Урок 11.04.2022

Тема уроку: Образ Гайавати

  • Зроби в зошиті запис:

Одинадцяте квітня

Класна робота

  • Запиши тему уроку.

  • Пригадай вивчене про поему Генрі Лонгфелло "Пісня про Гайавату".

  • Склади усну розповідь про Гітчі-Маніто та Гайавату.

  • Прочитай інформацію:

Про долю Гайавати ми дізнаємось з оповіді індіанського музики Навадага. В далекі часи жив могутній чарівник і богатир Меджеківіс, найголовнішим подвигом якого було викрадення Священного Вампума у Великого Ведмедя Міше-Мокви, що був схожий на величезну скелю, оброслу мохом. Його боялися всі народи. Меджеківіс тихо підкрався до Міше-Мокви, коли той спав, і обережно зняв з нього Вампум. Зробивши це, він переможно вигукнув і вдарив Міше-Мокву палицею по голові.

Звістка про подвиг Меджеківіса швидко розлетілася по світу. Захоплені подвигом, люди проголосили витязя Західним Вітром. Під урочисті вигуки Меджеківіс вирушив у своє царство на вершині Гір Скелястих. А на Місяці жила прекрасна і незрівнянна донька Нічного Світила – Нокоміс. Весела та життєрадісна дівчина ні до кого не відчувала зневаги, не знала злоби і не думала, що в однієї з її подруг серце палає чорною заздрістю. Якось, коли Нокоміс безтурботно гойдалась на виноградних паростках, до неї підкралась ненависниця й обрубала віти. Нокоміс упала на землю, в квітучу долину Мусподе, й з часом народила „між лілеями, на моху” донечку Венону, прекрасну, струнку й гнучку, з очима, як небесні зірки. Мати часто застерігала її берегтись Меджеківіса. Та не прислухається молодість до застережень старших, і одного вечора Меджеківіс підстеріг Венону, закохав її у себе, а потім покинув разом із сином Гайаватою.

З туги Венона померла, а малюка зростила Нокоміс, розкриваючи перед ним дивний світ легенд та прекрасної природи.

Коли бабуся розповіла юнакові про підступність Меджеківіса й смерть Венони, серце Гайавати запалало гнівом, і він рушив на пошуки Володаря Вітрів. З таємним острахом в душі зупинився молодий герой перед старим батьком, а той згадав молодість, прекрасну Венону – і серце його сповнилося радістю. У розмовах минали дні і ночі. Меджеківіс вихвалявся колишніми пригодами й подвигами та безсмертям, а Гайаваті доводилося стримувати гнів. Врешті терпець йому ввірвався, син пригадав батькові смерть матері, і розпочався великий бій. Сам могутній Орел Війни піднявся з гнізда, сів на скелі і з різким клекотом розпростав крила над бійцями.

Через три дні Меджеківіс почав стомлюватися і поступився, запропонувавши припинити боротьбу, бо був безсмертним і хотів лише перевірити звитягу і хоробрість Гайавати. Перед розлукою батько наказав йому у всьому допомагати своєму синові й пообіцяв, що з часом розділить із ним своє царство.

Чимало подвигів здійснив Гайавата: переміг царя риб - величезного осетра Міше-Наму й злого чаклуна Меджисогвона, який насилав на людей хвороби й лихоманки; навчив народи вирощувати маїс і винайшов писемність. Слава його швидко ширилася по землі .

Повертаючись після поєдинку з батьком Меджеківісом, Гайавата звернув до країни Дакотів, для того, щоб купити наконечників для стріл. Найбільше йому сподобалися гострі, як голки, наконечники з халцедону, кременя та яшми, що виточив старий дакот, який усамітнено жив із донькою Міннегагою на рівнині. Міннегага глибоко запала в душу Гайавати.

Та Нокоміс не хотіла, щоб онук одружувався з чужоземкою. Не дослухаючись до бабусиних порад, герой радісно пішов за коханою і не помилився – дівчина відповіла йому щирою взаємністю.

Минуло багато безтурботних років, сповнених праці та полювання, спокою та затишку домашнього вогнища. Проте щастя на землі не вічне, і ніхто не може уникнути гірких втрат: помирають улюблені друзі Гайавати – божественний співець Чайбайабос і добродушний силач Квазінд.

Настають важкі часи: люта зима сповила землю глибоким снігом, морози скували ріки й озера, до поселень підкрався голод. Гайавата теж не зміг знайти їжі для порятунку коханої дружини. Вона померла.

Настала весна, але туга не полишила серце Гайавати, він сумував за навіки втраченою коханою.

Якось Ягу – хвалько і оповідач дивних історій – повідомив, що бачив у морі величезну пірогу з бородатими воїнами, обличчя яких були пофарбовані в біле. Всі сміялися із розповіді, лише Гайавата залишався серйозним. Справді, з часом до поселення підплив човен із білими людьми. Гайавата привітно зустрів їх, запросив до свого вігваму і щедро пригостив, посадивши на шкури горностаїв і бізонів. Після урочистостей і келихів господарі й гості викурили Люльку Згоди та присягнули на вічну дружбу. Уночі, коли стомлені гості поснули, Гайавата став зі свого ложа і сказав Нокоміс, що йде назавжди.

Зрозумівши, що створення Ліги п’яти племен є вінцем його дій на землі, Гайавата звертається до народів з промовою, сповненою мудрих порад, наголосивши водночас, що йому час „здійнятися” у небеса. Він вийшов на берег і сів у чарівний човен. Повітря сповнилося звуками божественної музики, і вражені люди спостерігали, як човен почав підніматися вище й вище, аж поки зовсім не зник в небесах.

Ось так завершився земний шлях посланця небес вчителя Гайавати.

У пам'яті та в міфах індіанців Гайавата залишився народним героєм і пророком, який втілив волелюбність індіанців, їхню відвагу і мужність, людяність і любов до світу.

  • Прочитай перелік якостей. Обери ті, які, на твою думку, є у Гайавати. Запиши їх в зошит.

Мудрий, хитрий, неврівноважений, сильний, зарозумілий, сміливий, чесний, запальний, щирий, чесний, жорстокий, сором’язливий, людяний, рішучий, ледачий, вірний, товариський, ніжний, працьовитий, люблячий, вразливий, справедливий, злостивий, волелюбний, миролюбний, злопам’ятний, кмітливий.

  • Розгадай ребуси. Запиши розгадані слова в зошит.

  • Прочитай інформацію:

В образі Гайавати простежується схожість з міфологічними героями. Неймовірною силою Гайавата подібний до давньогрецького героя Ахілеса та давньоруського богатиря Святогора. Так як і Геракл, Гайавата звільняє світ від чудовиськ та потвор. Як і Прометей, він всі свої сили віддає на благо людей - навчає індіанців необхідним речам у їхньому житті: майстерності полювання і землеробства, винаходить писемність, відкриває таємниці лікарського мистецтв.