Урок 14.12.2020

ВИКОНУЮЧИ ЗАВДАННЯ, ПРОЛИСТУЙ СТОРІНКУ САЙТУ ДОНИЗУ.

Підкреслені слова, словосполучення є прямими посиланнями, натискай на них і виконуй завдання.

Тема: Михайло Юрійович Лермонтов (18141841). Лірика («Сосна», «І нудно і сумно…», «На дорогу йду я в самотині…»). Мотиви світової скорботи у ліриці М. Ю. Лермонтова. Зв’язок творчості митця із традиціями європейського романтизму (Дж. Байрона, Г. Гейне та ін.). Порівняння віршів «На півночі кедр одинокий…» Г. Гейне й «Сосна» М. Ю. Лермонтова

  • Зроби в зошиті запис:

Чотирнадцяте грудня

Класна робота

  • Запиши тему уроку (словосполучення "тема уроку" записувати не потрібно!).

  • Прочитай статтю підручника про життєвий та творчий шлях Михайла Лермонтова на сторінках 121-123.

  • Запиши в зошиті розгорнуту відповідь на запитання: "Чим зумовлена тема самотності в творчості Лермонтова?".

  • Прочитай інформацію:

Ще за життя ліричні твори М. Лєрмонтова принесли йому славу другого поета після Пушкіна, але справжнє значення його ліричної спадщини відкрилося вже після його смерті. А поетична чарівність його віршів приваблює читача і сьогодні.

У віршах поета відбилися всі його творчі інтереси, моральні і художні пошуки, особисті переживання, навіть Суспільні явища його часу. З цих творів можна зрозуміти, які друзі і вороги його оточували, які події хвилювали світ, які проблеми вирішувались.

І все ж провідний мотив його лірики — це мотив самотності, на яку приречена людина. Для ліричного героя Лєрмонтова виходу з цього стану немає. Ні кохання, ні дружба не дають йому позбавитися відчуття самотності:

Пусть я кого-нибудь люблю:

Любовь не красит жизнь мою...

Живу — как неба властелин —

В прекрасном мире — но один.

У вірші "Нет, я не Байрон, я другой..." Лєрмонтов звертається до образу Байрона, щоб показати витоки цього почуття. Байронівська "світова скорбота" знаходить відгук у серці ліричного героя. Але Лєрмонтов живе і творить за інших історичних обставин. Байрон відобразив пробудження самосвідомості людини, а покоління Лєрмонтова несе тягар розчарувань у можливостях людини, її прогресивної ролі в історії. Тому в "душе моей, как в океане, надежд разбитых груз лежит", тому почуття песимізму охоплює його ліричного героя.

Своєрідне рішення знаходить цей мотив у вірші "Выхожу один я на дорогу". Ліричний герой відчуває себе безмежно самотнім не тільки серед людей, але й у всесвіті. Дивно, але це почуття викликає у нього не бажання піти з життя, а бажання "свободы и покоя", бажання звільнитися від умовностей, що обмежують особистість, бажання відчути красу людських стосунків і світу.

Дивіться та

Чтоб всю ночь, весь день мой слух лелея,

Про любовь мне сладкий голос пел,

Надо мной чтоб вечно зеленея

Темный дуб склонялся и шумел.

я

Найхарактерніше для Лєрмонтова — поєднання мотивів свободи і природи, природи і самотності. Природа уособлює стихію свободи, тому часто уживані образи океану, моря, неба, зірок, хмар. Саме вони переважають у віршах "І нудно, і сумно", "На дорогу йду я в самотині", "Ні, я не Байрон...".

Лірика Лєрмонтова відобразила головні проблеми його часу. І не випадково мотиви самотності і свободи — провідні в його творчості. Саме дійсність підказувала їх поету.


  • Знайди в даній інформації, статті підручника на теренах інтернету відповідь на запитання: "Що поєднує творчість Лермонтова, Байрона та Гейне"?. Запиши відповідь в зошит.

  • Прочитай виразно вірші поета "Сосна", "І нудно і сумно", "На дорогу йду я в самотині".

  • Склади письмово порівняльну таблицю віршів Лермонтова "Сосна" та Генріха Гейне "На півночі кедр одинокий".

*Вкажи спільне та відмінне у цих творах
  • Вивчи напам'ять вірш "На дорогу йду я в самотині". Запиши відео та надішли його вчителеві.

*Бажано розповідати вірш із заплющеними очима. Я думаю, що ти розумієш чому!
  • Сфотографуй свої письмові роботи за урок.

  • Надіслати роботи вчителеві можна декількома способами:

  • Прикріпити фото до електронного листа, обов'язково вказавши свої прізвище та ім'я.

*Електронна адреса вчителя: rudenkocv73@gmail.com
  • Розмістити зображення роботи на дошці PADLET, написати свої прізвище та ім'я.

*Прочитай інструкцію "Як працювати з дошкою PADLET".