5 клас. Цифрова та медіаграмотність

Дата: 31.05.2022

Тема заняття: Цифрова репутація автора. Підсумковий урок

  • Пригадай, що таке "репутація"?

  • Подумай, що значить вислів "цифрова репутація автора"?

  • Проаналізуй власну цифрову репутацію.

  • Перерахуй вміння, які ти здобув (ла) на заняттях курсу "Цифрова та медіаграмотність".

  • Назви ситуації, в яких ти можеш застосувати отримані на заняттях знання.

  • Оціни важливість даного курсу.

Дата: 24.05.2022

Тема заняття: Пошук у блозі. Хронологічне розміщення публікацій у блозі

  • Намалюй свій настрій та запиши свої мрії на Дошці (фрейм 8).

  • Додай свій коментар до змісту блогу .

  • Пригадай, що ти знаєш про блоги?

  • Переглянь зразок блогу Learning.ua

  • Проаналізуй блог за планом:

  1. Тип блогу (персональний чи тематичний).

  2. Призначення (для кого?).

  3. Назви сторінок.

  4. Наявність публікацій.

  5. Зміст публікацій (тематика та хронологічне розміщення).

  6. Навігація блогу.

Дата: 17.05.2022

Тема заняття: Blogger. Ведення блогу

  • Прочитай статтю "Блог".

  • Виконай вправу:

Дата: 10.05.2022

Тема: Інтерактивність читача блогу

  • Прочитай інформацію:

Блог (англ. blog (web loggin) – мережевий журнал або щоденник подій) – це вебсайт, головний зміст якого – записи, зображення чи мультимедіа, що регулярно додаються.

Блогери – люди, які є авторами блогів.

Блогосфера – сукупність усіх блогів в Інтернеті.

Блоги характеризуються невеличкими записами (постами) тимчасової значущості, які містять особисті думки, матеріали автора. Ці записи відсортовані у зворотному хронологічному порядку – останній пост зверху. Найбільш цікавою особливістю є інтерактивність блогів – це можливість розміщення автором інформації в будь-якому вигляді, яку інші відвідувачі можуть використовувати, покращувати, коментувати, оцінювати, тобто вони можуть брати участь у формуванні електронних ресурсів.

Блог відрізняється від сайту тим, що:

- блог більш персоніфікований, тобто записи блогу найчастіше є роздумами однієї людини (блогера);

- блог частіше оновлюється постами, тобто являє собою стрічку повідомлень, що динамічно змінюється;

- блог обов’язково містить можливість публікації відгуків та коментарів відвідувачів, що робить блоги середовищем мережного спілкування;

- до дизайну блогу висунуто не такі жорсткі вимоги, як до зовнішнього вигляду сайту.

До особливостей блогу належать такі:

- кожен пост блогу має свою URL-адресу, за якою можна до нього звернутися;

- одразу після тексту посту розміщують запрошення до публікації коментарів;

- визначати тему блогу чи ініціювати обговорення на сторінках можуть тільки автори блогу;

- головна сторінка містить лише останні пости (попередні можна переглянути в архіві);

- редагування блогу здійснюють за допомогою звичайного браузера.

  • Подумай, якби в тебе була можливість створити блог, то яку б тематику він мав, яку б мав назву. Запиши на Дошці (фрейм 7).

  • Додай свій коментар до змісту блогу .

Дата: 03.05.2022

Тема: Швидкість інформування проти достовірності інформації

  • Прочитай інформацію:

Інтернет є швидким і зручним інструментом обміну інформацією. На жаль, плюси такого інструменту є одночасно і його мінусами. Адже, як зазначив свого часу Террі Пратчетт у романі «Правда», «поки правда взуває одну ногу, брехня встигає оббігти весь світ». З Інтернетом швидкість поширення інформації, будь якої – як правди, так і брехні, – збільшилася в рази. Це створює враження, що поширення інформації в Інтернеті не веде до відповідальності. Проте таке враження хибне. Зокрема, це стосується перепостів, тобто поширення інформації, вже оприлюдненої в Інтернеті іншими особами, у тому числі коментарів під статтями тощо. У цьому матеріалі я спробую коротко розкрити, яка інформація вважається достовірною, а до якої треба ставитись обережно, і також про відповідальність у разі поширення недостовірної інформації в Інтернеті.

Загальне правило щодо поводження з інформацією викладено в першому абзаці частині другої статті 302 Цивільного Кодексу України:

«2. Фізична особа, яка поширює інформацію, зобов'язана переконатися в її достовірності».

Такий обов’язок стосується всіх фізичних осіб, зокрема журналістів, і будь-яких способів поширення інформації, у тому числі через мережу Інтернет. Водночас абзаци другий і третій частини другої статті 302 Цивільного Кодексу України визначають, яку саме інформацію можна не перевіряти:

«Фізична особа, яка поширює інформацію, отриману з офіційних джерел (інформація органів державної влади, органів місцевого самоврядування, звіти, стенограми тощо), не зобов'язана перевіряти її достовірність та не несе відповідальності в разі її спростування.

Фізична особа, яка поширює інформацію, отриману з офіційних джерел, зобов'язана робити посилання на таке джерело».

Отже, інформація, що була повідомлена посадовою особою органу державної влади, органу місцевого самоврядування в межах її повноважень і через офіційні джерела (зокрема, офіційні сторінки таких органів у мережі Інтернет), вважається достовірною, і фізична особа не має відповідати за наслідки поширення такої інформації. В усіх інших випадках саме на фізичну особу, що поширює інформацію, покладається відповідальність за її розповсюдження. Це стосується навіть тих випадків, коли фізична особа поширює вже створену кимось іншим інформацію, зокрема перепощує таку інформацію на власному ресурсі в мережі Інтернет.

Часом інтернет-ЗМІ посилаються на підстави звільнення від відповідальності, викладені у статті 42 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні»:

«Стаття 42. Звільнення від відповідальності

Редакція, журналіст не несуть відповідальності за публікацію відомостей, які не відповідають дійсності, принижують честь і гідність громадян і організацій, порушують права і законні інтереси громадян або являють собою зловживання свободою діяльності друкованих засобів масової інформації і правами журналіста, якщо:

1) ці відомості одержано від інформаційних агентств або від засновника (співзасновників);

2) вони містяться у відповіді на запит на інформацію, поданий відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації";

3) вони є дослівним відтворенням публічних виступів або повідомлень суб’єктів владних повноважень, фізичних та юридичних осіб;

4) вони є дослівним відтворенням матеріалів, опублікованих іншим друкованим засобом масової інформації з посиланням на нього;

5) в них розголошується таємниця, яка спеціально охороняється законом, проте ці відомості не було отримано журналістом незаконним шляхом;

6) законом передбачено звільнення або непритягнення до відповідальності за такі дії».

Проте зазначена вище стаття регулює взаємовідносини саме друкованих засобів масової інформації – тобто випущених на папері типографським способом. Якщо редакція друкованого видання поширює таку інформацію в мережі Інтернет, навіть на своїй офіційній сторінці, повністю відображаючи текст статті у власному виданні, – редакція не може бути звільнена від відповідальності на підставі статті 42 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні». Знову ж таки треба звернути увагу, що зазначена стаття звільняє від відповідальності за передрук інформації тільки з друкованих ЗМІ, а не з будь-яких джерел. Зокрема, не звільняє від відповідальності за передрук інформації з інтернет-видань. Щодо посилання на отримання інформації від інформаційного агентства, у тому числі за допомогою мережі Інтернет, – у редакції має бути договір або інший дозвіл від нього на поширення інформації, а саме інформаційне агентство має бути зареєстроване у встановленому законом порядку саме як інформаційне агентство. Соціальні мережі в Інтернеті не мають статусу інформагентств. Особисті сторінки в соціальних мережах політиків і посадовців також не є офіційним джерелом інформації. Тому поширення інформації з цих джерел, у разі з’ясування їх недостовірності, може призвести до відповідальності поширювача інформації.

Поширення недостовірної інформації, зокрема в мережі Інтернет, веде до цивільно-правової відповідальності винної особи. Відповідно до частини четвертої статті 32 Конституції України, «кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, а також право на відшкодування матеріальної і моральної шкоди, завданої збиранням, зберіганням, використанням та поширенням такої недостовірної інформації».

Законодавство не передбачає інших видів відповідальності за поширення недостовірної інформації. Зокрема, не передбачено адміністративної чи кримінальної відповідальності за поширення наклепу, тобто цілеспрямованого розповсюдження завідомо неправдивої інформації з метою заподіяння шкоди честі, гідності і діловій репутації чітко визначеної особи. Законними способами реагування є виключно вимога про спростування недостовірної інформації, вимога про реалізацію права на відповідь і відшкодування завданої моральної шкоди. В межах цивільно-правової відповідальності можуть також вилучатися матеріальні носії неправдивої інформації, проте це стосується паперових видань, а не інформаційних серверів.

Судова практика про захист честі і гідності особи, зокрема у зв’язку з поширенням неправдивої інформації через мережу Інтернет, є достатньо широкою. Причому Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27.02.2009 N 1 «Про судову практику у справах про захист гідності та честі фізичної особи, а також ділової репутації фізичної та юридичної особи» пропонує судам розглядати в якості відповідальної особи не тільки автора недостовірної інформації, яка завдає шкоди, а і власника веб-сайту, на якому розміщена така інформація:

«12. Належним відповідачем у разі поширення оспорюваної інформації в мережі Інтернет є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник веб-сайта, особи яких позивач повинен установити та зазначити в позовній заяві.

Якщо автор поширеної інформації невідомий або його особу та/чи місце проживання (місцезнаходження) неможливо встановити, а також коли інформація є анонімною і доступ до сайта вільним, – належним відповідачем є власник веб-сайта, на якому розміщено зазначений інформаційний матеріал, оскільки саме він створив технологічну можливість та умови для поширення недостовірної інформації».

Європейський суд з прав людини дотримується такого ж розуміння щодо осіб, відповідальних за поширення інформації в Інтернеті. Так, зокрема, в рішенні у справі Delfi AS проти Естонії (Delfi AS v. Estonia) (заява № 64569/09) від 10.10.2013 зазначено:

«110. Суд передусім зазначає, що можливості, які Інтернет надає користувачам для самовираження через створюваний ними контент, служать унікальною платформою для реалізації ними права на свободу самовираження. Цей факт є незаперечним і Суд визнав його у своїх попередніх рішеннях (див. рішення у справах «AhmetYıldırım проти Туреччини», № 3111/10, § 48, ECHR 2012, та «TimesNewspapersLtd (№№ 1 і 2) проти Сполученого Королівства», №№ 3002/03 і 23676/03, § 27, ECHR 2009). Однак поряд з цими перевагами існують також і певні ризики. Дифамаційні та інші висловлювання явно протиправного характеру, включно з ворожими висловлюваннями, і такі, що підбурюють до насильства, можуть як ніколи раніше поширюватися у світовому масштабі за лічені секунди, а інколи залишаються стійко присутніми в мережі Інтернет. Ці дві суперечливі реалії є центральним аспектом цієї справи. З огляду на необхідність захисту цінностей, які лежать в основі Конвенції, та однакової поваги до прав, гарантованих статтею 10 і 8 Конвенції, слід забезпечувати баланс, який зберігає суть обох прав. Отже, хоча Суд визнає можливість отримання завдяки Інтернету важливих переваг для реалізації права на свободу вираження поглядів, він бере до уваги й те, що притягнення до відповідальності за дифамаційні та інші протиправні висловлювання має, у принципі, й далі залишатися ефективним засобом юридичного захисту в разі порушення особистих прав».

У згаданій справі Європейський суд визнав правомірним притягнення національними судами Естонії інформаційного порталу до відповідальності за образливі коментарі читачів під статтею.

Тож інтернет-ЗМІ, тобто особам, які на постійній і професійній основі здійснюють збирання, обробку і поширення інформації в Інтернеті, варто знати і розуміти, що спосіб її розповсюдження через мережу геть не означає звільнення від перевірки достовірності інформації. До того ж поширення недостовірної інформації через інтернет-ЗМІ може призвести до його відповідальності навіть у тому разі, коли цей інтернет-ЗМІ не є її автором.

Юрист Алі Сафаров

  • Виконай вправи:

Дата: 26.04.2022

Тема: Громадянська журналістика

  • Напиши текст статті на тему, яка, на твою думку, є актуальною.

Дата: 19.04.2022

Тема: Цифрові технології для новин

  • Пригадай, що таке цифрові технології?

  • Виконай вправи:

  • Подумай, як цифрові технології пов'язані з процесом створення та поширення новин?

  • Сформулюй визначення понять: "подкасти", "стріми", тематичні списки відтворення"

  • Спробуй створити подкаст на тему, яка тобі близька. Поділися своїм продуктом з однокласниками та вчителем.

Дата: 12.04.2022

Тема: Блог, як засіб масової комунікації

  • Пригадай, що таке блог?

  • Виконай вправу:

Дата: 05.04.2022

Тема: Прокладання маршруту на картах

  • На власній Goggle-карті проклади маршрут між європейськими містами: Прага, Варшава, Париж, Мадрид.

МЕДІАБЕЗПЕКА

Дата: 29.03.2022

Тема: Мітки на картах

  • Переглянь відео:

  • На власній карті створи мітки.

  • Надішли вчителю посилання на карту.

Дата: 22.03.2022

Тема: Створення власної карти

  • Ознайомся із змістом інструкції:

Особливості роботи з Google-картами
  • Переглянь відео:

  • Створи свою Карту. Надішли вчителю посилання.

Дата: 15.03.2022

Тема: Використання режиму Перегляд вулиць

Дата: 15.02.2022

Тема: Стратегії пошуку на картах

  • Прочитай статтю "Як шукати місцезнаходження на картах"

  • Які ти знаєш додатки для мобільних телефонів, які допомагають визначити мізцерозташування?

  • Запиши плюси і мінуси таких додатків.

  • Використовуючи Google-карту знайди свою вулицю, навчальний заклад, в якому навчаєшся, пам'ятні місця нашого населеного пункту.

Дата: 08.02.2022

Тема: Карти в медіатекстах

  • Подумай і дай усні відповіді на запитання:

Що таке карти?

Яка основна функція карт?

Які ти знаєш карти?

Що тобі відомо про мобільні додатки - карти?

Дата: 07.12.2021

Тема: Встановлення та налаштування мобільних додатків

Дата: 30.11.2021

Тема: Типи мобільних додатків за призначенням та віком

  • Прочитай статті:

"Be smart: 12 мобільних додатків для школярів"

"ТОП-10 додатків для школярів"

"10 мобільних застосунків для навчання дітей".

  • Обери серед переліку додаток. який тебе зацікавив. Поясни свій вибір.

Дата: 23.11.2021

Тема: Створення власного каналу на YouTube. Розміщення відео

  • Подумай:

  1. З якою метою створюють канали на YouTube?

  2. Яких правил необхідно дотримуватися, користуючись даним відеохостингом?

  • Переглянь відео:

  • Подумай, чи потрібен тобі відеоканал, яким буде його спрямування, хто буде цільовою аудиторією?

  • Спробуй створити власний канал.

  • Надішли посилання вчителю.

  • Переглянь відео:

Дата: 16.11.2021

Тема: Перегляд відео на YouTube

  • Пригадай, що ти знаєш про YouTube

  • Прочитай інформацію "YOU TUBE".

  • Сформулюй і запиши на аркуші паперу. яких правил необхідно дотримуватися при перегляді відео на YOUTUBE.

  • Знайди на каналі і переглянь фільм "Сказка о звёздном мальчике".

  • Сфотографуй свою письмову роботу та надішли вчителю.