Автуничі–Лемешівка–Рубіж

1. Автуницьке поселення давньоруського часу: в трикутнику між селами Лемешівка, Рубіж, Автуничі – поселення на лів. березі р. Верпч: в 2 км на захід від с. Автуничі, в 4 км на південь від с. Лемешівка, в 3 км на схід від с. Рубіж – в ур. Космівка. 

2. „Задовщина” (пос. ранньослов’янського часу – київська культура) – в 3 км на півн. схід від схід. окраїни с. Андріївка і в 2,2 км на півн. захід від півн.-захід. окраїни с. Автуничі, в ур. Задовщина.

Андріївка

1. „Верпч–3”: пос.  ранньослов’янського часу (сер. І  тис.), давньоруського часу  – в 2,5 км на півн. схід від села, на прав. березі р. Верпч.

2. „Пойма–1” (пос. бронзового віку – лебедівська культура) – в 1,2 км на півн. схід від схід. окраїни с.Андріївка і в 1 км на півн. захід від півн.-захід. окраїни с. Старосілля,  в поймі р. Верпч.

3. „Пойма–2” (пос. бронзового віку – сосницька культура) – в 700 м на півн. схід від схід. окраїни Андріївки і в 1,2 км на півн. захід від півн.-захід. окраїни Старосілля, на  прав. березі р. Верпч.  

Берилівка

1. „Берилівка–1” (пос. бронзового віку) – в 1,6 км на півн. захід від півн. окраїни села, на лів. березі р. Тетева.

2. „Берилівка–2” (пос. ранньослов’янського часу – київська культура) – в 700 м на півн. захід від півн. окраїни с. Берилівка, на лів. березі р. Тетева.  

3. „Глинянка” (пос. раннього залізного віку) – в півн.-зах. част. села, на лів. березі р. Глинянка, біля місця впадіння її в р. Тетева.

4. „Тетева–2” (пос. бронзового віку – середньодніпровська культура) – за півд.-схід окраїною села, на лів. березі р. Тетева.

5.„Тетева–3” (пос. (II–I тис. до н.е.) епохи пізньої бронзи – раннього залізного віку)  – в 2 км на півд. схід від півд.-схід околиці села.

6. Поселення  давньоруського часу – в 1,2 км на захід від села, на лів. березі р. Глинянка – лів. притоку р. Тетева.

Бурівка

„Глощинкове Поле” (пос. (II–I тис. до н.е.) епохи пізньої бронзи – ранньозалізного віку)  –  в 1 км на півд. захід від села, в поймі р.Замглай, в ур. Глощинкове поле.

 

Ваганичі

 „Курганки” (давньоруське поселення) – біля півн. окраїни села, в 80 м зправа від автодороги на с. Хоробичі, в ур. Курганки, на березі болота Хоробицький пост. бронзи,  ранньослов’янського часу – в 1,5 км на північ від села, в витоках р. Тетева.

2. „Тетева–2”: пос. епохи бронзи, ранньослов’янського часу (І пол. І  тис.) –  в 1,5 км на північ від села, у витоках р. Тетева.

Гніздище

Городище в ур. Городок: раннього залізного віку типу милоградської культури (ІХ ст. до н. е. – ІV  ст.) болотного типу (120 х 110 метрів) – в 3 км на півд. захід від с. Гніздище і в 1 км від х. Картовецький – городище  в ур. Городок.

Городища в с. Гніздище занесено в Державний реєстр пам’яток національого значення України.     

Дібрівне

1. „Дібрівне–2” (пос. бронзового віку – сосницька культура)  – за півд.-зах. окраїною села.

2. „Дюна” (пос. бронзового віку – лебедівська культура)  – в 700 м на захід від півд. окраїни села, на лів. березі р. Крюкова.

3.„Зарванщина” (Стрілки): пос. епохи бронзи (середньодніпровська, сосницька, лебедівська культури), ранньозалізного віку (милоградсько-юхнівський культурний тип), залізного віку (зарубинецька культура), ранньослов’янського часу (сер. І  тис.) – в 2,5 км на півд. схід від півд. краю села, на лів. березі р. Крюкова, пошкоджене кар’єром.

4. „Кар’єр”: пос. епохи пізньої бронзи (ранній етап лебедівської культури), ранньослов’янского часу (київська культура) – в 250 м на півд. схід від півд. окраїни села, на лівобережній терасі р. Крюкова.

5. „Крюкова–1” (пос. ранньозалізного віку – милоградська культура) – в 1 км на захід від півд. окраїни села, на лів. березі р. Крюкова.

6. „Печери” (пос. ранньозалізного віку – милоградська культура) – в 2 км на захід від села (у 50-х роках місцевий житель викопав тут печери).

7. „Мамона–1” (давньоруське поселення) – в 2 км на півн. схід від півн. окраїни села.

8. „Мамона–2” (давньоруське поселення) – в 1 км на півд. схід від пос. „Мамона–1”, в 1,3 км від прав. берега р. Прудець.

9. „Мамона–3” (давньоруське поселення) – в 2 км на півн. захід від пос. „Мамона–2”,  вздовж прав. берега р. Прудець.

10. „Растреб” (давньоруське поселення) – в 500 м від пос. „Мамона–3”, нижче цього поселення за течією р. Прудець, на прав. березі.

11. „Синична гора” (пос. (VII ст. до н. е. – VI ст. до н. е.) раннього етапа милоградської культури ранньозалізного віку – в 1 км на півд. схід від півд. окраїни села в ур. Синична Гора.

В.Дирчин

1. В/Дирчинське пос. епохи бронзи – в 800 м  нижче села за течією р. Снов.

2. В/Дирчинське пос. ранньослов’янського часу –  біля с. В. Дирчин.

М.Дирчин

1. „М. Дирчин–2”: пос. кам’яного віку (доба неоліту кам’яного віку – культура ямково-гребінцевої кераміки), епохи бронзи (средньодніпровська, лебедівська культури), ранньозалізного віку (милоградська культура)  –  в 700 м на захід від півд. частини села.

2. „М. Дирчин–3”: пос. ранньозалізного віку – в 800 м – 1 км на захід від півд. окраїні села.  

Дроздовиця

1. „Дроздовиця–1”  (пос. доби неоліту кам’яного віку) – в 1 км на півд. від півд. окраїни с.Диханівка. 

2. „Дроздовиця–2”: пос. ранньозалізного віку (милоградська культура) часу – в 1,8 км на південь від півд. окраїни Дроздовиці і  в 1,8 км на півд. схід від півд. окраїни с. Диханівка.  

Диханівка

„Пойма” (пос. ранньозалізного віку) – в 1 км на схід від півд. окраїни с. Диханівка і в 1 км на південь від с. Дроздовиця, на дюні в поймі р. Смяч.

Здрягівка

1. „Мостище” (пос. ранньозалізного віку – милоградська культура) – в 2 км на півн. схід від півн. окраїни с. Здрягівка і в 3,5 км на схід від схід. окраїни с. Слобода (Радянське), на прав. березі р. Мостище. 

2. .„Мостище–1” (давньоруське поселення) –  в 3 км на півн. схід від окраїни с. Здрягівка і в 4,2 км від пос. „Лиса Гора”,  що в с. Слобода (Радянське), нижче за течією р. Мостище, на прав. березі.

Івашківка

1. „Березаги–1”: пос. епохи бронзи, ранньослов’янського часу (київська культура) – пос. в 2 км на півд. захід від півд. окраїни с. Івашківка і в 3 км на південь від півд. окраїни с. Вихвостів, на березі болота Південний Замглай.

2. „Березаги–2” (пос. ранньозалізного віку) – в 3,5 км на захід від півд. окраїни с. Івашківка і в  3,5 км на південь від півд. окраїни с. Вихвостів, на підвищенні в болоті Півд. Замглай

3. „Березаги–3”: пос. епохи середньої і пізньої бронзи (лебедівська культура), ранньозалізного віку – в 3,5 км на півд. захід від півд. окраїни с. Івашківка і в 4 км на південь від півд. окраїни с. Вихвостів, на підвищенні в болоті Півд. Замглай.

4.„Центральний канал” (пос. бронзового віку – середньодніпровська культура) – в 4 км на півд.- захід від півд. окраїни села та в 100 м від меліоративного русла р. Замглай.

.5. „Осеновецьке–1, 2, 3” (три поселення ранньозалізного віку) – на відстані від 2,5 км до 3,3 км на півд. захід від півд.-зах. околиці села).

Ільмівка

„Ільмівка–1” – давньоруське поселення біля півд. окраїни села, на прав. березі струмка Ільма, в заболочених витоках р.Немильня.

Карпівка

Городище в ур. Городок: ранньозалізного віку (милоградська (VІІ ст.– І ст. до н. е. культура), колочинської культури та, можливо, ранньослов’янської культури  –V – VІІ ст.) – в 0,5 км від півд. окраїни с. Карпівка та в 1,5 км від с. Перепис, на краю болота, в ур. Городок.

Городище біля с. Карпівка  занесено в Державний реєстр пам’яток національого значення України.         

Конотоп

1. „Домограїв–1”  (пос. доби неоліту кам’яного віку) –  в 1 км на півд. від півд. окраїни села, на прав. березі р. Снов, в ур. Домограїв.

2 „Домограїв–2”: пос. доби неоліту кам’яного віку, епохи ранньої бронзи (середньодніпровська культура), ранньозалізного віку, І чверті нашої ери, давньоруського часу – в 1,2 км на півд. від півд. окраїни села, на прав. березі р. Снов, в ур. Домограїв.

3. „Дюна”: пос. епохи бронзи (середньдніпровська і лебедівська культури), ранньослов’янського часу (київська культура) – в 800 м  на півн. схід від схід част. с. Конотоп.

4. „Законотопщина: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8” – всім поселень: епохи бронзи (середньодніпровська, сосницька, лебедівська культури), ранньозалізного віку („Законотопщина–4” – пос. юхнівської культури), залізного віку (пос. „Законотопщина–4,7” – пос. зарубинецької культури), ранньослов’янского часу (пос. І чверті І тис. н. е.), ранньослов’янського часу київської культури (Законотопщина–1, 3”, 4”) – всім поселень на відстані від  300 м до 1,5 км на півн. схід від схід. част. с. Конотоп, на прав. березі р. Снов, в ур. Законотопщина. „Законотопщина–5”: (пос. кам’яного віку, епохи середньої бронзи – в 1,7 км на півн. схід від схід. окраїни с. Конотоп, на прав. березі р. Снов.

5. „Конотоп–1”: пос. епохи ранньої бронзи (середньодніпровська культура), пізньої бронзи – ранньозалізного віку – в 200 м на півн. схід від півн. окраїни с. Конотоп.

6.  „Конотоп–2” – пос. бронзового віку на півн. околиці с. Конотоп.

7. „Копаний город–1, 2”: два поселення (середньодніпровська, сосницька і лебедівська культури бронзового віку) за півд. окраїною схід. част. с. Конотоп, на прав. березі р. Снов, в ур. Копаний Город.

8. „Копюриха”: пос. епохи бронзи (сосницька культура), ранньозалізного віку (милоградська культура) – в 1 км на півд. захід від півд. окраїни с. Конотоп і в 400 м на схід від схід. окраїни с. Лашуки, в ур. Копюриха.

9. „Куликове” – пос. ранньослов’янського часу (сер. І  тис.) в 500 м на півд. схід від півд. окраїни села в ур. Куликове.

10. „Миронова Гора–1”: пос. доби неоліту кам’яного віку (культура ямково-гребінцевої кераміки), епохи бронзи (середньодніпровська культура), ранньозалізного віку, ранньослов’янського часу (київська культура), давньоруського часу – в 900 м–1,1 км на півд. схід від схід. част. с.Конотоп, на прав. березі р. Снов, в ур. Миронова Гора.   

11. „Миронова Гора–2”– пос. епохи бронзи (середньодніпровська культура)  в 800 м на півн. схід від схід. част. села, на прав. березі р. Снов, на заході від  ур. Миронова гора.  

12. „Мис”: пос. епохи ранньої бронзи  (середньодніпровська культура), ранньокиївської культури (ІІІ ст. н.е.) – в 100–200 м на південь від півд . окраїни села, на сході від дороги Конотоп–В.Дирчин, на лів. березі р. Крюкова, в місці впадіння в р. Снов.  

13. „Рипіще”: пос. доби неоліту кам’яного віку (культура ямково-гребінцевої кераміки), епохи середньої бронзи (сосницька культура), ранньозалізного віку – в 300 м на півд. схід від схід. част. села, на прав. березі р. Снов, в ур. Рипіще.    

14. „Ферма”: пос. доби неоліту кам’яного віку (культура ямково-гребінцевої кераміки), епохи бронзи (середньодніпровська культура)  – в 400 м на схід від схід. част. села.   

Кузничі

Кузницьке поселення: бронзового віку, давньоруського часу – в центрі села, біля моста, на прав. березі безіменного струмка.

Куликівка

Куликівське поселення  ранньослов’янського та давньоруського часів – за схід. окраїною села, частково зайнято колгосп. садом, по праву сторону дороги на с. Макишин, на півночі  болота Сіножак.

Лашуки

1.„Андронів Груд” – пос. епохи ранньої бронзи (середньодніпровська культура) в 300 м на північ від центр. част. села, в 150 м на півн. захід від магістрального канала, в ур. Андронів Груд.

2. „Варковщина”: пос. доби неоліту кам’яного віку (культура ямково-гребінцевої кераміки), ранньозалізного віку (милоградська культура) – в 0,3 км  на північ від центра с. Лашуки.  

3.„Гавань”: пос. епохи бронзи (лебедівська культура), ранньозалізного віку (милоградська і юхнівська культури), київської культури – в 1,8 км на півн. схід від півн.-захід. част. с. Лашуки, на прав. березі р. Крюкова.

4. „Гавань–2” – пос.  ранньозалізного віку в 1,2 км на півн. схід від центр. част. с. Лашуки.

5. „Груд”: пос. ранньозалізного віку (VII ст. до н. е. – III ст. до н. е.), ранньослов’янського часу (сер. І  тис.) – в 300 м на північ від центр. част. села,  в 150 м  від магістрального канала, в ур. Груд.

6. „Купчиха–1”: пос. ранньозалізого віку, ранньослов’янського часу (київська культура) – в центр. част. с. Лашуки, зайняте городами,   в ур. Купчиха.   

7. „Купчиха–2”  – пос. бронзового віку (ІІІ–І тис. до н.е.  в центр. част. села, в ур. Купчиха. 

8. „Лашуки–1”: пос. ранньозалізого віку, ранньослов’янського часу (київська культура)  – за півн.-зах. окраїною села, на прав. березі р. Крюкова.

9. „Лашуки–2”: пос. епохи бронзи (сосницька культура), ранньослов’янського часу (київська культура), давньоруського часу – в півн.-захід. част. с. Лашуки, на прав. березі р. Крюкова.

10. „Лашуки–3” – пос.  ранньозалізного віку  в 350 м на півд. схід від схід. окраїни села,  в 250 м на півн. схід від дороги Лашуки–В.Дирчин.

11. „Лашуки–4” – пос. епохи бронзи (ІІІ–ІІ тис. до н.е.)  в 150 м на схід від схід. окраїни села, на лів. березі р. Крюкова

12. „Острівки” – пос. епохи середньої бронзи  (сосницька культура)  в 600 м на північ від центр. част. села, на лів. березі р. Крюкова.  

В. Листвен

1. Городище в ур. Городок  давньоруського часу, про  яке  згадував Шафонський – в 1,5 – 2 км на півд. схід від села, при зливанні р. Крюкова і р. Руда, в ур. Городок.  

2. В/Лиственські селища давньоруського часу – на півдні і північному заході від городища. 

Лютіж

„Кар’єр”: пос. епохи бронзи, ранньозалізного віку – в 100 м на північ від с. Лютіж.

Макишин

1. „Березняки” („Дорошева березівка”) – пос. доби неоліту кам’яного віку  на півд. сході від центра села.

2.  „Зелені Яри–1” – давньоруське поселення в 1,5 км на півн. захід від с. Макишин, на краю яра, в ур. Рудка.  

3. Зелені Яри–2” – давньоруське поселення  в 2,5 км на півн. захід від с. Макишин, на прав. березі висохлого струмка.

4. „Макишин–1” („Седнів–5”): пос. епохи бронзи (ІІ–І тис. до н.е.), ранньослов’янського часу (ІІІ–V ст.), давньоруського часу, пос. ХІV – ХV ст. – в 1,5 км на південь від с. Макишин в ур. Журавлеве Поле (Жоравля).

5. „Макишин–2” – пос. ранньослов’янського часу (VII–VIII ст.)   в 1,2 км на південь від села, між Макишином і Седневом, ближче до с. Макишин, на обривистому мисі, в 300–350 м від поселення „Седнів–4”.   

6. „Макишин–4” пос. ранньослов’янського часу (ІІ–V  ст.)  в півн.- схід. част. села.

7. „Помірки”  („Макишин–3”): пос. доби неоліту кам’яного віку (культура ямково-гребінцевої кераміки), епохи бронзи – в 200–300 м на північ від с. Макишин, в ур. Помірки.

8. „Седнів–4”: пос. епохи бронзи (ІІ–І тис. до н.е.), ранньослов’янського часу (І–ІІІ ст. н.е.) – в 2 км на південь від с. Макишин і в 1,5 км на півд. схід від Седніва, біля ур. Малахів Сад.

9. „Селичева Круча ”  – пос. ранньослов’янського часу (поч. І  тис.) в 400 м на південь від села, на прав. обривистому березі р. Снов (висота 15 м), в ур. Селичева Круча.

10. „Сокирин Пісок”: пос. доби неоліту кам’яного віку (V–III тис. до н.е.), епохи бронзи (XVI–XII  ст. до н.е.), ранньозалізного віку (милоградська культура), ранньослов’янського часу (І  тис.  н. е.), давньоруського часу – в 1,5 км на півд. схід від центра села, на лів. березі р.Снов, в 1,2 км на півд. схід від моста через Снов,  в ур. Сокирин Пісок, біля озера Мальцево (Бочонкове).

11. „Червоні Лози” – пос. доби неоліту кам’яного віку  в 1 км на півд. схід від центр. част. села, напроти села, на лів. березі р.Снов.

12. „Шулікова Голова” („Біля Хвої”): пос. доби неоліту кам’яного віку, епохи бронзи, ранньослов’янського часу (київська культура) – в центр. част. села.

Мощенка

   1. Городище в ур. Горщина: ранньозалізний вік (милоградська культура), зарубинецька культура (пізня зарубинецька культура – І–ІІ ст.) – постзарубинецькі культури до VI–VIII ст. н.е), колочинська культура – в 600 м від села, вище за течиєю р. Тетева, на заболоченому лівому березі, на узвишші (15–20 м) берегового миса, обмеженого с двох сторін ярами, в ур. Горщина.

  2. „Даньки” (давньоруське поселення) – на лів. березі р. Верпч, в ур. Даньки.

3. „Криниця” (давньоруське поселення) – на півд.-схід. окраїні села, по правій стороні дороги Гасичівка – Мощенка, на лів. березі р. Тетива, в 50 м на півн. схід від моста.

Павло-Іванівське

„Стародуб” (пос. ранньозалізного віку) – в півн.-схід. част. села на півн.-зах. березі болота Стародуб, із якого витікають р. Чибриж і р. Мостище.

Пекурівка

1. „Пекурівка–1” (давньоруське поселення)– в 200 м на захід від МТФ, коло захід. окраїни села.

2.  „Пекурівка–2” (давньоруське поселення) – в центрі села, зайняте городами.

3. „Пекурівка–3”: пос. епохи бронзи (середньодніпровська і лебедівська культури), ранньозалізного віку (милоградська культура), давньоруського часу в 200 м на півн. схід від схід. окраїни с. Пекурівка, в 160 м на захід від дороги Чернігів–Городня, на прав. березі заболоченої р. Прудець або Мамона, в 2 км на півн. захід від курганної групи біля с. Дібрівне.

Півнівщина

„Гора” (пос. епохи бронзи  –ІІ тис. до н. е.) –  в 1 км на півд. схід від півд.-схід. окраїни села, на лів. березі р. Смяч в ур. Гора. 

Політрудня

„Село” (пос. епохи бронзи)  –  в центрі села.

Сеньківка

1. Поселення в ур. Городок (пос. епохи бронзи – пізній етап лебедівської культури) – в 1,6 км на півн. схід від схід. окраїни с. Сеньківки, на прав.березі р. Жеведа.

2. „Загороддя” (пос. ранньозалізного віку) – в 2 км на схід від схід. окраїни  Сеньківки і в 1 км на півн. захід від півд.-захід. окраїни с. Чорноземний городок, в ур. Загороддя.

3. Кургани: 9 насипів висотою 0,4 м–1 м, діаметром 5–8 м, порослі деревами, з сучасними похованнями – в 400 м на півд. схід від села, на кладовищі; курган висотою 0,7 м, діаметром 11 м – в 1,7 км на півд. схід від схід. окраїни с. Сеньківки і в 600 м на півд. захід від захід. окраїни с. Чорноземне містечко, на прав. березі р. Жеведа, в ур. Городок.

Слобода (Радянське)

„Лиса Гора”: пос. (1–11 ст. н.е.) залізного віку (пізньозарубинецька культура), давньоруського часу – коло схід. окраїни с. Слобода, в 300 м на півд. схід від кладовища,  на прав. березі р. Мостище.

Солонівка

„Дюна” (поселення ХІІІ – ХІV ст.) – в 600 м на півн. схід від схід. част. села  на лів. березі р. Верпч.

Смичин

1. „Дамба–1” (пос. залізного віку – пізньозарубинецька культура) – в 450 м на північ від півн.-зах. окраїни села).

2. „Дамба–2” (пос. ранньозалізного віку), ранньослов’янського часу (київська культура) –  в 300 м на півн. схід від півн.-зах. окраїни села.

3. „Зарванщина–2”: пос. епохи бронзи (лебедівська культура) – в 900 м на півн. схід від півд.-схід. окраїни с. Смичин, на лів. березі р.Крюкова.

4. „Мис” (пос. ранньозалізного віку – милоградська культура) – в 100 м на південь від окраїни  села.

5. „Пойма” – давньоруське поселенння біля захід. окраїни с. Смичин, на прав. березі р. Крюкова.

6. Смичинське поселення: ранньозалізногу віку (милоградська культура), ранньослов’янського часу (київська культура), почепської культури (I–II ст. н.е.), кераміка якої подібна юхнівській і дніпро-двинській (VIII ст. до н. е. – IV ст. н. е.) культурам та схожа с зарубинецькою культурою – в 300 м на півн. захід від півн.-захід. окраїни с. Смичин, на прав. березі р. Крюкова.

7. „Смичин–1” (пос. ранньослов’янського часу – сер. І  тис.) – на півн. окраїні села, на прав. березі р. Крюкова.

8.„Смичин–2”: пос. епохи бронзи, залізного віку (пізньозарубинецька культура) – в 100 м на північ від півн. част. с.Смичин, на прав. березі р. Крюкова.

9.„Смичин–3”: ранньозалізногу віку, ранньослов’янського часу за півн. частиною села, частина поселення знаходиться під фермами, на прав. березі р.Крюковаза півн. част. села, част. поселення знаходиться під фермами,  на прав. березі р. Крюкова.

10.„Смичин–4”: пос. епохи бронзи (середньдніпровська культура),  епохи пізньої бронзи – ранньозалізного віку (II–I тис. до н.е.) – на півн. від півн.-схід. окраїни с. Смичин.

Старосілля

„Старосілля”: пос. ранньослов’янського часу київська культура, давньоруського часу –  в 400 м на півн. схід  від с. Старосілля і в 1,7 км на захід від півд. окраїни с. Андріївка,  на мисі лів. берега с. Верпч.

Тупичів

1. „Ковалівське”: пос. епохи бронзи (сосницька культура), ранньозалізного віку (милоградська культура) – на півн. заході від півн. окраїни Тупичева, на прав. березі р. Крюкова, на півдні від озера).

2. „Тупичів–1”: поселення давньоруського часу, зайняте городами, поселення XVI – XVIII ст.  в півд.-захід. част. села.

3. „Тупичів–2” (давньоруське поселення) – в 1 км на захід від селища „Тупичів–1”, на прав. березі р.Крюкова, зайняте городами.

4. „Тупичів–3”: пос. епохи бронзи, ранньозалізного віку – в 500 м на півд. схід від Тупичівського лісництва. 

5. „Тупичів–4” (пос. ранньослов’янського часу (ІІ–V  ст. н. е.))  – в 1,6 км на півн. захід від півн. окраїни села.  

Травневе

„Травневе–1” (пос. епохи бронзи) – в півд. част.  села.

Хоробичі

1. „Верпч–1” (пос. ранньослов’янського часу) – в 1,6 км на північ від села, на прав. березі р. Верпч і від пос. „Верпч–2”.

2. „Верпч–2”: пос.  залізного віку (пізньозарубинецька культура (1–11 ст. н.е.), ранньослов’янського часу (київська культура), пос. XIII–XIV ст. – в 2,6 км на півн. схід від села на прав. березі р. Верпч.

3.  „Хоробор” (давньоруське поселення) – в 2 км від села на північний схід, в ур. Хоробор.

11.Археолог_2-8.pdf