iF3 Európa-bajnokság és Korosztályos Nemzeti Bajnokság 2023

Írta: Radnai Tamás
2023. július 2.

iF3 EURO CHAMPIONSHIPS 2023
Az International Functional Fitness Federation (iF3) Európa-bajnoksága zajlik Zalaegerszegen. Mi most házigazdaként kaptunk 3-3 kvótát. A mezőnyerősséget tekintve a nőknél és a férfiaknál is 1 CrossFit Semifinal szintű versenyző indult. A tesztfeladatok

Az első napon lefuttatott elődöntőnek számító versenyből a mezőny fele jutott tovább a második napra, ami a döntő, új feladatokkal. Erre 2 magyar nő és 3 férfi jutott be, lásd.

Elméletileg a világbajnokság TOP 10 európai nemzeti szövetsége kapna 1-1 kvótát erre a felnőtt egyéni versenyre, de általában nem sikerül kitölteni ezt így (már eleve a VB részvétel is ingadozó a nemzetek szintjén is). 

26 európai szövetség van egyébként, de kicsi az érdeklődés a nemrég indult Európa-bajnokságokra, talán mert az egyébként is problémás iF3 versenyek között (nincs pénzdíj, nem elismert sport még, nincs médiája, stb.) az általuk Hypermedley formátumnak nevezett kompakt verseny 2 óra alatt lezajlik mind a 6 fix tesztkategóriával. Az alapötletet ismerjük, ami szerint így lenne eladható az olimpiának a sport, hogy kvázi egy focimeccsként fogyasztható. 

Viszont gyakorlatban én nem teljesen értem és nem vagyok kibékülve azzal, hogy ezt, így erőltetik, mert nincs távlatban az olimpia, egy-két ritka kivételtől eltekintve TV közvetítés sem, azonban az elődöntőként és döntőként kétszer futtatott kompakt formátumnak nem úgy tűnik, hogy sok a rajongója. Érdekes módon a két legerősebb, már szakszövetség státuszú Norvégia és Svédország sem küldött senkit, de nincs pl. osztrák, holland vagy UK sportoló sem (ahol ugyan talán már másodszor válik nem funkcionálóvá a szövetség, de az iF3 nyílt felajánlást tett, hogy érdemi sportoló csak úgy kérvényezheti a részvételt szövetségi kereten kívül is).   

A végül ténylegesen résztvevő nemzeti szövetségek: 

A norvégok már a tavalyi EB után jelezték, hogy a 2 nap, 2x6=12 teszt sok, de most még a harmadik napon az egyéni versenyzőkből összeállított páros versenyt is akar futtatni az iF3. 

Az országos szövetségek vezetői között már évekkel ezelőtt is téma volt, hogy nem biztos, hogy az a jó, hogy ugyan az iF3 sok olyan dolgot ki tud pipálni, amelyek kellenek a jogi státuszának előre mozdításához (pl. hogy most már van 2 kontinens bajnokság is), de eközben nem igazán olyanok a versenyeik, amelyek vonzanák a nagy CrossFit neveket. Ékes példa, hogy a 2018-as világbajnokság Londonban volt, Sam Briggs lett a világbajnok, de azóta, ahogy írtam, csak bukdácsol a UK szövetség és nem indulnak onnan a crossfitterek az iF3-ban.

AZ INTERNATIONAL FUNCTIONAL FITNESS FEDERATION (iF3) EURÓPA-BAJNOKSÁGÁNAK VÉGKIFEJLETE ZALAEGERSZEGEN
A házigazdának járó extra kvótákból (3-3) sikerült 2 érmet konvertálniuk a magyaroknak: Baksza Ádám ezüstérmes, Frank Laura bronzérmes lett, gratulálok!

Nota bene: az EB-n doppingellenőrzésre is sor került, így annak eredményéig a helyezések nem hivatalosak!

Ahogy várható volt, az eső elmosta a szombati nap egy részét, emiatt összekuszálódott a menetrend: az EB páros formátumú versenyét teljesen el kellett törölni, helyette fejezték be az egyéni versenyeket szombatról (nem véletlenül kifogásolom, amikor egy versenynél a pénzbefizetés időpontjában nem lehet tudni, hogy szabadtéren lesz-e!

Az egyéni EB formátuma kapcsán az is egy érdekesség (furcsaság?), hogy lemegy az elődöntő nap mint egy teljes verseny a teljes mezőnnyel, 5-6 ember továbbjut a második, ‘döntő’ napra, ahol is eltörlik az eredményeket és nulláról indul a verseny. Így aztán lehet olyan versenyző, aki első nap egy legitim fullos versenyen jobb helyen végzett, míg a második napon egy hellyel hátrébb és az utóbbi a végeredmény az Európa-bajnokságon (Simon Réka járt így például). Hiába 2 órás a versenyformátum, ez nem foci torna, tehát elég faramuci ez a lebonyolítás (a nem teljesítmény arányos pontozást már fel sem hozom... ja, de, fölhoztam).

KOROSZTÁLYOS NEMZETI BAJNOKSÁG
Az EB-vel párhuzamosan zajlott ez is. Sajnos azt láttuk, amit eddig, hogy a 13 évestől induló kategóriákban nagyrészt 0-3 versenyző között indulnak, ami egyrészt főleg az utánpótlás szempontjából szomorú; másrészt ebben a kvalifikációt nem tartó bajnokságban így nagyon sokan pusztán a nevezésükkel kvótát érnek el az iF3 Világbajnokságra, mely automatizmust az országos szövetségek és az iF3 világszövetség jelenleg megenged. Eredmény archívum

Voltak visszatérő versenyzők, de Varga Mira nem indult, igaz már tavaly decemberben sem vett részt a korosztályos VB-n. A 14 éves versenyző tehetség idén már kvalifikálta magát a CrossFit Games-re, augusztus 1-től szurkolhatunk neki!  

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!