Ki nyerészkedik kin?

Írta: Radnai Tamás

Jó, hogy van független crossfit média, mert így jut dráma minden napra akkor is, ha nincsenek verseny izgalmak! : )

A mai nap beindult egy diszkusszió, hogy a GAMES ruha főszponzor árulja a sportolók nevével ellátott ruházatot, de nem ad belőle senkinek százalékot. A sportokban általánosan téma még manapság is a sportolói jogokkal, képmással való potenciális visszaélés. Prominens hír volt nemrég, hogy az amerikai főiskolai sportolók nem fogadhattak el sokáig szabály szerint semmilyen kompenzációt senkitől ('jajj, az ártatlan fiatal nebulókat nem szabad megrontani'), miközben mások dollármilliárdokat kerestek rajtuk, legalábbis bizonyos sportokban mint pl. az amerikai foci (ez hosszas pereskedés után megváltozott).

A CrossFit-ben bonyolult, de legalábbi ködös a helyzet. Egyrészt a fizikai aspketuson túl szinte semmilyen tekintetben nem igazi sport a crossfit (jogi státusz, független elismertség más szervezetek által, ligába szerveződés hiánya, stb.) És mivel privát cég(ek) rendezvényei ezek, nem tudunk ténylegesen belelátni a költségekbe és bevételekbe, azaz a profitba. Mert nem mindegy, hogy profitmegosztás hiányáról vagy elégtelenségéről van szó, vagy nincs is egyáltalán profit! Legalábbis direkt profit, mondjuk az általános reklámértéken túl, bár a CF-ben ugye megoszlanak a vélemények, hogy a GAMES segít vagy árt az edzőtermekbe csalni az egészséget kereső embereket, ami az alap misszió lenne.

A jelen helyzetről, a tavalyi évről azt tudtuk meg, hogy a NOBULL főszponzor nem fizetett a sportolóknak ruha eladás utáni százalékot (ahogy nyilván korábban más sem, a Reebok sem). Az sem teljesen világos, hogy mely sportolónak és milyen mennyiségben készítettek extra ruházatot a nekik adott GAMES csomagon kívül. Találni pár képet Fikowski és Vellner pólókról boltokban, akik Reebok sportolók, de a többség, akiknek permanensen lehet kapni a mezét eleve NOBULL szerződtetett sportoló mint Tia vagy Medeiros.

A NOBULL azt mondja, hogy szándékukban áll(t) adni részesedést, de tavaly nem volt idejük, mert a CF cégben történt változások miatt későn kapták meg a főszponzori szerződést és nem volt idejük kidolgozni a rendszert.

Az ügy keveredik azzal a régi fájdalommal, hogy a CrossFit soha nem adta ingyen a részvételt: az OPEN-től kezdve a GAMES-ig mindenkinek minden lépésnél regisztrációs díjat kell fizetnie, valamint semmilyen támogatás nincs az utazásba, szállásba, stb. Ez a nem CrossFit által rendezett versenyek esetébn javuló tendenciát mutat, tavaly a Rogue minden versenyzőjének minden ilyesmit fizetett (mondjuk ők limitált versenyzőnek engedik a részvételt).

Azt viszont a másik oldalon tegyük hozzá, hogy az OPEN bejelentésektől kezdve az egykori Regionális versenyeken át a GAMES-ig mindig minden közvetítés ingyenes volt, ami jó a sportolóknak, a nézőknek és a szponzoroknak! A CrossFit korábban mindig azt állította, hogy privilégium részt venni a GAMES-en és az elég nagy platform arra, hogy a jók pénzt keressenek direktben és indirektben is (reklámérték).

Egyetértek azokkal a véleményekkel, hogy még mindig túl kusza a helyzet a promóteri, jogtulajdonosi és alapszándékbeli területeken. A CrossFit név tulajdonosa nem feltétlenül állt bele abba, hogy a GAMES egy önálló üzletág legyen, de nem is tudja leszakítani azt ezen a néven magáról, pedig lehetséges, hogy mindenkinek jót tenne!

Másrészről még mindig nincs egy olyan szervezet, amelyik mindentől és mindenkitől függetlenül egy sport-szórakoztatási terméket akarna és tudna létrehozni, amelyben a professzionalitás és a profit növekszik, fair módon megosztva a sportolókkal.

A háttérben húzódó legnagyobb alapkérdés is még mindig megválaszolatlanul áll úgy igazán: ha egy versenyrendezőnek nem áll rendelkezésére másik üzletből vagy forrásból komoly pénz mint például a Rogue Fitness esetében a sporteszköz biznisz birodalmuk vagy a dubaji kormány, amelynek országimázs érdekei vannak, akkor vajon működik-e a sportverseny üzleti modellje?

Azt biztos, hogy régóta vannak nagyobb, CrossFit-től és más üzletektől független közösségi versenyek, amelyeknek egyik fő bevételi forrása az akár sok ezer ember kvalifikáció és döntő regisztrációs díja, de ezek a versenyek nem közelítették még meg a CrossFit Games-t eddig a kifizetett összdíjazásban vagy a nézőszámokban. És a Wodapalooza például idén először adott ingyenes online közvetítést a versenyéről (korábban fizetős és pocsék volt).

Mi a véleményed?

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!