Feliratkoztál a CrossFit Open-re és most akármikor doppingszabályzat vétséget varrhatnak a nyakadba?

Írta: Radnai Tamás
2023. május 17.

Nem tudja botrány nélkül megúszni a CrossFit cég a Danijela Hodges masters versenyző dopping eltiltásának ügyét sem, és ez egy fontos esettanulmány, mert potenciálisan mindenkit érinthet, aki egyszerűen csak feliratkozik az online CrossFit Open versenyre!

Először, amikor én is hírt adtam a napokban az eltiltásról, akkor normálisnak, szabályszerűnek és egyértelműnek tűnt a szabálysértés és a büntetés. Később, most, amikor megtudtuk a valódi részleteket a sportolótól is, akkor viszont súlyos kérdések merültek fel. 

Az alapok
Bárki, aki feliratkozik a CrossFit online Open-re, az automatikusan elfogadja a doppingszabályzatot is, ezzel alá kell vetnie magát bármikor, versenyen kívül is tesztelésnek (és itt is figyelni kell mint az általános szabályzat esetében is, mert a cég különösebb szó nélkül szokott újabb szabályzat verziókat feltenni a weboldalára!)    

Azonban a CrossFit doppingszabályzata is specifikusan kitételez egy olyan alcsoportot, amelyet a WADA kompatibilis, hivatalos Magyar Antidopping Csoport “Nyilvántartott Vizsgálati Csoport” néven tart fent, mely a CrossFit esetében angolul “Registered Athlete Testing Pool” vagy röviden “Testing Pool”. 

És itt jön a csavar! 

A CrossFit email-ben értesíti — nyilván a komolyabb — versenyzőket, hogy ha betette őket ebbe az alcsoportba is, és ellátja őket a megfelelő kapcsolattartási formákkal és procedúrákkal, hogy ‘holléti’ jelentést adjanak le ezek a versenyzők negyedévente, ahol is az első doppingtesztelési szándék értesítéstől kezdve 12 órán belül a tesztelő személynek meg kell találnia őket és elvégezni a tesztet. Amennyiben a korábban leadott elérhetőségi hely megváltozik, akár csak időszakosan (pl. utazás), azt azonnal be kell jelenteni a CrossFit-nek a negyedéves értesítési határidőktől függetlenül. 

És akkor a konkrét csavar és probléma Danijela Hodges esetében az, miszerint ő azt állítja, hogy ő nincs benne a Registered Athlete Testing Pool-ban, tehát holléti adatokat sem kellett eddig leadnia, viszont a büntetés alapjául szolgáló esetben hétvégén kirándultak és nem használtak elektronikus eszközöket, így csak hétfőn látta, hogy kereste a doppingellenőr. De akkor már a CrossFit szerint elkövette a doppingszabályzat vétséget azzal, hogy nem volt elérhető és nem tudták az értesítési kísérlettől számítva időben tesztelni. 

A Registered Athlete Testing Pool-ből egyébként még visszavonulás esetén is csak akkor kerülhet ki egy sportoló, ha a CrossFit-től azt konkrétan kérvényezni és engedélyt kap rá.

Danijela Hodges, Masers 50-54 éves divízió
Az ausztrál hölgy 2017 óta versenyzett az Open-ben és a legjobb nemzetközi eredménye Open 20. hely idén a korosztályában, illetve 2021-ben 62. helyet ért el szintén a korosztályában, de itt már a Korosztályos Quarterfinal-ról beszélünk. Magyarán nem is egy korosztályos Games versenyző Danijela. 

Hodges fellebbezett, de a CrossFit teljességgel elutasított azt és kiszabta a maximális 4 éves büntetést.

Ha ez az eset így marad (márpedig a CrossFit nagyon nem szokott, pláne fellebbezés elutasítás után, véleményt változtatni), akkor fennáll a veszélye, hogy bárki, aki az Open-re befizet, bármikor hasonló doppingvétséggel és eltiltással találhatja szembe magát! 

Az egyetlen relatíve jó hír mindezen belül, hogy eddig az a tapasztalat, hogy ilyen alacsony szintű, és legyünk őszinték, a CrossFit számára eléggé irreleváns kategóriában induló versenyzőket ténylegesen nem szokták tesztelni, csak ha feljelentés érkezik ellenük (amit viszont a CrossFit formálisan lehetővé tesz). 

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!