Vida-Szücs József, a CrossFit Games Open 2022 magyar férfi nyertese

Írta: Radnai Tamás
2022. március 22.

A véleményem nyilvános az Open jelentőségéről, főleg az idei 3 feladatos, szuper inkluzív formátumról, de mégis, Vida-Szücs József nyert idén, ami megérdemli a figyelmet, ezért készítettem ezt az interjút vele. 

“Az Open előtt ugyanazt a két célt tűztem ki magamnak mint a tavaly: az országos ranglistán valamelyik feladatban első helyen végezni, és a hazai mezőnyben dobogós helyezést elérni.”

Hány éves vagy Joci?
Most augusztusban fogom betölteni a 23-at.

Mivel foglalkozol?
A saját edzéseim mellett csoportos órákat és személyi edzéseket tartok a CrossFit B’Brosban. Illetve mikor éppen nem a teremben vagyok, akkor az egyetemi padokat koptatom. 

Mikor ismerkedtél meg a CrossFit-tel és hogyan?
A CrossFittel úgy igazán 5 évvel ezelőtt ismerkedtem meg. Édesanyámmal lementem edzeni a váci Thor Gymbe (akkoriban House of Wods), ahol Tomán Kornél volt a head coach. Az ő keze alatt kezdtem el bontogatni a szárnyaimat.

Mikor, hány év edzés után kezdtél el versenyezni?
Elég hamar. Mindig is szerettem versenyezni, ezért ebben a sportban is kerestem a lehetőségeket az aktuális szintemnek megfelelően. Az első versenyem fél év edzés után volt, az itthon sokak által ismert CrossMajálison Székesfehérváron még 2017-ben. Sportmúltamat tekintve mindig is szerettem mozogni, de a CrossFit-en kívül egyik sportág sem tudott lekötni komolyabban. 12 évesen kézilabdáztam más fél évig, majd azt követően egy évet kenuztam.

Mik a céljaid a crossfitben?
A céljaim az idő múlásával folyamatosan változnak. Próbálok rövid távú célokat kitűzni magam elé és ezekre koncentrálni, mert ezek elengedhetetlenek a hosszútávú eredményekhez. Persze mint a legtöbben, én is a Games-ről álmodtam, amikor elkezdtem a CrossFit-et (bár még nem mondtam le róla).

Most ennyi év edzés után, így hogy elkezdtem az egyetemet és dolgozok, igyekszem két lábbal a földön járni. Már elfogadtam ezeket a tényezőket és próbálom reálisan látni a korlátaimat, de ezek tudtában minden tőlem telhetőt megteszek, hogy megfeleljek az elvárásoknak magammal szemben, és egy szép karriert fussak be ebben a sportban. Szeretnék egy olyan sportkarriert befutni, amire büszkén gondolok majd vissza később!

Idén és a következő években szeretném magamat egyre komolyabb nemzetközi versenyeken megmérettetni és minél közelebb kerülni az élmezőnyhöz. A későbbi nagy cél pedig egyértelműen a Semifinal-ra való kvalifikálás és a CrossFit Fittest Man in Hungary cím kiérdemlése.

Legjobb versenyeredményeid korábbról?
Tavaly decemberben volt az első nemzetközi versenyem az olaszországi Fall Series, ahol 11. helyen végeztem. Az Open előtt pedig sikerült 5. helyen kvalifikálnom a Lowlands Throwdown classic versenyére. 

Ég bennem a bizonyítási vágy, és mindent megteszek, hogy ezen változtassak. Ha idén még nincs is nagy tétje a Quarterfinal-nak, azért még szeretnék minél jobban teljesíteni ezen a hétvégén is.

Indulsz a ‘nyílt’ CrossFit®/crossfit versenyeken, azonban, ha nem tévedek a NEFFISZ/iF3 szövetségi funkcionális fitneszversenyeken nem. Mi ennek az oka, tervezel-e ott is indulni, illetve hogy látod a különbséget a kettő között és mit gondolsz a jövőjükről?
Igazából nem csak a NEFFISZ, de egyéb szervezésű itthoni versenyeken sem tervezek indulni. Ez nem a funkcionális szövetségnek, vagy az itthoni versenytársaknak kritika. Egyszerűen egy nagyobb külföldi versenyen teljesen más élményt kap a versenyző, mint itthon. A Fall Series és a Lowlands is olyan versenyek, amiket már 10 éve folyamatosan megrendeznek, stadionban, sok szponzorral, nagyon népes mezőnnyel minden kategóriában. Az is a külföldi versenyek mellett szól, hogy nem szeretnék túl sok versenyen részt venni egy évben (az edzőm legalábbis biztosan nem szeretné :D), és ha csak egy párat választhatok, akkor minél nagyobbakon szeretnék indulni. 

Mit szeretsz jobban: tudni, hogy milyen feladatok lehetségesek egy versenyen vagy a CrossFit ‘bármi játszik’ megközelítését?
Szeretem, ha egy verseny előtt vannak kisebb-nagyobb utalások, hogy mire lehet számítani, illetve ha előre bejelentenek konkrét feladatsorokat, amik a versenyen lesznek. Azonban a sportunk egy fontos része az is, hogy fel legyünk készülve az ismeretlen kihívásokra, tudjunk alkalmazkodni a váratlan helyzetekben. Én örülök, ha egy versenyen húznak valami váratlant (bizonyos kereteken belül), amire senki nem számít és együtt kell leküzdenünk az akadályt!

Hányszor edzel egy héten?
Hetente ötször van napi 1 vagy 2 edzésem, illetve van egy nap, ahol csak mozgolódok és fő a regenerálódás.

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid?
Kedvenc gyakorlataimnak azokat tartom, amiket ha álmomból felkeltenek, bemelegítés nélkül is szívesen megcsinálok feladatsortól függetlenül. Számomra ilyen a t2b, dumbbell snatch, burpee-k, strict HSPU és az elemelés. Bármelyiket szívesen kiegészítem SkiErg-gel!

Legkevésbé kedvenc? Egyértelműen a wall ball. De nagyon dolgozom rajta, hogy ez idővel változzon!

Súlyemelő versenyeken is indulsz, azt miért kezdted el és mik a céljaid?
Elkezdtem, de már abban is hagytam. Az elején hasznosnak találtam, mert jó, ha az ember megtanul szépen, magabiztosan, versenykörülmények között is emelni. Később viszont már inkább tehernek éreztem, mert ha verseny van, akkor az ember nem tud úgy edzeni. Edzések esnek ki, amik később megbosszulják magukat. Ha lenne lehetőség évente csak egy-két versenyen indulni, akkor továbbra is szívesen csinálnám, de ennél több az elvárt a szakosztályoknál és ez már a crossfit felkészülést hátráltatja.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!   interjú