Osvald Anna, test-őr: vívásról crossfitre váltó gyógytornász

Írta: Radnai Tamás
2023. szeptember 8.

Szia Anna!
Te egyike vagy azoknak, akik több ‘műfaj’ kereszteződésében vannak, mivel nem csak versenyző vagy, hanem edző és gyógytornász is. Ezek kontextusában hogy látod, mik a legnagyobb veszélyforrások és kulcspontok a crossfitben való fejlődés területén?
Úgy gondolom, mint minden sportban, itt is az alapok lefektetése a legfontosabb. Mivel a crossfitben súlyokkal is dolgozunk, fontos a gyakorlatok helyes kivitelezése, hiszen csak egy stabil alapra lehet a későbbiekben hatékonyan építkezni. Sokan ott hibázzák el, hogy a mozgásanyag pontos elsajátítása előtt már olyan súlyokkal szeretnének dolgozni, vagy gyakorlatokat olyan sebességgel akarnak kivitelezni, amelyre a testük még nem áll készen.   

A sérülések elkerülése érdekében az esetleges diszfunkciókra, izomdiszbalanszokra minél előbb fényt kell deríteni és az ezeket korrigáló gyakorlatoknak érdemes helyet kapnia az edzések előtti bemelegítésben.

A crossfittel kezdtél, vagy mi volt az első sportod? Mikor, miért váltottál a crossfitre?
7 éves koromtól vívtam versenyszerűen, amit 19 éves koromban hagytam abba, mert Zalaegerszegen, ahol továbbtanultam, nem volt kard szakág. Nagyon hálás vagyok ennek a sportnak, hiszen sok mindenre megtanított az évek alatt, de így felnőtt fejjel a crossfittet érzem igazán magaménak. 

Főiskolás éveim alatt nagyon hiányzott a mozgás, ekkor mentem el Zalaegerszegen abba a crossfit terembe, ahol a mai napig edzek és dolgozok is. Mivel a gyerekkoromat szinte végig versenyeztem, jól esett 1-2 évig kötetlenül ismerkedni egy új sporttal.

Mikor, hány év edzés után érezted úgy, hogy a versenyzésbe is bele kéne vágnod?
3 évig edzettem edzésterv alapján, amikor 2022-ben elindultam néhány hazai és életem első nemzetközi versenyén is Szlovákiában.

Mik voltak a főbb versenyeid, eredményeid, illetve a legnagyobb élményeid eddig a küzdőtéren?
Főbb versenyeim közé sorolnám 2022-ben és 2023-ban a szlovák Summer Challenge Throwdown-t, ahol 3. és 2. helyet sikerült elérnem. 2023-ban a horvát Varazdin Throwdown-t, ahol aranyérmet szereztem és a felnőtt nemzeti bajnokságot, melyet 6. helyen zártam. 

Mindezek közül számomra  a legnagyobb élményt a 2022-es Summer Challenge Throwdown nyújtotta, hiszen itt edzőmmel és egyben edzőtársammal Horváth Zoltánnal mindketten a dobogó 3. fokára állhattunk profi kategóriában.

Egy Summer Challenge Throwdown-on Szita Péter (interjú),  Horváth Zoltán és Anna

Hogy vélekedsz a CrossFit Open-ről és az egyéb online versenyszakaszairól? Nem találtalak a CrossFit tabelláin, tervezed a részvételt a jövőben a CrossFit hivatalos vonalán, kezdve az Open-nel?
Amióta a sportban vagyok, az aktuális szintemnek megfelelően mindig megcsináltam az Open-t. 2024-ben hivatalosan is részt szeretnék majd venni rajta. Természetesen a legnagyobb célom lenne, hogy hivatalos CrossFit versenyeken tudjak indulni. 

Mik a céljaid a crossfit versenyzésben, meddig szeretnél eljutni? (A kisbetűs crossfitet én átfogó megnevezésként használom.
Célom hogy a nemzetközi női elit mezőnyben tudjak versenyezni és ott minél kimagaslóbb eredményeket érjek el. Hosszútávon tervezek a sportban maradni és ki tudja mit tartogat a jövő. 

Milyen versenyeken fogsz indulni legközelebb?
A 2023-as évben nem indulok több versenyen, szeretném az őszi időszakot a pihenésre és a 2024-es szezonra való felkészülésre fordítani. Jövőre a felnőtt nemzeti bajnokságot, illetve a szerb FortFight versenyt céloztam meg, amire idén sikeresen kvalifikáltam magam, de betegség miatt sajnos nem tudtam részt venni rajta. 

Mit szeretsz jobban: tudni jó előre, hogy milyen feladatok lehetségesek, illetve konkrétan lesznek egy versenyen, vagy a CrossFit ‘bármi játszik’, előre nem tudom megközelítését?
Sokkal jobban szeretem, ha nem tudom előre mi a feladat és ott a helyszínen mondják meg. Számomra pont ez adja a CrossFit varázsát, hogy bármilyen helyzethez pillanatok alatt tudnom kell alkalmazkodni. 

Hányszor, mennyit edzel egy héten?
Heti 5x edzek 2-2.5 órát, emellett egy nap teljes pihenőm és egy nap aktív pihenőm van.

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók? Mire lenne szükség, hogy igazán továbbfejlődj?
Kedvenc gyakorlataim közé tartozik a Toes To Bar, a Handstand Walk, de nagyon szeretem a súlyemelést is. Erősségemnek mondanám az ugróköteles gyakorlatokat: a double undert, crossover single under-t és a crossover double under-t, ezekhez jó érzékem volt és könnyen megtanultam. 

Jelenleg a Ring Muscle Up-ot és a Freestanding HSPU-t sorolnám a gyengeségeim közé, de folyamatosan fejlesztem ezeket a hiányosságaimat is. 

Van példaképed a sportunkban?
Természetesen Horváth Laura eredményei példaértékűek a számomra.
A külföldi Games-es atléták közül Katrin Davidsdottir az örök kedvencem, nem csak a versenyzése, de a mentalitása és kisugárzása miatt is. 

Milyen regenerációs módszereket alkalmazol?
A regeneráció témaköre mindig is érdekelt, sokat olvasok, tájékozódok ezen a téren. A legnagyobb hangsúlyt az utóbbi időben a minőségi alvásra fektetem, emellett heti rendszerességgel járok masszázsra, sokat nyújtok, mobilizálok, és a kompressziós csizmát is kipróbáltam már.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!