Fizetett versenyzők?

Írta: Radnai Tamás
2022. november
30.

Ahogy fejlődik a CrossFit sport (meglehetősen lassan), most már eljutottunk oda is, hogy téma lett az, hogy edzésszolgáltatók (‘klubok’) fizetnek-e versenyzőknek, hogy náluk készüljenek; illetve hogy klubok megpróbálják-e elcsábítani mások versenyzőit fizetéssel.

Mindkét kérdésre igen a válasz!

Először persze leszögezendő, hogy a legtöbb edző, szolgáltató nem tud és nem is akar fizetni versenyzőknek azért, hogy náluk legyenek. Akik igazán fizetni tudnának, azok vagy személyes vagyont halmoztak fel a CrossFitből (a bajnokok főleg), vagy az online edzés bizniszük annyira megy (mert korán kezdték vagy nagy a nevük vonzereje).

A Brute Strength nem fizet, pedig szép kis ‘istállójuk’ van Floridában (Brandon, Emma Cary, Pepper és társaik).

Justin Cotler Underdogs Athletics klubja sem tud pénzt csengetni, de náluk van pl. Ricky Garard, Alex Gazan, korábban pedig Brandon (ők maguk rúgták ki, mert nem volt jó csapattárs).

A Training Think Tank nem hisz abban, hogy ez egy egészséges ötlet (Noah Ohlsen, Travis Mayer, Alexis Raptis, Sigmundsdottir klubja).

A HWPO, Fraser cége nyilván tudna simán fizetni, de ők sem gondolkodnak ebben, úgy tartják, hogy az a nagy odafigyelést biztosító edzősködést, amit adnak a direkt versenyzőiknek, plusz a média felhajtás bőven elég kell legyen ahhoz, hogy oda akarjanak menni sportolók. A Toomey-féle PRVN-ről sem gondolom, hogy pénzzel kellene odacsábítaniuk alanyokat.

John Singleton, a The Progrm alapító főedzője sem ösztönzi anyagiakkal a versenyzői brigádját (ide szezonig Gabi Migala is ott volt, jelenleg a fő emberek Jacqueline Dahlstrøm, Solveig Sigurdardottir, Moritz Fiebig). Az érem másik oldalát megtapasztalta viszont, mert próbálták elcsábítani versenyzőit, ahogy a Red Pill-től is (Emma McQuaid, Lucy Campbell, korábban Briggs is oda tartozott).

A Brute Strength erősségei: Dallin Pepper és Danielle Brandon

Azok között, akik bevallottan anyagiakkal is támogatnak versenyzőket megtaláljuk a Misfit Athletics-et, de ott azt állítják, hogy először e nélkül kezdenek el dolgozni velük sportolók, majd később juthatnak be a szponzoráltak körébe (pl. Paige Semenza).

Emellett a Ben Bergeron-féle CompTrain elit gárda (pl. Davidsdottir) esetében lehetett hallani, hogy fizetnek a versenyzőknek, hogy kvázi reklámozzák a CompTrain online sablon programot. A versenyzők egy része azonban szinte biztos, hogy nem (csak) azért ment oda, hogy fizetett státusza legyen, illetve az biztos, hogy nem is maradtak ott még ezért sem (az utóbbi pár évben Chandler Smith kivételével minden régebbi elit pro távozott mára).

A sportjogilag szervezett, valódi sportokban vannak szabályok a versenyzők mindenféle megegyezéseken és morálokon durván átgázoló elcsábítása ellen, azonban az is elég nyilvánvaló, hogy ezeket nem szokták feltétlenül betartani, pl. Tom Brady az NFL-ben is volt már ilyen ügynek az alanya és mozgatórugója, legutóbb a Miami csapat kapcsán.

A Misfit Athletics-nél Paige Semenza feltételezem, hogy szponzorált versenyző