iF3 Functional Fitness Junior & Senior World Championships 2021

Írta: Radnai Tamás

Az International Functional Fitness Federation (iF3) által rendezett Functional Fitness Junior & Senior World Championships volt az első helyszíni világbajnokság, amire magyar válogatott ki tudott utazni (tavaly Világkupának nevezett online megmérettetésen már voltunk).

A 11 fős alakulat elég nagy létszámú volt ahhoz, hogy minden fő kategóriában szerepeljünk: mindkét nemben volt egyéni felnőtt, junior és egy 2+2 fős csapat.

A válogatott meghívót nem mindenki fogadta el a magyar közösségből, így ilyen tekintetben sajnos nem mondhatjuk, hogy maximalizálva lettek országunk eredményei!

Az abszolút értékelésemből kitűnik, hogy papírforma szerint a legjobb magyar az általam edzett Szakolczai Fédra lett, aki ugyebár 2018 CrossFit Europe Regional kvalifikált is volt már a CrossFit® 'ligában'. Eredmény tabella

Fédra nyújtott egyéni extrákat a versenyen, de sajnos mivel a 40 kilós kézisúlyzós lökésnél megsérült a válla, valamint meg is fázott, ezért ez arra volt elég, hogy az előzetes erősorrendemben kimutatott helyezés sáv tetején, a 15. helyen landoljon, ami igen szép eredmény! Már csak azért is, mert a rendező ország itt is mindig extra kvótákat kap és mivel Svédország egy fejlett funkcionális fitnesz ország, ezért több jó emberrel lett nagyobb a mezőny, mintha mondjuk akár az oroszoknál néznék, ahol is lesz a jövő évi VB.

A 13 éves Varga Mirának voltak dobogó esélyei – tehetséges is, valamint itt még kisebb a mezőny – de ő is lebetegedett, valamint nem vagyunk még hozzászokva, hogy a junioroknál technika pontozás is van, amiben bizonyos standardokról nem tudott.

Évek óta felhívom a figyelmet arra, hogy minden érzelmi alapú illúzió és a kiugró pár eredmény ellenére a magyar crossfit gyerekcipőben jár mind tömegbázisban, mind a komolyabb versenyzők terén, akiknek nem elég azzal megküzdeniük, hogy általában nincs edzőpartnerük sem, de ami nagyobb gond, hogy a nemzetközi versenyzéshez szükséges eszközök nem állnak rendekezésre számukra (és a magyar versenyeken sincsenek ilyenek ilyen választékban és gyakorisággal).

A mostani VB is megmutatta, hogy 40-55 kilós kézisúlyzókra, íves nem motorizált futópadra (AirRunner), kézenjárás akadályra (rámpa és lépcső kombináció) és C2 BikeErg-re volt szükség. Ezek a legtöbb magyar teremben nincsenek meg, főleg nem együtt mind! Elképzelhetjük, hogy egy skandináv vagy USA sportoló mennyivel több rutinra, specifikus edzésre tesz szert, ha ezeken edz évek óta akármikor.

A magyar sportvezetésnek feladata lesz, hogy legalább egy tréning centrumot hozzon létre (de inkább többet), ahol a nemzetközi versenyzéshez szükséges feltételek adottak és egy válogatottnak ne kelljen 3-4 helyre ingáznia (akár másik városba) a felkészülése során. Ez is csak félmegoldás persze, ideálisan legalább az arra érdemes versenyzőknél lennének kihelyezett eszközök a szövetség által, illetve a klubbok által biztosítva (a magyar crossfit/funkcionális fitnesz helyzet bonyolult, mivel még nincs meg az erős klubbok rendszere, és a sportolók munkahelye, normál tartózkodási helyei megnehezítik egyelőre a tradicionális modellt).

Másik sarkos gondolat, amin javítanunk kell az, hogy nem volt magyar vállalkozó arra, hogy bíráskodni eljöjjön. Mi a delegációból páran megtettük, amit lehetett, leüvöltöttük skandináv bírók fejét a partvonalról, amikor barátiak voltak a versenyzőikkel, de minden segítség elkel, kell minél több bíró tőlünk is, akik más nemzeteknek korrektül számolnak!

Plesó Tomi - Coach & Athlete általános értékelése a versenyről

Funkcionális Fitnesz VB
A tesztek után írok pár szót az eseményről is, természetesen a nálam megszokott hangnemben. Kerülve mindennemű politikai korrektséget, törekedve az objektivitásra, kerülve a felesleges fel…pást 🙂

Ha csak röviden kéne véleményt alkotni, akkor bátran ki merem jelenteni, hogy fantasztikus hangulatú élményben volt részem/részünk, függetlenűl az elért eredményetről. Óriási élmény volt a világ elit-jével együtt izzadni, hajtani ezt semmi sem adja vissza… Ez úton is köszönöm Nemzeti Funkcionális Fitneszversenyzési Sportági Szövetség - Neffisz!

Mindezen pozitív dolgok mellett, volt jó pár negatív is, lássuk:

➡️ Minden online felületen ki volt hirdetve, hogy milyen biztonsági zónák, beléptetési területek lesznek kialakítva stb, ehhez képest, ha valaki kicsit szemfüles volt ingyen is be tudott jönni egészen a melegítő zónáig, ahova csak a versenyzők mehettek volna. Ez óriási baki, és felelőtlen szervezés csoda, hogy nem történt lopás, egyéb atrocitás…

➡️ Semmilyen jellegű ajándék csomag nem volt a versenyzők részére, sőt a 3 napos verseny alatt sem volt semmilyen “kényeztetés” se kaja, pia, masszőr, stb. Ezeket a dolgokat itthon is szinte már minden verseny sikeresen meglépte. Nekem ez nagy csalódás volt, többet vártam egy világbajnokságtól, ilyen téren sokkal többet.

➡️ Balesetvédelem:
- aki nézte a közvetítéseket valószínüleg feltűnt, hogy semmilyen jellegű védelem nem volt a kötélmászás alatt, pedig kb 5 m volt a magasság, és csak kézzel lehetett végrehajtani, csoda hogy nem történt baj.

- Nem volt mentő! Medig szükség lett volna rá, ugyanis az első feladatban Közép Afrikai kollégánk eszméletét vesztette 10 percre! Elég para volt elhihetitek…

➡️ Végül szerintem a legnagyobb bakitól én óvtam meg őket 🙂 Ha hiszitek, ha nem simán kint hagyták az abmatakat a 3. teszt előtt, mikor HSPU volt a feladat. Aki edz az tudja, hogy ez full skálázott feladat lett volna, ennek ellenére simán ellőtte volna a főbíró a rajtot. Mikor szóltam neki, hogy ez most komoly, hogy világbajnokságon könnyített alapgyakorlatot kell majd csinálni, fal fehér lett, és rohant pár kört helyre tenni a hibát.

A svédek másodszor rendeztek VB-t ezért én nem tudom megadni a “első szervezés, vannak hibák” című felmentést.

Nos remélem, aki érdeklődve nézte a versenyt, így még átfogobb képet kapott erről az amúgy csodás 3 napról.

Az én reakcióm erre:
Az iF3-nak nincs bevétele, nincs pénze sajnos (a tagországoktól sem kérnek egyelőre tagdíjat).

A svédek viszonylag későn vették át a szervezést, mivel Ausztrália az eredeti helyszín – zárva maradt a járványban. Ugyancsak az utóbbi miatt a nevezők száma is némileg csökkent, tehát az a bevétel is. Önkéntesek is nyilván kevésbé jöttek segíteni.

Arról nem szabad elfeledkezni, hogy nagy nemzetközi versenyek számára igen fontos bevétel az online kvalifikáció, ami akár 1500-2000 kvalifikációra befizető embert is jelenthet (és kategóriánként akár több száz emberrel semmiféle dolga nincs a szervezőnek, meg sem nézik a videójukat, csak elteszik a pénzt)! Az iF3 rendszere jelenleg teljesen más, totál kiesik ez a bevétel.

Volt ingyenes live stream videó közvetítés!

Mindezekkel együtt kívülről nekem is úgy tűnt, hogy néhány dolgot lehetett volna esszenciális lett volna jobban csinálni, ami érdekes, mert a svéd szövetség valóban rutinos és fejlett.