CrossFit az olimpián - Ben Bergeron

Írta: Radnai Tamás
2023. május 25.

Ben Bergeron (CompTrain vezető) már nem egyszer beszélt arról — illetve válaszolt konkrét ilyen kérdésekre — hogy mi lenne, ha a CrossFit az olimpiára kerülne. Korábban Ben elutasító volt, mert szerinte nem passzol a CrossFit formátuma és esszenciája az olimpiára. Utóbbi esetében az állandó változó, előre nem ismert versenyprogramozásra gondolt. (Az általam is felvetett problémák ebben a témakörben az alábbi cikkemben részben megtalálhatók: Fogadási csalások, dopping és manipuláció — védeni kell a sportot?)

Bergeron most újabb konkrét kérdést kapott ezzel kapcsolatban:

“Képzeld el, hogy a CrossFit bekerül az olimpiára. Mit tennél, hogy megkülönböztesd a CrossFit Games-től, ha egyáltalán változtatnál bármit? Például súlykategóriák, kevesebb teszt, csapatok, stb.”

Ben mostanra megváltoztatta az elutasító véleményét és előállt egy saját javaslattal, mely szerint:

Minden kategóriában az állandó teszt mellett a változót az aktuális rendező ország alakítaná ki. 

Az 5 nap x 2 napi teszt felosztáson belül vitára bocsátja, hogy lehetne úgy is, hogy az első nap a 2 legrövidebb teszt van és így haladnak a napok az utolsóig, amikor a 2 leghosszabb teszt során akár 4-6 óra állóképességi felmérés történik. Ennek előnye az lehetne, hogy a tabella nagy átrendeződésen menne keresztül a napok során.

De lehetne úgy is, hogy első nap egy legrövidebb és egy leghosszabbtól indulna a sztori.

Teszt példák 

Az 1 percen belüli legrövidebb tesztben lehetne:

Váltó versenyben mindenki végez


A 3-5 percen belüli tesztben lehetne:

21-15-9 ismétlés 


A 10-20 percen belüli tesztben lehetne:

3 kör időre 

 

A 30-40 percen belüli tesztben lehetne:

Csapat Murph 


Az utolsó, leghosszabb teszt pedig lehetne:


Ezek lehetnének tehát a minden olimpián megmaradó fix feladatok.

Hogy a nehéz súlyokkal mi van? Ott vannak az állandóan változtatott tesztek minden időkategóriában, amelyek lefedhetnék a nagy súlyos feladatokat, de akár például a legrövidebb fixben lehetne a thruster nagyobb súly is, mondjuk 102.5 kg a férfiaknak.

Realitások és történések
Az valóság, hogy 2016 óta az International Functional Fitness Federation (iF3) ilyen irányú erőfeszítéseket folytat, de a mai napig a legfontosabb alap mérföldköveket sem érte el, így az első vágyakozott cél, a 2028-as los angeles-i olimpián bemutató sportként való jelenlét elutasításra került.

Ennek kapcsán tisztában kell lennünk azzal, hogy jelenleg nem túl realisztikus a crossfit jellegű sport olimpiára kerülése, hiszen egyrészt nincs elég lefedettsége a világban hivatalos szövetségi rendszerben, egy tipikus nagy világszövetség, pl. a testépítő és fitnesz IFBB 190 országban van jelen, míg az iF3 50-es nagyságrendnél tart. De a főbb probléma az, hogy ezekből is a túlnyomó többség nem elismert az országában, tehát nem nemzeti sportági szakszövetség jelenleg.

Persze ennél a szempontnál az iF3 legfundamentálisabb hiányossága, hogy maga sem — mint nemzetközi szövetség — nem elismert semmilyen szükséges ernyő szervezet által (csak a TAFISA szabadidősport szövetségben vannak benne). 

Aztán ott van a WADA antidopping ügye, a megfelelő ellenőrzési program, a WADA tagság hiánya.

A kereskedelmi potenciál, nézettség kérdése is buktató, mert a ‘CrossFit’ crossfit viszonylag elterjedt (bár a közelmúltban is megjegyeztem, hogy mindig megdöbbenek , amikor a márkatulajdonos cégtől hallom, hogy ők úgy tartják, hogy pár millió ember crossfitezik csak a világon), de a márkát és az az alatt futó ‘ligát’ birtokló cég nem sportszövetség, jogilag és ezen a néven nem is lehet része az olimpiának, de náluk van a pénz, a tömegbázis és a média figyelem. 

Az iF3 és Bergeron koncepcionálásaiban láthatunk halvány fénysugarakat, bár pont ellentétes irányba mutatnak: az iF3 a CrossFit Invitational kompakt, 2 órás (6 tesztes) meccs szerű irányát vette föl a jobb alkalmazkodás érdekében (miközben fix konkrét tesztek nem lennének, csak fix tesztkategóriák), addig Ben többszörös számú tesztben és napban állapodott meg (a CF Games-től kevésbé elszakadva).

Ha figyelembe vesszük a kőkemény realitásokat, pl. hogy elég unalmas is ez a sport és a formátuma... formabontó; valamint a diplomáciai érdekérvényesítő erő hiányát (itt nyugodtan kimondhatjuk akár azt is, hogy az a való világban némileg a korrupció területére is elvándorolhat), akkor nem tudom, hogy érdemes-e egyáltalán ezzel foglalkozni. 

Azt hozzáteszem, hogy talán egy fél lépéssel realisztikusabbnak tartom, hogy a nem olimpiai sportágak ‘olimpiájára’, a World Games-re esetleg előbb el lehetne jutni, bár oda is a korábban felsorolt paraméterek többségének kielégítése szükséges.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!