A sportunk neve: crossfit, CrossFit, funkcionális fitnesz...

Írta: Radnai Tamás
2023. szeptember 20.

Egy példa egy független, de CrossFit® licenszelt eseményre, ami így hivatalosan is CrossFit® versenynek hívható

Még mindig óriási keveredés van a crossfit megnevezések és koncepciók terén, némileg joggal. 

Az emberek többnyire mindig crossfit-nek fogják hívni a mi sportunkat, szintén joggal, hiszen ez egyrészt valójában egy jobb, specifikusabb általános leírása annak, mert a ‘funkcionális fitnesz’ túlságosan is általános és abban olyan dolgok is vannak, amik nem crossfit jellegűek (funkcionális fitnszversenyek, amelyek nem érik el a crossfit szintjét [pl. HYROX], TRX/kettlebell edzés önmagában, bosu ball, rehab, stb.) 

Mivel amit kínált a CrossFit az ezredfordulón ebben a marketing csomagolásban, az valóban egyedi volt, ezért maximálisan elérték azt, amit a marketing TOMA-nak hív: Top Of the Mind Awareness, azaz, ha először egy témában egy adott termék, szolgáltató, szakértő jut azonnal a többség eszébe. Amerikában nagyon jó példák vannak erre, mert a Xerox csak egy cég volt, de a nevük a fénymásolás tevékenységében igévé vált. Vagy a Kleenex mint papírzsebkendő márka általános fogalom lett a papírzsebkendőkre.

Az keveseket érdekel (vagy nem is tudják), hogy bizonyos kontextusokban jogi védettség miatt nem lehet crossfit (CrossFit) megnevezést használni, így például CrossFit sportszövetség sem létezhet, ahogy olyan CrossFit terem vagy verseny sem, amelyik nem rendelkezik hivatalos licensszel.

Illetve sikeresen el kell választani azt, hogy mi a sport általános megnevezésének témaköre és mi a kvázi ugyanazon sporton belül a versenyszervezési, tesztelési koncepciók szintje. Ezen a szinten létezik a crossfit jellegű ‘bármi játszik’ koncepció, illetve markánsan megfogható még az iF3 szövetség által szabályozott 6 tesztkategóriás versenyformátum a 6 feladatával.

Számomra tehát a probléma abban áll, hogy egyesek úgyis crossfit-nek fogják hívni a sportunkat, pl. sportolók a médiában vagy média szereplők, mert ez az ikonikus és ez van belénk ivódva, és folyamatosan ez dominálja a médiát a mai napig a sztárjaival is. 

Hogy ha nem crossfit-nek akarjuk nevezni a sportunkat, akkor a kevert-módozatú funkcionális fitneszversenyzés a legjobb megoldásom erre. 

A valóságban egy bizonyos szinttől a CrossFit® versenyek majdnem mindig (de sajnos nem ténylegesen minden esetben) tartalmazzák azokat a tesztkategóriákat, amiket az iF3 szövetségi koncepciója is, csak nem ritkán sokkal több feladat van, lásd CrossFit Games. Illetve eltérés lehet, hogy a tesztkategória elemek egymással össze vannak keverve és ezáltal az egyik ‘megmérgezheti’ a másikat, ahogy én hívom (lásd pl. futás + erő keveréke a Games-en: “Shuttle to Overhead”; vagy futás + felvétel, gimnasztika + yoke carry, stb.)

Közben pedig realizáltam, hogy más sportban egészen más, remek megoldás valósult meg a sport elnevezését illetően, lásd: "Teqball esettanulmány: egy sport, egy szövetség és egy termék neve is egyben"

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!