NFL, crossfit és érdekképviseletek

Írta: Radnai Tamás
2023. március 5.

Bár fanatikus rajongó nem vagyok, követem az NFL amerikai focit mint komoly sport és sport üzlet. A ligájuk professzionális sportliga, de nincsenek beágyazódva hagyományos sportszövetségi rendszerbe. A csapatok profit orientált cégek, amelyek kereskedelmi szövetségben jönnek össze, hogy maguk futtassák a liga rendszerüket mint sport-szórakoztatási üzlet. 

Mivel a játékosok komoly értéket képviselnek, ezért képesek érdekképviseleti szakszervezetet fenntartani (NFLPA: NFL Players Association), amely letárgyalja az NFL-lel a jogi keretrendszert, feltételeket, stb. Ennek kapcsán most látom, hogy az NFLPA kiad egy éves értékelést, amelyben a csapatoknál az olyan dolgokat pontozzák mint a családokkal való bánásmód, ételminőség, edzéskörülmények, edzők, öltözők színvonala, utazási körülmények.1300 aktív játékos véleménye adja a pontozás adatait. 

Érdekes módon a kurrens és többszörös Super Bowl bajnok Kansas City Chiefs kapta a legrosszabb értékelést. Ezek szerint a tulajdonos nem fektet be elég pénzt a körülmények javítására, sőt például próbálják elnyomni, hogy a játékosok a sérüléseiket jelentsék (főleg az agytraumák esetében ennek igen komoly implikációi vannak).

Amiért mindezt felhozom az, hogy a CrossFit cég versenyrendszere és a szövetségi funkcionális fitneszversenyzés kezdemény kontextusában az NFL és NFLPA bár nem hivatalos sportszövetségi keretben működik, mégis van hathatós versenyzői érdekképviselet. A CrossFit egy profitorientált cég olyan kategória mint az NFL, azonban nincs érdekképviselete a résztvevőknek, amolyan ‘Ha nem tetszik, kívül tágasabb!’ a rendszer. 

Bár vannak kezdemények a CrossFit cég által (különböző sportolói bizottságok) és a profibb sportolók által (PFAA: Professional Fitness Athletes' Association), ezeknek nem gondolom, hogy lenne valódi érdekérvényesítő képessége. Azt tulajdonképpen konkrétan tudjuk, hogy a PFAA (főleg Brent Fikowski) tanácsait és kéréseit sok tekintetben nem fogadták meg, vagy nem időben, a CrossFit versenyszervezők (pl. húzódzkodó rudak magassága). 

Az egyik legdurvább aspektusa a CrossFit-nek a doppingvádak esetén egy külső szervezethez való fellebbezés teljes hiánya (tehát a doppingvétség vádlóját, a CF-et tudod megkérni, hogy gondolja meg magát). De igazából bármilyen szabályuk és tettük esetében sincs hova fellebbezni. Annak ellenére, hogy a CrossFit is beléphetne egy választott sportbíróság rendszerébe, ha hajlandó lenne erre.

Na most a helyzet az, hogy igazából nem tudom, hogy technikailag lenne-e akadálya annak, hogy a CrossFit versenyzők valamiféle kollektív tárgyalási tömböt hozzanak létre, de persze ennek sztrájkot kellene tudni fenyegetésként felmutatni, mely koncepcióról soha nem hallottam még a körükből. Kivéve persze a CF alapító Greg Glassman elleni egyéni fellépést, amikor őt személyes botrányok lángjai kezdték publikusan mardosni (bár állítólag a top versenyzők beszélgettek arról, hogy mit tegyenek). Ekkor bár a versenyzőket csak indirektben érintette a woke vagy erkölcs mutogató és üzletüket fél sportolók bejelentették, hogy nem indulnak a Games-en, illetve hogy affiliate termek megszakítják a kapcsolatot a céggel.

Egy szó mint száz, azt elmondhatjuk, hogy az a minimum, hogy egy szervezetben van olyan sportolói bizottság, amelyik rendelkezik betekintési és konzultációs joggal, mielőtt döntések meghozásra és kihirdetésre kerülnének (szabályok, versenynaptár, stb.)

https://www.totalprosports.com/nfl/chiefs-players-accuse-medical-staff-report-card
https://nflpa.com/nfl-player-team-report-cards

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!