Innovációk a sportunkban - vannak valóban?

Írta: Radnai Tamás
2022. december
10.

Szigorúan nézve elég kevés valódi, friss innovációval találkozunk a sportunkban. Kezdődött régen ez az online versenyformátummal. De léteztek már évekkel ezelőtt a 2 órás versenyformátum is (pl. CrossFit Invitational team versenyek), és a bizonyos versenyekhez köthető, akár csak 1-1 versenyző demó összecsapásai (pl. Open feladat bejelentések).

A Zelos Games idén is egy online verseny volt, de betétjeként volt egy edzőteremben megtartott kis létszámú elit verseny is, amit amatőr körülmények között közvetítettek, azonban a sportmédiánk jeles szereplői részvételükkel támogatták azt (Brian Friend, Sevan, Andrew Hiller és társaik).

A Zelos sikere és magasztalása kapcsán felírtam magamnak egy gondolatot és cikk címet: "KONTRAKCIÓ A PROGRESSZIÓ?" Lényegében arra gondolok, hogy a crossfit nem teljesen lineárisan és nem minden tekintetében fejlődik (ahogy általában más sem). A gazdaságokban általában véve vannak kiugrások, buborékok, amelyek aztán kidurranhatnak és helyreigazítások következhetnek be.

Úgy tűnik a crossfitben sok szervező, szervezet szeme kívánja azt, hogy olyan körülmények között hozzanak létre versenyeket, amelyekre valójában ez a sport és annak gazdasági háttere nem képes. Szerencsésebb esetekben a szitu elmaszkolódik azáltal, hogy a verseny nem dől be, de a szervezők csak szenvedélyből tolják, örülnek, ha nem buknak pénzt. Idén sok figyelmet kapott jó pár verseny, amelyek lényegében becsődöltek, illetve nem tudtak semmit fizetni a versenyzőknek a kiírt pénzdíjakból (és egyes dolgozóknak sem). A legnagyobb sajtót a sok éve futó brit The European Championships kapta, amely nagyobb városban lévő csarnokba vitte a versenyét és csacskán azt hitte, hogy a nézői jegyek fognak valami pozitívumot beleadni a büdzsébe.

A másik ilyen a kanadai CanFit sorozat (CanWest, stb.), amelynek új tulajdonosa csődölt be úgy, hogy az előző becsődölt tulajdonostól vette át a márkát. Nem ritkán az ilyen szervezők piramis játékhoz hasonlóan megpróbálnak előre menekülni újabb versenyek behirdetésével. Emellett jó pár CrossFit Semifinal szervező is panaszkodott, hogy fenntarthatatlan a modell.

Talán van pár olyan verseny a világon, amelyek a több ezres kvalifikációs jelentkező számaikkal és talán némi nézői bevétellel (és persze jelentős szponzori támogatással) nem mínuszban vannak. A Wodapalooza Miamiban, esetleg a French Throwdown Párizsban, és most a Madrid Championship talán a világ egyik legnagyobb versenye volt. Akartam írni a Rogue-ot és Dubai-t, de belémhasított, hogy szinte biztos, hogy azokat a Rogue Fitness milliárdos anyacég és az olajsejkek dotálják, nem kell sikeres üzleti modellt feltételezni mögöttük.

Mindezek mellett bukkannak fel – szerencsére – az olyan kezdeményezések mint a Zelos Games és most a FitWars.

A FitWars érdekes felütés, de innovációnak teljességében azért nem mondanám, mert az, hogy versenyzők online videón csapnak össze a saját bázisukról volt már többször, akár a CrossFit, a Rogue, de az iF3 égisze alatt is. Hogy ennek most nincs semmilyen más apropója, nem kapcsolódik egy versenyhez, az újszerűbb már.

A WODZombie által létrehozott megmoccanás során először Colten Mertens és Scott Tetlow fog december 18-án szerepelni oly módon, hogy nem fogják tudni előre a feladatot (egy lesz). A közvetítés a crossfit no rep Batman, Andrew Hiller csatornáján lesz és ő, valamint Brian Friend fogják kommentálni. Utóbbi nem régen a Dubai Fitness Championship szakértő kommentátora volt.

Ahogy a Zelos Games esetében is, itt is várható készpénznyeremény, emiatt jövőbeli összecsapásoknál is számíthatunk Games atlétákra, és persze az ilyen kezdeményezések tudnak pénzt pumpálni a versenyzők zsebébe, ami az egyik cél.