Kuti Ádám, a VB-t kétszer megjárt tatai versenyző

Írta: Radnai Tamás
2023. január 5.

Szia Ádám! Kezdjük ezúttal a jelen időtől: Németh Gabriella mellett te vagy még az, aki a Funkcionális Fitneszversenyzési Világbajnokságon már kétszer indult. Tavaly csapatban voltatok együtt, mely a magyar viszonyokra jellemzően nem volt egy létező, némileg együtt edző csapat, hanem csak összeálltak versenyzők, hogy mégis legyen egy team. Most viszont Mexikóban egyéniben lettél 23. helyezett, jobban a saját kezedben volt a sorsod. Milyen volt a VB, a szervezés, a versenytársak?
Így a verseny után pár héttel átértékeltem a teljesítményemet. Úgy érzem, hogy sokkal több taktikai hibát vétettem, s kisebb probléma az erővel vagy állóképességgel volt. Természetesen az eredménnyel nem vagyok elégedett, ha az lennék, akkor nem lennék versenyző. Szerettem volna előrébb zárni, de a már említett taktikai hibák, illetve az utazásból fakadó problémák nagyban lekötötték az agyamat, így nem tudtam 100%-kos fókusszal dolgozni. Mindenesetre egy teszt kivételével – ez is a lutri 100 egyben teljesítendő ugrálókötél duplatekerésen ment el – mindenben jobbat mentem, mint itthon.

A VB szervezése, lebonyolítása nagyon jó volt, már-már megközelítette az Austrian Throwdown-t, de az még mindig verhetetlen számomra. A versenytársakból pár már ismerős volt a tavalyi VB-ről. Voltak számomra meglepetés emberek, voltak papírformának megfelelő teljesítmények, de őszintén megvallva ilyen szintű versenyeken igyekszem mindenkit kizárni és lehajtott sisakkal küzdeni! 

Erre a VB-re minden versenyző a saját pénzéből, saját gyűjtésből utazott ki. Te miért döntöttél úgy, hogy bevállalod?
Az OB-t követően azonnal nekiálltam szponzorokat keresni, s mivel úgy láttam, hogy van rá hajlandóság a megyében, gondoltam miért ne? Ugyanakkor úgy is véltem, hogy az idei éves teljesítményem elegendő egy ilyen versenyhez.

Egyébként, ha lenne érdemi lehetőség, te inkább egyéni vagy csapatversenyző lennél a sportunkban?
Ha lenne érdemi lehetőség, én szívesen megpróbálnék egy komolyabb versenyen (Wodapalooza, Dubai, Games) versenyezni csapatban. De jelenleg nem tudom elképzelni, hogy mellette egyetlen versenyen sem indulnék egyéniben.

📷 Stefan Drgon

Mik voltak a főbb versenyeid, karrier állomásaid és a legnagyobb élményeid eddig?
Régóta versenyzem, így nem emlékszem minden helyezésre. A legmeghatározóbb élmények számomra a következők voltak:

Mik a céljaid a crossfitben, meddig szeretnél eljutni? (A kisbetűs crossfitet én átfogó megnevezésként használom.) És ezen belül, ha nem tévedek, már tudsz mastersben indulni egyes helyeken, milyen kategóriát fogsz választani a jövőben (már ha egyáltalán van választási lehetőség)?
A célom, hogy addig versenyezzek, amíg ez számomra örömet és kihívást jelent. Illetve nagyon szeretném megmutatni majd a gyerekeimnek, hogy milyen az, amikor apa versenyzik, ezzel példát mutatva és sportolásra sarkalva őket.

A jövőben is szeretnék még felnőttben indulni, talán öt év múlva lesz érdekes számomra a masters. 

Te hogy állsz a CrossFit Open-hez? Bele-bele kóstoltál pár évvel ezelőtt, de aztán nem. 2023-ban tervezed a részvételt?
Minden évben megcsinálom az Open-t, van hogy benevezek hivatalosan, van hogy csak úgy magamnak csinálom. Egyébként számomra annyira kiesik ez az időszak, hogy itt még nem tudom a valós teljesítményemet leadni. Idén a hosszúra nyúlt szezon miatt szerintem ismét csak a magam örömére csinálom majd.

Sportmúltad van?
Igen, egész életemet végigkísérte a sport. A leghosszabb ideig kosárlabdáztam, majd középiskolában a súlylökés, diszkoszvetés mellett beleszerelmesedtem a küzdősportokba. Így kempoztam, brazil jitsuztam, boxoltam… majdnem mindent kipróbáltam. 

Nem ez a sport a munkád, mivel foglalkozol?
Jelenleg főállásban tanítok egy középiskolában, ahol a testnevelés mellett anatómiát, gimnasztikát, edzéselméletet és egyéb elméleti tárgyakat oktatok. Ennek a lehetőségnek köszönhetően a testnevelés órákon igyekszem népszerűsíteni a sportunkat.

A CrossFit hogyan jelent meg az életedben? Mikor láttad először és milyen aspektusa vett rá arra, hogy kipróbáld?
Engem 2012 vége felé talált meg a crossfit. Két oka volt, hogy ezt a sportot választottam: egyrészt ekkor aktívan bunyóztam és szerettem volna valami kiegészítő sportot magamnak, amitől még jobb lehetek. Valamint szerettem volna még jobban kinézni. Aztán természetesen jött a YouTube és az akkori Games videók orrba-szájba nézegetése, meg az egyszerűbb benchmark wodok kipipálása. Akkor még edző nélkül, csak úgy a szombathelyi egyetem egyszerű kis konditermében. 

Mikor, hány év edzés után érezted úgy, hogy bele kellene vágnod a versenyzésbe?
Az első versenyem 2014-ben volt, az akkor sokaknak belépő versenyként funkcionáló CrossMajálison Székesfehérváron. Egyébként 1.5-2 év után éreztem úgy, hogy megpróbálom, természetesen akkor még leskálázott scaled-ben. Az első Rx (haladó) versenyem 2016-ban volt a B’Bros-ban, de a verseny neve már nincs meg.

Mit szeretsz jobban: tudni jó előre, hogy milyen feladatok lehetségesek, illetve konkrétan lesznek egy versenyen, vagy a CrossFit ‘bármi játszik’, előre nem tudom megközelítését?
Engem nagyon megnyugtat a felkészülés végén, ha tudom, hogy pontosan mire készüljek. Ha le tudom tesztelni a feladatokat és kész taktikával tudok a versenyre menni.

Hányszor, mennyit edzel egy héten?
Heti 4-et tudok edzeni, ebből 3 crossfit és 1 állóképesség fejlesztés és egyéb kiegészítők. Jövőre szeretném ezt vissza tornázni heti 5-re!

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók? Mire lenne szükség, hogy igazán továbbfejlődj?
Kedvenc gyakorlatok közé sorolom a wallball-t, majdnem az összes kézisúlyzós gyakorlatot, illetve ilyen a bar/ring muscle up, box jumps és majdnem az összes súyzórudas gyakorlatot kedvelem.

Ami kevésbé megy és folyamatosan dolgozom rajtuk, az a strict (deficit) HSPU, egy mellsérülésnek köszönhetően a strict ring dip (gyűrűs tolódzkodás erőből), valamint a T2B.

Mire lenne szükségem, hogy ezeket javítsam? Rövidebb végtagokra és még több időre! 😀 De igyekszem rendszeresen végezni őket és fejleszteni ezekben az erőmet és az állóképességemet.

Milyen regenerációs módszereket alkalmazol?
Őszintén, a hengeren és a masszázs pisztolyon kívül nagyon kevés regenerációs módszert vagy eszközt alkalmazok rendszeresen. Igyekszem az edzések közötti pihenőidőt okosan és tervezetten beosztani. Illetve a gyerekek előtt még tudtam megfelelő mennyiséget aludni. 😀

Van példaképed a sportunkban?
Igen, Rich Froning volt az első, akinek a teljesítménye és a versenyeken mutatott higgadtsága teljesen lenyűgözött. Őt követte az alázatos munkájával és félelmetes teljesítményével Mat Fraser. De egyébként nagyjából a 2010-2014-es Games szféra a mai napig lenyűgöz!

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!