Frank Laura, a 2022-es CrossFit Nemzeti Bajnokság bronzérmese

Írta: Radnai Tamás
2022. december 1
5.

A CrossFit cég kurrens rendszerében, aki az Open─Games versenyszakaszok között a legtovább eljut egy országban, az a nemzeti bajnok, így Frank Laura idén Horváth Laura (Games bronz) és Szakolczai Fédra (Quarterfinals) mögött a 3. helyen végző magyar lett az Open utáni Quarterfinals-ban.

Szia Laura! Nemrég lettél 20 éves (ami hivatalos CrossFit-ben felnőtt kategóriába kényszerít már). Mivel foglalkozol?
Mindig az edzés és a versenyzés állt, áll a fókuszban. Az idei évben májusban érettségiztem, így most már tényleg minden időmet és energiámat erre tudom fordítani. Emellett edzéseket tartok a CrossFit B'Bros-ban.

Sportmúltad van?
Igen. 4 éves koromtól kezdve lovagoltam. Versenyszerűen díjugrattam és belovaglónak tanultam. Egészen 2018-ig benne voltam, sosem volt kihagyott évem vagy szezonom. Még most is vissza szoktam járni, ha alkalmam adódik. 🙂

Mikor és hogyan ért az első impulzus a CrossFit-tel kapcsolatban?
Elkezdett érdekelni már elég korán a táplálkozás és más edzés típusok is, majd valamelyik Games-ről láttam a YouTube-on videót... a többit szerintem tudjátok! 😉

Mikor, hány év edzés után kezdtél el versenyezni?
Viszonylag hamar, de így is kezdtem bele ebbe a sportba. Nem tudom elképzelni, hogy úgy sportoljak, hogy nincs valamilyen megmérettetés, verseny. Amikor lovagoltam, akkor is mindig versenyeztem 8-9 éves koromtól kezdve.

Ha emlékeim nem csalnak, egy-két jeles kivételtől eltekintve nem nagyon versenyeztél, versenyzel itthon, ennek mi az oka?
Összesen 3x vettem részt itthoni versenyen: az első volt a Hungarian Games, majd a Strong Body Throwdown és az utolsó a Lupa. Az oka az, hogy főként a világszintű, nemzetközi mezőnyben szeretnék majd jól teljesíteni.

Mit tartasz a legnagyobb versenyeredményednek és a legnagyobb élményednek eddig?
Mit tartok a legnagyobb versenyeredményemnek... egyelőre még semmit. De abszolút hatalmas élmény és az eddigi legjobb élményeim – plusz jó tanulópénz volt – a tavalyi és az idei Fall Series (1. hely a 21 év alatti nők kategóriájában, idén 12. hely felnőtt elitben) és a Lowlands Throwdown is (felnőtt elit 24. hely a Classic nyílt versenyen), ezeket biztos sosem felejtem el!

Mik a céljaid a crossfitben, meddig szeretnél eljutni?
A következő célom a CrossFit Semifinal lenne (ez már az élő versenyes döntő a Games-re kijutáshoz – a szerk.), de egyébként szeretnék a lehető legmesszebb eljutni, ameddig csak tudok!

Mit szeretsz jobban: tudni, hogy milyen feladatok lehetségesek egy versenyen vagy a CrossFit ‘bármi játszik’, előre nem tudom megközelítését?
Inkább a bármi játszik dolgot. Szerintem az az igazi verseny, amikor nem tudjuk a feladatsort és mindenki ott szembesül vele. Az igazán megmutatja mennyire sikerült jól felkészülni és hogy hogyan tudunk valamit 1x és azt ‘tökéletesen’ megcsinálni, mindent beleadva.

Hányszor edzel egy héten?
Hétfő, kedd, szerdán, pénteken és szombaton napi 2 edzésem szokott lenni.
Csütörtökön délelőtt úszni megyek, délután pedig 60-70 perc folyamatos kardiógépezés (ski, row, bike) és valamilyen gyengeség erősítése van.
A vasárnap pedig teljes pihenőnap, aznap csak nyújtás és hengerezés, szauna van.

Van edzőpartnered vagy egyedül edzel?
Nincs állandó, mindennapi edzőtársam, de majdnem minden edzésemet felügyeli Sóti Zsolt, az edzőm. Sokszor van, hogy Ő is becsatlakozik hozzám súlyt emelni, vagy néha mások becsatlakoznak mellém egy-egy wodra. Mindig vannak időszakok, amikor Jocival is tudunk többet együtt edzeni. Azok a legjobbak, mert mindig húzzuk egymást!

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók?
Igazából minden a kedvenceim közé tartozik, amit fejjel lefelé vagy fej fölött kell csinálni. HSPU, kézenjárás, bármikor jöhet egy kis overhead lunge/squat, burpee minden formában vagy box jump, bike erg. 😃

A legkevésbé kedvelt pedig a deadlift (elemelés), minden, ami sandbag (homokzsák) és a thruster. 🙈

A fejleszteni valókat pedig estig tudnám sorolni, elég sok van... de amiket nagyon ki tudok emelni, azok a deadlift és a fogáserő. Ezek azok, amelyeket nagyon sokat nyúzzuk és nagyon lassan fejlődnek.

Milyen regenerációs módszereket alkalmazol?
Most már, hogy nincsen sulim, az alvás a fő prioritás. Az elején kicsit nehéz volt átállni a napi 6 óra alvásról a 8-9 órára. Így viszont igyekszem egy rendszert tartani, hogy mindig hasonló időben (max 30-60 perc) eltéréssel feküdjek és keljek.

Továbbá szauna hideg fürdővel, rengeteg nyújtás, mobilizálás, hengerezés, valamint minőségi (és mennyiségi 😃) étkezés.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!