Mitykó Veronika, U23 Európa-bajnok súlyemelő

Írta: Radnai Tamás
2022. december
29.

A magyar súlyemelőket bemutató sorozatunkban Mitykó Veronika (Békéscsabai Súlyemelő és Szabadidő Sportegyesület) következik, aki nemrégiben U23-as összetett Európa-bajnok lett, ő lett a legjobb női emelő az OB-n is, emellett nem egyszer adományozták már neki az év legjobb magyar súlyemelőnője címet is.

Szia Veronika! 22 évesen, ilyen sporteredmények mellet foglalkozol még valamivel a súlyemeléssel kívül, tanulsz, esetleg dolgozol?
Igazából a napi két edzés mellett dolgozni nem nagyon tudok, de szoktam masszírozni, mert van egy alap masszázs végzettségem és edzéseket is szoktam tartani, mivel van még egy OKJ-s testépítő-fitnesz végzettségem is.

Sportmúltad van a súlyemelés előttről?
5 éves korom óta sportolok, itt Békéscsabán kezdtem el az Előre Torna Klubba járni bukfenc akadémiára és szépen lassan versenyző szintű szertornász lettem. Ezt a sportot 5 és fél évig űztem, majd egy betegség (epilepszia) miatt eltiltottak és nem kaptam meg a versenyengedélyt.

Majd ezek után elkezdtem fitneszezni, természetesen azt is versenyszerűen, mindemellett táncolni és konditerembe is jártam párhuzamosan. Ennek a három testmozgásnak az egyidejű végzése nem tartott sokáig, mert láttam a teremben, hogy van súlyemelés. Kipróbáltam és már lassan 10 éve másról sem szól az életem, csak a súlyemelésről és az edzésről!

Mikor, hány év edzés után kezdtél el versenyezni?
Súlyemelésben egész rövid időn belül már versenyeztem, ha jól emlékszem nagyjából 1 év telt el és már versenydobogón álltam.

Kérlek emeljük ki pár eddigi legkiemelkedőbb versenyeredményedet a karriered során (a megemelt súlyok és súlykategóriáid tekintetében is)!

  • 2019. Junior és U23-as EB Bukarest: 76 kg-os súlycsoport, szakítás 3. hely 93 kg, összetett 4. hely 199 kg

  • 2020. Világ Kupa Málta: 76 kg-os súlycsoport, szakítás 2. hely 94 kg, lökés 3. hely 107 kg, összetett 2. hely 201 kg

  • 2021. Felnőtt EB Moszkva: 71 kg-os súlycsoport, szakítás 4. hely 96 kg (országos csúcs), lökés 106 kg, összetett 9. hely 202 kg

  • 2022. Junior és U23-as EB Albánia: 81 kg-os súlycsoport, szakítás 1. hely 98 kg, lökés 2. hely 110 kg, összetett 1. hely 208 kg

Mi volt az eddigi legnagyobb versenyélményed?
A 2022-es U23-as EB-t mondanám a legnagyobb versenyélményemnek, annyira felszabadultan mint akkor soha nem versenyeztem még, nem stresszeltem rá a versenyre, jól kezeltem az ottani szituációkat, egy nagyon nagyon felszabadító és örömteli versenyzés volt.

Mesélj arról, hogy milyen szervezeti és támogató keretek között tudsz sportolni! A klubbodtól, a szövetségtől, esetleges szponzoroktól milyen segítséget kapsz és milyen formákban?
Támogatás terén elsősorban a Békéscsabai Önkormányzatot és a Súlyemelő Szövetséget emelném ki, de ezek mellett természetesen a klubom is támogat, amennyire csak tud. Sajnos szponzorom nem igazán akad.

Hányszor edzel egy nap és egy héten?
Napi kettőket edzek hétfőtől péntekig, és ha úgy hozza ki a felkészülés, akkor szombat, vasárnap is szoktam edzeni.

Hányszor végzel teljes verseny gyakorlatokat és hányszor guggolsz egy héten?
Egy héten 4-szer szoktam verseny gyakorlatokat végezni és a kiegészítő gyakorlataikat mint például felhúzás, azt minden nap (a tágabb sport közegben keverednek az elnevezések, a súlyemelésben a felhúzás nem elemelés [deadlift], hanem amikor még karból is ‘állighúzást’ próbál végezni a sportoló — a szerk.) Guggolni szintén minden nap szoktam 2-szer.

Mik a legjobb guggolás súlyaid az érdekesség kedvéért?
Sajnos a guggolást adottságaimból adódóan nem mondanám az erősségemnek, elől guggolásban a legnagyobb guggolásom 110 kg, a hátul guggolásban pedig 130 kg. (Aki szemfüles, az észrevehette, hogy Veronika azon ritka esetek közé tartozik, akiknek olyan hatékony a felvétele, hogy az nagyobb, mint a mellen guggolásuk! — a szerk.)

Az edzéstervedben követtek éves és többéves fejlesztési blokkokat, periodizációkat?
Nálunk az edzésterv éves szinten van kitalálva, de szakaszosan is szoktuk csinálni, tehát egy évre kivan találva, hogy hány kilót kell fejlődjek és versenyről versenyre megvan adva, hogy éppen azon a versenyen mennyit kell emeljek — mindig egy-két kilóval többet kéne emeljek. De természetesen ez a papírforma, az mindig versenyen dől el, hogy éppen milyen napot fogtam ki, hogy jönnek össze a dolgok és milyen formában vagyok aznap.

Van példaképed a súlyemelés sportban?
Nem, sajnos nálam nem alakult ki az, hogy példaképem legyen, én mindig saját magamat próbálom motiválni és ezáltal kihozni magamból a legtöbbet.

Hogy élted meg, hogy az idei felnőtt VB-re nem tudtál kimenni, ami nemrégiben zajlott Kolumbiában (és sajnos egyetlen magyar sem)?
Sajnálom, hogy nem tudtam elmenni arra a versenyre és azt is hogy egy magyar sem utazott ki, de nincs megállás, készülünk tovább, hogy minél több versenyen ott tudjak lenni és sikert tudjak elérni.

Azt már tudod, hogy melyik kvalifikáló versenyeken indulsz és mik a terveid, kilátásaid a Párizs 2024-es olimpiáig, olimpiára?
Egyelőre ez még az edzőmmel nem lett letisztázva, tehát erről nem tudok semmit mondani, én nagyon bizakodó vagyok, hogy valami úton-módon ki fogok jutni az olimpiára.

Az olimpián már csak ezek a súlykategóriák fognak szerepelni (kevesebb, mint a nem olimpiai verseny diviziók)

Mi a véleményed a súlyemelés nemzetközi és hazai helyzetéről és jövőjéről, pláne annak tekintetében, hogy bár a megnevezésében is szerepel, hogy “olimpiai súlyemelés”, a sport elvesztheti olimpiai részvételét? Te mit tennél, ha ez megtörténne 2024 után?
(Relatíve jó hír az, hogy pont az interjú ideje körül úgy tűnik, sikerült a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség vezetésébe reformereket bejuttatni, akik például igen szigorú új doppingellenőrzési rendszert akarnak, így talán meg tudnak felelni a NOB-nak és elkerülhető lesz a sport kizárása az olimpiáról — a szerk.)
Én erről nem szeretnék véleményt alkotni, ha nem probléma.
Köszönöm szépen a megkeresést!

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!

Veronika edzőjével, Bökfi Jánossal (szöuli olimpián 4. helyezett)