Ónodi Ferenc, aki mindig nyitott a CrossFit Open-re és egyéb kihívásokra is

Írta: Radnai Tamás
2024. február 18.

Szia Fecó! Én személyesen utoljára Arubán találkoztam veled a Masters VB-n 2022-ben. De hol találkozhattam veled a legelső crossfit versenyeden? Mikor kezdtél el ebben a sportban edzeni, majd versenyezni?
Szia Tamás! Először is köszönöm a felkérést az interjúra. 

2012 nyarán találkoztam az ilyen jellegű edzésekkel, amit az első néhány évben nem is igazán hívhattunk crossfitnek, hiszen olyan kevés eszközünk volt. Gumipadló nélküli teremben, laminált parkettán és bordásfalon edzettünk. Tisztán emlékszem az első edzésemre: bemelegítést követően volt kb. 40 percem 100 db burpee-re. : ) 

Az első és egyben egyetlen ‘open’ kategóriás versenyem a 2013-as FitParádé volt Budapesten (itt már találkozhattunk). Onnantól csak RX-ben versenyezek. 

Űztél más sportokat a CrossFit előtt?
Igen, 7 éves koromban kezdődött a sport iránti kötődésem, szertornáztam és abban versenyeztem 9 évet, majd jött egy 2-3 év kitérő atlétikában, ahol futottam, ebből pedig a labdarúgásra tértem át, ott szintén aktívan, igazolt sportolóként töltöttem el egy jó 7-8 évet. Ezt követte a CrossFit. 

Mik voltak a főbb versenyeid, karrier állomásaid és a legnagyobb élményeid eddig?
2013 óta minden évben versenyzek, nem volt ritka az évi 6-8-nál is több verseny sem. Az első nemzetközi megmérettetés Pozsonyban a Central Europe Throwdown volt csapatban; egyéniben pedig az Adriatic Throwdown Horvátországban. 

A 2022-es Masters VB Arubán meghatározó volt számomra, de őszintén szólva legfőképp azért, mert jó érzés volt olyan távol Magyarországot képviselni. Számtalan csapat, páros és egyéni versenyen vettem részt, mind hazai és nemzetközi rendezésben is. 

Alapvetően egyben nézem a karrieremet, nem szoktam eseményeket kiemelni, sokat kaptam ettől a sporttól és nagyon sok szép emlékem van! : ) 

Mik a céljaid a crossfitben, meddig szeretnél eljutni? (A kisbetűs crossfitet én átfogó megnevezésként használom.) És ezen belül, már tudsz mastersben indulni egyes helyeken (30-34-ben), milyen kategóriát fogsz választani a jövőben?
31 éves vagyok, kezdem elfogadni a korom és igyekszem helyén kezelni, hogy mit és mennyit vállaljak. Szeretnék még néhány évig versenyzői oldalról aktív maradni a magyar (esetleg nemzetközi) közösségben. Ahol van lehetőségem a felnőtt kategóriát választom, ahol nem, ott marad a masters.

Te egyike vagy a talán mondhatjuk keveseknek itthon, akik szinte mindig indultak a CrossFit Open-en. Tervezed megint a részvételt?
Igen, tervezem. Talán azon kevesek közé tartozom itthon, akik szeretik az Open-t. Persze voltak rendhagyó évek (pl. Covid), de én jó dolognak tartom a sport szempontjából. Itthon megoszlanak a vélemények erről, sokan azt várják, hogy úgy adjon valamit ez az esemény, hogy nem igazán tesznek bele semmit. Nem neveznek, nem csinálják a feladatokat, mégis többnyire negatív véleményt alkotnak és várják, hogy az adott évben valami pluszt adjon (itt versenyzőkre gondolok).

Azt a bizonyos pluszt mi tudjuk csak beletenni! Anno 5 héten keresztül jártuk az országot és minden héten más teremben gyűltünk össze Openezni, online is lehetett élőben nézni, biztos sokan emlékeznek még erre. Minden éremnek két oldala van és csak arra szeretnék rávilágítani, hogy legalább annyi érv szól mellette, mint ellene. A kérdés az, hogy ki melyiket tartja szem előtt, ez meg persze egyéni döntés. Tudnék erről írni még, de így is hosszabb lett a válasz mint terveztem.  

Mit szeretsz jobban: tudni jó előre, hogy milyen feladatok lehetségesek, illetve konkrétan lesznek egy versenyen, vagy a CrossFit ‘bármi játszik’, előre nem tudom megközelítését?
Határozottan a “bármi játszik” oldalán állok. Nem szeretem tudni előre a feladatokat. Számos helyen a versenyt megelőző este volt csak eligazítás, ami egyben feladat ismertetés is volt. Ott tudtuk meg mi vár ránk és csak egy estét agyalhattunk, taktikázhattunk rajta. Ha van rá mód, ezt preferálom!

Masters Nemzeti Bajnok 2023

Hányszor, mennyit edzel egy héten?
Heti 6x minimum. Van egy alap váz, amit tartok, ha időm és energiám is engedi (vagy éppen versenyfelkészülés van). Ezt szoktam kiegészíteni és teszek be plusz alkalmat. 

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók? Mire lenne szükség, hogy igazán továbbfejlődj?
Nagyon szeretem a gymnastics, illetve skill (készség) gyakorlatokat. A korábbi torna múltamat jól tudom kamatoztatni, így a legnagyobb erősségemnek is ezeket tartom (muscle up, kézenjárás, ugrálókötél duplatekerés, stb.) A NEFFISZ szövetség versenyrendszerében ez be is bizonyosodott, profitálni tudtam abból, hogy a tesztekben jobban el vannak különítve egyes képességek. 

A legkevésbé az evezőpadot, illetve a sígépet kedvelem. Rövid távon (sprintben) tudom még tartani a lépést, hosszú, illetve középhosszú távon már sokkal jobban kijönnek a kisebb testsúlyból, valamint adottságból eredő különbségek. Része a sportnak, el kell fogadnom, gyenge vagyok bennük, fejlesztenem kell őket. A futást egy fokkal jobb eszköznek tartom, ha az állóképesség felméréséről van szó. 

Egy fizikális értelemben vett edző, rendszeres kontakttal, biztos sokat jelentene a fejlődésben. 

Mik [voltak] a legjobb erő számaid (és milyen testsúllyal), vagy benchmark eredményeid?
CrossFit előtt nem végeztem súlyzós edzést, így 62 kilósan elég hátulról indultam. Jelenleg 78-80 kg körül tartom a súlyomat már 4-5 éve stabilan és ezzel a testsúllyal ezeket a számokat tudom: 

CrossFit Totál

Egyéb számok

Részt vettél egy katonai ‘túlélő’ kihíváson, a Koltai Arnold féle ELITE CHALLENGE-en is (aki egyébként még a pécsi mélységi felderítőknél szolgált, amikor én is odakerültem): szoktál ilyen némileg másfajta kihívásokat is keresni, és hogy hasonlítanád össze a crossfit versenyekkel?
Remek ez a kérdés! Szeretek a CrossFit-re más, szélesebb látókörből is tekinteni. Minden kihívás vonz, főleg, ami a mozgással kapcsolatos. Régebben rendszeresen jártam teljesítménytúrákra (50-100 km), futottam maratont, voltam Balaton-átúszáson, sőt 2 alkalommal körbe is tekertem a Balatont. Időnként falat mászok, néha még focizok, valamint a téli sportoknak is nagy kedvelője vagyok. 

Időről-időre szeretek elővenni egy általam rég nem űzött sportot, vagy kipróbálni valami teljesen újat. Talán ez is az oka, hogy ennyi ideje crossfitezek (11+ év) olyan nagy a sportágak halmaza, hogy nincs mit megunni. :) Az Elite Challenge is egy hasonló kihívás volt számomra. 

Milyen regenerációs módszereket alkalmazol?
Heti rendszerességgel járok masszőrhöz, egy ideje pedig napi szinten hideg vízzel zuhanyozok. Ha pedig keményebb edzésnap volt, nyújtok 20 percet lefekvés előtt. Ami kiegészítő, de fontosnak tartom: légző gyakorlatokat végzek, olvasok és meditálok.

Van példaképed a sportunkban?
Igen, Rich Froning. Inspiráló nézni mennyire aktív a mai napig, 10+ csúcson töltött év után is. 

Még mindig Szegeden élsz? És mivel foglalkozol?
Szegeden élek igen és jelenleg itt is tervezek maradni. 8 évig voltam edző, ami mellett kitanultam a borbély szakmát, 2020 óta pedig saját vállalkozást vezetek.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!