Horváth Kristóf, a legjobb magyar férfi crossfitter

Írta: Radnai Tamás
2022. június
23.

A magyar sportolókkal foglalkozó interjú sorozatomban a legkésőbb kerül sorra Horváth Kristóf, hiszen a családi névnek megfelelve ő jutott a legtovább a magyar férfiak között a CrossFit Games szezonban (Kristóf húga Laura, ha valaki nem tudná).

Szia Kristóf! Én tudom, hogy elég érdekes sportmúltad van (egykerekes bicaj triál), ami elég közelmúltbeli volt még, amikor kb. 10 évvel ezelőtt lejöttél hozzám edzeni, mondanál erről pár szót? Illetve pontosan mikor és hogyan ismerkedtél meg a CrossFit-tel?
Igen, most így visszagondolva, nosztalgiázva nagyon távolinak tűnik, de az első ízelítőt a funkcionális fitnesz világából a CrossFit Budapestben kaptam, amikor még annak idején erőfejlesztés és a robbanékonyságom növelése érdekében 1 hónapot edzettem ott (ami akkor úgy érződött, hogy a világ másik végén van 😂), de mindig nagy izgalommal és lelkesedéssel mentem. Megismerkedve az SMR technikával, guggolással, felhúzással, stb.

Mikor, hány év edzés után kezdtél el versenyezni crossfitben?
2013-2014-ben már próbálkoztam magyar versenyekkel, illetve külföldi versenyekre való kvalifikálásokkal (nem sok szerencsével 😂). Ebben a kezdeti időben szinte elérhetetlennek tűnt, hogy az akkori magyar elittel fel tudjam venni a versenyt.

Pár éve Mallorca lett az otthonod – az odaköltözésnek csak a CrossFit fejlődési lehetőség volt az oka?
A mallorcai váltás több rétű is volt, részben edzői közelség, másrészben egy olyan élet megalkotására láttam a lehetőséget, ami az edzéshez és az ahhoz szükséges életvitelnek a kialakítását teszi lehetővé.

Mit tartasz a legnagyobb versenyeredményednek és a legnagyobb élménynek eddig?
Gondolom részben az élmény még nagyon friss volta miatt is, de a múlt heti londoni semifinalt (
Strength in Depth).

Ténylegesen még nem jutottál ki a CrossFit Games-re. 2019-ben, egy új érában a sok Games-re kvalifikáló Sanctional verseny idején már voltál 8. a Strength in Depth versenyen, igaz akkor csak a győztes kapott Games meghívót. Most már mint a sokkal kevesebb számú, Semifinal versenyként funkcionáló Strength in Depth-re jutottál ki ismét (kvázi Regional verseny mint régen), ahol 9. lettél (top 5 kapott Games meghívót, 6-8. helyezettek pedig Utolsó Esély online kvalifikáló részvételi jogot). Hogy értékeled a teljesítményedet és a fejlődésedet a két megmérettetés között?
2019-et és az idei évet nem igazán hasonlítottam össze. Abban az időben 4 sanctionalson is részt vettem, és én mint atléta sem voltam annyira tisztában azzal, hogy mi is szükséges a Games-re való kvalifikáláshoz. Az idei verseny (eredmény) elsősorban csalódással tölt el. Mellette viszont büszkeséggel is, ahogy az utolsó 2 napon versenyeztem, és remélem ezzel a teljesítménnyel megfelelően képviseltem a családomat, barátaimat és Magyarországot!

A CrossFit Games szezonban hivatalosan is elindulsz 2014 óta és mondhatjuk, hogy megéltél ebben érákat és mindenféle téged érintő történéseket és helyzeteket. Mi a véleményed a CrossFit-ről mint sport promóció, amelyik egy érdekes keveréke az amatőrségnek és a profizmusnak mind a szervező, mind a sportolók szintjén? Mi kellene, hogy még jobb legyen a CrossFit mint versenysport?
Az én véleményem szerint a sport és a rekreációs CrossFit kettéválásának már régen meg kellett volna történnie (de párhuzamosan haladva egymás mellet, támogatva egymást). Ennek megtörténte nélkül az affiliált termeknek majd mindig meg kell magukat védeniük a kritikáktól, hogy veszélyesek és a sérülést invitálják csak a sportolni vágyókban; illetve a versenyzők egy lábbal beleragadva maradnak az amatőr sportban és nem tudnak a profi (teljes állású) sportolói státusz felé haladni.

Mik a további céljaid?
A további célokkal kapcsolatban továbbra is az egyéni Games kvalifikáció, illetve minél több versenyen való elindulás (
Kristóf éppen indulni fog a French Throwdown-on is – a szerk.)

Mit szeretsz jobban: tudni, hogy milyen feladatok lehetségesek egy versenyen vagy a CrossFit ‘bármi játszik’ megközelítését?
Én talán azt, ha nem tudjuk, itt a tapasztalat többet számít.

Van példaképed a sportunkban?
Nincs igazából senki, akit idealizálok, természetesen a testvéremre és a barátnőmre (Gabriela Migała) is felnézek, mivel hihetetlen magaslatokat értek el a sportban fiatal koruk ellenére.

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók? Azt tegyük, hozzá, hogy te is a magas crossfitterek közé tartozol.
Én azt a mentalitást próbálom magamban erősíteni, hogy se kedvenc, se olyan gyakorlat nincs, ami “nem jó”. Természetesen vannak olyan genetikai adottságaim, ami miatt bizonyos gyakorlatok jobban mennek (vagy rosszabbul 😂).

‘Szakmáztok’ valaha Laurával edzésről és fejlődési lehetőségekről?
Időszakosan szoktunk, sok mindenben megegyezünk, bár én inkább támogatom az edző fizikai jelenlétét, Laura pedig mást preferál.

Szerinted mi kellene ahhoz, hogy a magyar versenyzői tömegbázis és a nemzetközi eredményeket elérő sportolóink száma fejlődjön?
Ez egy érdekes kérdés, amivel őszintén nem sokat foglalkoztam. Az én megítélésem szerint a crossfit inkább a ‘gyúrás’ kategóriába tartozik itthon és szerintem a szülők nem tartják a hagyományos ‘sport’ kategóriában jelenlévőnek a funkcionális fitneszt.

Másik oldalról pedig szerintem a crossfitet egy réteg engedheti meg csak magának anyagilag itthon, és itt nem is csak a terembérletre gondolok, hanem a a számtalan kiegészítőre, amire egy sportolónak szüksége van, így talán az is hozzájárul a helyzethez, hogy viszonylag egy idősebb, illetve jól kereső közeg találja meg ezt a sportot. 25-30 év között egy teljes munka mellett beülve szakítást tanulni nem könnyű, főleg, ha az ember soha nem emelt súlyt!

Bónusz kérdés: gondoljunk-e mélyebbet arról, hogy McLovin a profilképed a CrossFit weboldalán? :)
Haha, van rólam elég ‘vicsorgó’ edzős kép a neten és a Superbad az egyik kedvenc filmem.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!