Németh Gabriella, a magyar crossfit egy kitartó alakja

Írta: Radnai Tamás
2022. december 3
0.

A Funkcionális Fitneszversenyzési VB-ről éppen hazatért versenyző a magyar crossfit női mezőnyének egy kitartó sportolója, aki például a CrossFit Open-ben is számtalanszor részt vett már.

Szia Gabi! A CrossFit hogyan jelent meg az életedben? Mikor láttad először és milyen aspektusa vett rá arra, hogy kipróbáld?
Szia Tamás! 2014 környékén találkoztam először ezzel a sporttal. Jung Bea csoporttársam volt az egyetemen és rajta keresztül ismertem meg a CrossFit-et. Ő ekkoriban már versenyszerűen űzte ezt a sportot, és nagyon motiváló volt nézni a munkásságát. Végül 2015 januárjában mentem le az első edzésre a CrossGenesis-be.

Sportmúltad van?
Versenyszerűen nem sportoltam azelőtt. Fiatalkoromban több mindent kipróbáltam hobbi szinten: különböző táncok, kajakozás, tenisz, röplabda — de ezeket nem élveztem igazán, ekkoriban nem belső motivációból mozogtam, inkább külső elvárásnak éreztem a sportolást.

2013-ban életmódváltásba kezdtem és elkezdtem konditerembe járni. A testépítés volt az első sport, amit tényleg komolyan vettem és céljaim, motivációm volt. Viszont elég hamar eljutottam oda, hogy ez túl ‘felszínes’ sport számomra. Persze, mindenkinek számít a külső, de nekem nem csupán az volt a célom, hogy jó alakom legyen. Szerettem volna jó teljesítményt is nyújtani, állóképességet szerezni. Szóval amikor szembejött a CrossFit, tudtam, hogy ki kell próbáljam!

Mint ahogy itthon szinte senki, te sem vagy ‘profi’ státuszú sportoló, nem ez a munkád — mivel foglalkozol?
Gazdaságinformatikus az eredeti végzettségem, ezen a területen is helyezkedtem el. ERP tanácsadóként dolgozom egy magyar vállalatirányítási szoftvert fejlesztő cégnél. Egy pár éve már csak részmunkaidőben dolgozom ebben a szakmában, mert edzőként is elkezdtem tevékenykedni, ez a mellékállásom.

Mikor, hány év edzés után érezted úgy, hogy bele kellene vágnod a versenyzésbe?
Az a helyzet, hogy én szinte a legelején elhatároztam, hogy versenyszerűen szeretném csinálni ezt a sportot (kb. az első fél év után). Egy év edzés után indultam az első amatőr versenyemen, a székesfehérvári CrossMajális-on.

Mik voltak a főbb versenyeid, karrier állomásaid és a legnagyobb élményeid eddig? Te egyike vagy a nagyon keveseknek, akik a Funkcionális Fitneszversenyzési Világbajnokságra kétszer kiérdemelték a kvótát és tudtak is versenyezni (élőben). Tavaly csapatban, idén pedig egyéni felnőttben indultál. Nyilván ezek szignifikáns élmények, de nyúljunk vissza is az időben!
Sokáig scaled (leskálázott) kategóriában versenyeztem, aminek az oka az, hogy nagyon hamar kezdtem a versenyzést és több olyan technikai elem volt (pl. muscle up, kézenjárás), aminek az elsajátítása nehézkesen ment, sokáig tartott megtanulni őket. De nem bánom, mert rengeteg versenytapasztalatot gyűjthettem, amit a mai napig hasznosítani tudok.

2019-ben kezdtem el Rx (haladó/elit) kategóriában versenyezni, ekkor a cél még a felzárkózás volt a hazai női mezőnyhöz. 2021-ben a debreceni verseny elég nagy törést okozott ebből a szempontból, mivel itt rendhagyó módon a verseny közben egy adott ponton választották szét a Scaled/Rx mezőnyt, és én kicsúszva az Rx kategóriából értem el 1. helyezést Scaled-ben.

Ha ki kéne emelnem egy versenyt, az az idei zalaegerszegi nemzeti bajnokság lenne. Nekem mindig is nagy kihívás volt melegben versenyezni, mondhatni rettegtem a hőségben való edzéstől, és itt sikerült áttörni egy mentális gátat úgy érzem és legyőzni ezt a félelmemet. Összességében is nagyon élvezhető feladatok voltak, szuper szervezéssel!

Fontosabb verseny eredményeim:

2017

  • CrossFit Redoubt Summer Challenge (Szlovákia) 3. helyezés – scaled kategória

  • Strong Body Throwdown (Szeged) 3. helyezés – scaled kategória

2018

  • Varazdin Throwdown (Horvátország) 3. helyezés – scaled kategória

  • Balaton Open (Siófok) 2. helyezés – scaled kategória

2020

  • NEFFISZ Hungarian StrongBody Games (Budapest) 2. helyezés – Rx kategória

2021

  • Organica FX Central European Cross Cup (Debrecen) 1. helyezés – scaled kategória

  • NEFFISZ Nemzeti Bajnokság (Budapest) 3. helyezés – felnőtt kategória

  • iF3 Funkcionális Fitnesz Világbajnokság (Svédország) 9. helyezés – csapat kategória

2022

Mik a céljaid a crossfitben, meddig szeretnél eljutni?
Én csakis addig szeretném a versenyekre való felkészülést és versenyzést folytatni, amíg örömömet lelem benne. Engem már nem vonzanak különösebben az érmek, dobogók, akár CrossFit-ről, akár funkcionális fitneszről beszélünk. Ez abszolút nem azt jelenti, hogy motivációvesztett vagyok, sőt nagyon is fejlődni szeretnék, de én csupán a saját fejlődésemre vagyok ráhatással, így erre is fókuszálok, nem másokra. Az, hogy ez végeredményben mit fog hozni, az már sok minden mástól is függ.

Jövőre indulni szeretnék a Funkcionális Fitnesz Európa-bajnokságon Zalaegerszegen, illetve ha sikerül kvótát szereznem, akkor Norvégiába is szeretnék elmenni ismét a felnőtt világbajnokságra.

Te egyike vagy azoknak, akik 2016-tól zsinórban mindig indultál a CrossFit Open-en, hogy végül 2021-ben a Quarterfinals-ban is részt vegyél (ez a modern korban az Open utáni következő online fázis). 2022-ben viszont nem regisztráltál. Miért indultál oly sokáig, aztán meg idén nem? Illetve 2023-ban tervezed a részvételt?
Nagy hagyomány volt az edzőtermünkben az OPEN. Egy nagy közösségi esemény, ami motivációt ad az egyébként nem versenyző hobbi sportolóknak is. Nagyon jó buli volt együtt küzdeni az edzőtársaimmal és látni, hol is állok most a világban helyezésileg.

Viszont az OPEN időpontja teljesen versenyszezonon kívülre esik, így 2022-ben először döntöttem úgy, hogy nem áldozom be a felkészülési időszakomat. 2023-ban ugyanezen okokból nem tervezem a részvételt.

Mit szeretsz jobban: tudni jó előre, hogy milyen feladatok lehetségesek, illetve konkrétan lesznek egy versenyen, vagy a CrossFit ‘bármi játszik’, előre nem tudom megközelítését?
Én mindent szeretek előre tudni! :D Úgy általánosságban a bizonytalanság teljesen kiborít, ezen dolgoznom kell még.

Hányszor, mennyit edzel egy héten?
Heti ötször edzem, csütörtök-vasárnap a pihenőnapom. 1.5-2 órásak az edzéseim, bemelegítéssel, levezetéssel együtt. Ennyi a rendelkezésre álló időm jelenleg.

Van edzőpartnered vagy egyedül edzel?
Mindig szerettem volna egy edzőpartnert, de fixen sajnos szinte lehetetlen összeegyeztetni. Többnyire egyedül, hétvégén néha összehozunk közös edzéseket is barátokkal, barátnőkkel.

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók?
Mint a legtöbb embernek, nekem is az a kedvencem, ami jól megy! :D

Szerencsére ez változik: jelenleg a saját testsúlyos gimnasztikai feladatok a nagy kedvencek: handstand push up, ring muscle up. Amit nagyon nem szeretek az a thruster – persze itt is attól függ, hogy egyet kell csinálni nagy súllyal vagy 100-at kicsivel.

A felsőtestem arányaiban erősebb, mint az alsó, ezen dolgoznom kell. Viszont úgy látom, hogy még mindig az általános állóképességem az, ami a leginkább fejlesztésre szorul. Erre szeretném a legnagyobb hangsúlyt fektetni jövőre.

Milyen regenerációs módszereket alkalmazol?
Általános nyújtás, SMR henger mellett szoktam masszázsra járni. Aktív regenerációként úszni járok, illetve utána a jól megérdemelt szauna-hűtőfürdő a nagy kedvenc.

Van példaképed a sportunkban?
Lehet, hogy ez meglepő, de nincsen. Nekem ez a példakép dolog teljesen idegen. Tisztelem és elismerem a tehetséges embereket, de nem akarok senkinek a ‘hasonmása’ lenni. Én ÉN akarok lenni, a jó és rossz tulajdonságaimmal együtt, csiszolgatva, amit kell.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!