Varga Zsolt, aki a közép-hős-korban kezdte

Írta: Radnai Tamás
2024. február 11.

Szia Zsolti! Te is egyike vagy azoknak, akik minimum a közép-hős-korból származtatják a crossfit útjukat (2006-ban honosítottuk meg a CrossFit-et itthon), hiszen minimum 10 éves a versenyzői karriered. Mesélj, mikor ismerkedtél meg ezzel a sporttal?
A sporttal 2011-ben ismerkedtem meg Szegeden. Páldi Petiék akkor kezdtek el edzéseket tartani még az ottani súlyemelő teremben, ha jól tudom a Lelkesedés SE-ben. Ekkor még a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző karra jártam testnevelő tanári szakra.

Milyen sportmúltból nyergeltél át a CrossFit-re?
10 éves korom óta sportolok versenyszinten. Általános iskolában szertornáztam, kajakoztam és fociztam is. Kajak-kenuban értem el a legjobb eredményeket: országos bajnoki címet, illetve bronzérmeket. Szertornát csak általános iskolai szinten csináltam, ott az országos bajnoki 2. helyig jutottunk a csapattal.

Mikor, hány év edzés után érezted úgy, hogy bele szeretnél vágni a versenyzésbe?
Viszonylag hamar belevágtunk a srácokkal a versenyzésbe. Szerintem nem csináltam 1 éve és már jelentkeztem is az első versenyre, ami Székesfehérváron volt a Predator Gym-ben. Itt 1. lettem amatőr kategóriában és innentől már csak RX-ben indultam.

Hungarian Cross Challenge 2014

Mik voltak a főbb versenyeid, karrier állomásaid és a legnagyobb élményeid eddig?
A főbb versenyeim, amikre a legbüszkébb vagyok a nemzetközi megmérettetések voltak. A legnagyobb a Battle of London volt, utána jöttek a Central Europe Throwdown-ok (Pozsony). Ez a két verseny volt az, ahol a legjobb eredményeket értem el.

A magyar versenyek is mind fő versenyek voltak, nehéz lenne kiemelni akár egyet is közülük. Viszont élményben a legnagyobb az a londoni verseny volt, ahol közel 2000 ember előtt versenyezhettem egy futamban Kovács Laceevel.

Mik a céljaid a crossfitben, meddig szeretnél eljutni? (A kisbetűs crossfitet én átfogó megnevezésként használom.) És ezen belül, már tudsz mastersben indulni egyes helyeken, milyen kategóriát fogsz választani a jövőben? (Ha nem tévedek 34 éves vagy.)
Egy célom van, amit szeretnék elérni: hogy a NEFFISZ szövetségben egy nemzetközi versenyen képviseljem Magyarországot.

Igen, jól tudod, 34 vagyok, idén már 35 leszek, így átadom a terepet a fiataloknak és én is inkább már a mastersek között fogok versenyezni. A versenyzést tavaly kezdtem újra. A kisfiam születése óta nem versenyeztem és nem is nagyon edzettem. Ebben az évben fogok majd indulni jó pár masters versenyen. Többek között most márciusban, Isztambulban az Eurasia Throwdown-on.

Te hogy állsz a CrossFit Open-hez? Indultál jó párszor, de aztán nem. Tervezed megint a részvételt?
Az Open régen mindig lázba hozott, emlékszem mennyire vártam, hogy lehessen nevezni, de ma már ez a láz elmúlt. Volt jó pár alkalom, hogy indultam, de most már nem tervezem, hogy indulok. Ahhoz, hogy egy jó eredményt érjek el, mostanában nincs elég időm edzeni. De az nincs kizárva, hogy valamikor a jövőben nevezek még rá. Nem tudni mit hoz a jövő.

Mit szeretsz jobban: tudni jó előre, hogy milyen feladatok lehetségesek, illetve konkrétan lesznek egy versenyen, vagy a CrossFit ‘bármi játszik’, előre nem tudom megközelítését?
Én mindig jobban szerettem, ha a feladatokat ott helyben vagy maximum egy héttel előtte mondták meg. Így igazán izgalmas egy verseny!

Hányszor, mennyit edzel egy héten?
Egy héten minimum 5, maximum 8 alkalommal edzek. De ez van, hogy kevesebb, van, hogy több. Amennyi időm van.

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók? Mire lenne szükség, hogy igazán továbbfejlődj?
Kedvenc gyakorlataim a lendületből végezhető gyakorlatok, illetve a súlyemelés. Ezek a feladatok szerintem jól mennek. Amiket nem szeretek, azok az erőből végzett gyakorlatok. Azok valamiért soha nem mentek igazán. A strict HSPU vagy pullup kifejezetten rosszul megy még a mai napig. Erősségem még a handstand walk és az OHS. Ezek szerintem jól mennek!

Fejleszteni pedig a relatív erőmet kéne nagyon.

Hogy most igazán fejlődni tudjak, talán egy edzőpartnerre lenne szükségem, akivel tudnék versenyezni edzéseken, akár wodban, akár súlyemelésben.

Milyen regenerációs módszereket alkalmazol?
Regenerációra néha a jégkádat, illetve szaunázást használom. Valamint két hetente járok masszíroztatni.

Van példaképed a sportunkban?
Példakép nincs, de olyan, akit szívesen nézek ahogy versenyez, az van: Brent Fikowski, Scott Panchik vagy Josh Bridges.

Van egy edzőtermed, gondolom az a főfoglalkozásod?
Igen, van egy kis edzőtermünk a feleségemmel, 2017-ben nyitottuk meg Kecskeméten. Itt személyi és kiscsoportos edzéseket tartok, illetve tavaly elkezdtem masszírozni is.

Saját versenyzőid nincsenek? Nincs erre nálatok érdeklődés, elég nagy merítés?
Nincs saját versenyzőm. Eddig még nem volt olyan, aki jelentkezett volna arra, hogy készítsem fel versenyekre.