Mi lenne, ha nem lenne pénznyeremény a Games szezonban?

Írta: Radnai Tamás
2024. május 18.

Nem akarok ötleteket adni a CrossFit befektető tulajdonosainak, de meséltem már azt a képzeletbeli újításomat, hogy mi lenne, ha nem lenne pénznyeremény a Games szezonban?

Az elmúlt időszakban 3.3 millió dollár volt a teljes büdzsé erre, de az érdemibb összegek ebből igen kevés emberhez jutnak el. Én látok egy olyan modellt, hogy a Games résztvevőknek mondjuk adnék 5000 dollár költségtérítést és ingyenes nevezést, ami után majdnem 3 millió USD megmaradna (a csapatversenyt és a többi divíziót felejtsük el). Azt jól el lehet rakni zsebbe 😆 és/vagy innoválni belőle olyasmi téren mint jobb közvetítés, valamiféle reality show és hasonlók (független kezdeményezésben majdnem megvalósult már hasonló: "Ír innováció a crossfit-ben").

Van egy humbug narratíva, hogy egyre professzionálisabb a sport és ennek fokozódnia kéne, de közben maga a CrossFit mondja mindig el, hogy kicsi a cég, kicsi a csapat, túl fiatal a sport (ez mondjuk kamu érv) és a hasonlók.

2023 Rogue Invitational

A CrossFit-ben sok minden érdekes módon alakult ki, véletlenül vagy eredeti szándék nélkül, vagy majdhogynem annak ellenére. Glassman mint alapító tulajdonos egy rövid idő után már nem akarta a Games-t, ennek ellenére valahogy rádumálták a versenysport részlegükből, hogy egy csomó pénzt toljon bele a többi üzletág profitjából. Az is kérdéses a mai napig, hogy árt vagy használ a CrossFit márkás versenysport létezése a többi üzletágnak. (Háttér: "A CrossFit Games (d)evolúciója és a háború a CrossFit HQ-n belül")

2018 után az egész cég nem ment már jól, aminek külső és belső okai is voltak. 2022-ben már nem termeltek profitot. Ennek tükrében kérdéses, hogy miért is kéne millió dollárokat költeni csak pénznyereményekre, bár tegyük hozzá, hogy eddig ezt úgy tűnik esemény szponzorokkal meg tudták oldani. 

Amennyiben jó a show és nagy a láthatósága, pláne a TV-ben is, akkor a jobb sportolók talán tudnának elfogadható bevételt generálni maguknak szponzorokból és saját médiából, meg persze a független versenyek pénzdíjaiból. 

Mindez persze pengeélen táncoló dolog lehet, mert csak addig működik, amíg nincs érdemi konkurencia és továbbra is a CrossFit szezont tekintik mértékadónak a versenyzők.

Ezzel együtt abszolút nem lennék meglepve, ha ilyen irányba tendálna a CrossFit tulajdonos, pláne akkor majd, amikor már készíti elő a cég eladását megint (5-8 év a tipikus idő, amíg egy pénzügyi befektető megtart egy céget és ezt 2020-ben vették meg).

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!