A VNDK8 #crossfit jogi balhé

Írta: Radnai Tamás
2023. január
11.

Újabb balhé van a CrossFit közösségben, legalábbis egyes amerikai körökben és a nem hivatalos médiában. Az utóbbi pár évben organikusan is és a hivatalos CF média meggyengülésével az alternatív, független CF média megerősödött, illetve egyre több kis startup cég van, akik elmolyolnak ezzel-azzal.

Mém oldalak, kis ruhás cégek, matricák, kártyák, stb. És a független podcastok és közösségi média hálózatuk kooperálva nyomul előre. A Sevan Podcast, Andrew Hiller, a Clydesdale Media némileg gonzó újságírás szerűen elég népszerűek lettek, számtalan sztárt felvonultató és állandósult vendégkörük van, valamint népes kommentelő táboruk.

Ebben a közegben már nem először, de most különösen nagy visszhangot keltően futott bele a VNDK8 ruhás cég a CrossFit jogászok haragjába.

A VNDK8 a CrossFit közegben ismert koncepciókat és akár konkrét szlogeneket vagy mondásokat jelenít meg a ruháin. Most is a “Tiszteld a gyökereket” kampányában a “The magic is in the movement, the art is in the programming, the science is in the explanation, and the fun is in the community.” - Greg Glassman kijelentést tette fel, majd ezeket a megvásárolható tételeket a közösségi médiában #crossfit hashtag-gel tolta. Nemsokára meg is jött a levél! #abbalehethagynisürgősen

Az emberek nem tudják, nem értik, illetve nem akarják elfogadni, hogy a CrossFit® szóösszetétel a CrossFit Kft. tulajdona és márkavédelmi oltalom alatt áll (és még pár kifejezés és szlogen). És ami igen kiemelendő, hogy kis sarkítással valójában ez az egyetlen dolog, amit birtokolnak és az üzletük alapját képezi!

Fontos tudni azt is, hogy nem csak a konkrétan levédett szó, szlogen vagy kép áll védelem alatt, hanem minden olyan dolog, ami a közönségben azt a gondolatot ébresztheti, hogy az, aki illegálisan használja, valójában a védjegytulajdonossal hivatalos kapcsolatban van, azt képviseli, stb. (tehát hiába írod a CrossFit-et K-val vagy X-szel, ugyanúgy probléma!)

Nagyon természetellenesnek érződik az egész egyébként amiatt a némileg egyedi helyzet miatt, hogy az edzésmódszert, a sportot és a nevet Glassman-ék hozták létre és reklámozták CrossFit néven kezdettől fogva, ami miatt totálisan dominálnak. Olyan ez, mintha a triatlon lenne egy sportot szervező cég márkaneve. Ezzel együtt mindenki crossfitként ismeri a sportot, tehát tulajdonképpen már a születésekor generalizálódott a kifejezés, miközben meg a jogi védelme a mai napig fennáll!

A leglényegesebb dolog, amit mindenkinek meg kell értenie és elfogadnia az, hogy ha a CrossFit cég nem demonstrálja folyamatosan, hogy jogi úton őrködik a védjegyoltalma, tulajdona felett, akkor nem lenne lehetetlen, hogy elvesztenék az exkluzív jogukat a saját nevükhöz és üzletük egyetlen erős alapjához. Ezért ez az egész nem jófejség kérdése a közösség felé, hanem a CrossFit cég is kényszerhelyzetben van ilyen tekintetben. Nem fogadhatják el az érvelést, hogy mások az “Ezzel is csak reklámozzuk a CrossFit-et!” hozzáállással élnének.

És az nem védekezés, hogy mások — sokan — esetleg szintén visszaélnek a márkanévvel. Nyilván a cég erőforrásai nem végtelenek, nem lehet mindenkit elkapni, és nem is az a céljuk, hogy azt megtegyék, hanem hogy időtávlatban elég példát felmutassanak, amikor jogi útra lépve védték a védjegyüket. Nyilván a nagyobb halak, a kirívóbb esetek kapnak kiemelt figyelmet a CrossFit-től, ahogy a VNDK8 esete is ide sorolható.

A PUKIE is le van védve és ezek a védjegyoltalmak nem csak edzésre, oktatásra vonatkoznak, hanem kereskedelmi kategóriákra is (pl. ruházat, matricák, étrendkiegészítők, stb.)

Dupla erejű esettanulmány
Ott volt az idei Dubai verseny példája: a mindenki által az egyik ‘nagy’ versenynek tartott rendezvény jó pár éve CrossFit partner és néha Games kvalifikáló verseny is volt mint Dubai CrossFit Championship, de idén megsértődtek és azt mondták, hogy pusztán 1000 dollárért sem hajlandók megvenni a CrossFit névhasználati licenszet és inkább lesznek teljesen önálló Dubai Fitness Championship. Magyarán elengedték, hogy használják a verseny megnevezésére és kategorizálására a CrossFit nevet. Emiatt a CrossFit cég is most már kénytelen volt egyébként úgy tenni, mintha a verseny nem létezne (a hivatalos partnereiket reklámozzák, és ha van élő közvetítést, akkor azt becsatornázzák magukhoz is a verseny saját felületein túl).

A Dubai verseny ettől még pont ugyanolyan volt és ugyanúgy zajlott le, mintha lett volna közük a CrossFit márkához és céghez. Ez azonban azt is megmutatja, hogy a CrossFit név sem minden, valójában, ha lennének (vagy majd lesznek) olyan erős szervezetek, amelyek CrossFit név nélkül, azt teljesen ignorálva akarnának működni, akkor valós konkurenciát jelenthetnének a CrossFit-nek. Képzeljük csak el, hogy vagy egy szervezet, egy cég nagy pénzt tenne bele (mondjuk a Nike több millió dollárt), vagy a meglévő Wodapalooza, Dubai, Rogue, Madrid, Strength in Depth összefognának egy amatőr és nagy pénzes profi ligává és megszakítanák a kapcsolatot a CrossFit céggel. Milyen értéke lenne akkor a CrossFit-nek?

Más is tudja oktatni a CrossFit ‘tudományát’. Nem kell feltétlenül egy jó teremhez a CrossFit cégér. Más is tud versenyt rendezni, azt TV-ben leadni. Sőt, más tud csak igazi sportszövetséget csinálni.

Ne lepődjön tehát meg senki, hogy a CrossFit cég vasmarokkal ragaszkodik ahhoz az egyetlen dologhoz, ami igazán, exkluzívan az övé!


Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!