A magyar crossfit versenysport javításának tényezői

Írta: Radnai Tamás
2022.
május 15.

Feltettem a kérdést közösségi médián:

“Mi lenne szerinted az a 2-3 legfontosabb tényező, aminek a javítása elősegítené a magyar crossfit versenysportot?”

A cikk alján olvashattok teljességgel a konkrét válszokból, melyek a következő tényezők köré csoportosultak elsősorban:

  • Iskolák látogatása bemutatókkal, információkkal, tehát a gyerekek bevonása a sportba.

  • Média, hype, tehát érdekes, fogyasztható tartalmak.

  • Jól felszerelt termek (nyilván sok).

A CrossFit Open nem is igazán számít versenysportnak — pláne az utóbbi 2 évben — de ahogy az egyik hozzászóló megjegyzi, volt pár száz össz induló idén a 10 milliós országunkból, ami elég jól lefesti a helyzetet. Persze pusztán egy tucat affiliate terem mellett nem is várhatunk mást.

Az nyilván nem igényel nagy okoskodást, hogy az ember tudja elméletben, hogy minél többen hallanak a crossfitről, ne adj isten látják valamilyen formában, annál nagyobb az esély, hogy nő a CF-et űzők száma.

Amiről kevesebb szó esik jól szemléltetett formában, hogy Magyarországon hány településen lehet a crossfit valódi formáját űzni egyáltalán? Ne feledjük el, amit mindig is tartottam: az igazi crossfit egy extrém sport.

Definiáljuk úgy a valódi crossfit-et, hogy:

  • szerves része az olimpiai súlyemelés (megfelelő súlyzókészlettel és padlóval, amire le lehet dobni);

  • a maximális erő fejlesztése megtörténik;

  • folyik edzés gyűrűn, kötélen (és általában véve magasabb szintű gimnasztika);

  • valamint egy bizonyos szintű képzettséget felmutató edzők is rendelkezésre állnak ideális esetben.

Ott van például a Hyrox, ha látni akarjuk, hogy mi nem igazi crossfit — több ezer ember indulni is tud minden egyes élő versenyükön!

'Háztáji crossfit-et' el lehet kezdeni bármikor, de valódi tömegbázist ne reméljünk ettől! (Bosnyák tér, 2007)

Amit ki kell emelni — és én tudom, mert elvégeztem a felmérést — hogy Magyarországon a top 70 település körülbelül felében nem lehet egyáltalán valódi crossfit edzést végezni! Olyan városokról beszélünk mint például Szekszárd, Tolna megye székhelye. És számos hasonló 30,000-40,000 lakosú város van a listában.

Főleg a mai közösségi média világban, ahol a szájról szájra ‘reklám’ digitálisan működik valamilyen szinten spontán is, az én véleményem szerint a legnagyobb hatású lépés az lenne, ha a szűz településeken megteremtődne a lehetőség crossfitezni, vagyis nyílna legalább egy terem.

"...az én véleményem szerint a legnagyobb hatású lépés az lenne, ha a szűz településeken megteremtődne a lehetőség crossfitezni, vagyis nyílna legalább egy terem."

Képzeljük el, ha 20-30 új városban lenne legitim lehetőség crossfit edzésre!

És ezeknek az új helyeknek és új sportolóknak minimum indirekt hatása lenne minden egyéb felsorolt tényezőre, hiszen több ember jobban reklámozza spontán a sportot, készít valamilyen digitális tartalmat, illetve több sportoló adja át a már megszületett vagy jövőbeli gyerekének ezt a mozgásformát.

És egyáltalán nem tartom biztosnak, hogy ehhez elsősorban pénz kell, hanem valakinek katalizátor szerepet kell felvállalnia és felvilágosítással, bemutatókkal, a helyi ‘erők’ szervezésével potenciálisan elérhető a cél. Önkormányzatok, iparkamarák, helyi vállalkozók, meglévő sportlétesítmények és szervezetek bevonására gondolok.


Erőforrások
Nyilván azért sok mindent megkönnyítene és bizonyos szinten, bizonyos területeken elengedhetetlen, hogy legyenek erőforrások. Ezek egy része anyagi, másik része emberi, azaz munka.

Példaként lett említve Plesó Tomi által, hogy a BBTV a testépítés egyik nagy média tartalom készítője és tisztán kell látni, hogy a sikeres területek elsősorban azok, ahol egy profitorientált biznisz haszna fordítódik vissza fejlesztésre. A BBTV a Shop.Builder táplálékkiegészítő shop médiája, amelyik éppen a napokban jelentette be, hogy elérték a 300,000 Facebook követőt!

A CrossFit® esetében az edzőképző, terem licenszelő és verseny promóter (CF Open) biznisz az, amelyik pénzeli a Games szezont és a sport fejlesztését, de a Glassman által a végén meghúzott lépések azt jelezték, hogy nem tartotta elfogadhatónak, hogy mennyi profitot vitt el a versenysport (de persze ezt az irányvonalat önmagában sem akarta elsősorban támogatni).

A Rogue Fitness gyártó és forgalmazó — akinek aztán mostanában pláne megy — tudjuk, hogy mire képes a pénzével.

Bizony tehát az a minimum, hogy egyes embereknek dolgozni kell, önkéntesen, ingyen, és nagy áttörés pénz nélkül igen nehéz ügy. És a helyzet 22-es csapdája, mert ha kis országban, kis sportban, kis emberszámot felmutatva házal az ember potenciális szponzoroknál, legtöbb esetben nem fog sikerrel járni (itt is a nagy számok törvénye egyébként a mérvadó, iszonyú sok és állandó megkeresést kell végrehajtani és akkor talán beakad 1-1 támogató).


Versenysport siker modell
Alább egy modell, mely szervezeti formátumra épül.

Az egyik legfontosabb, hogy az emberek felismerjék, hogy kinek és melyik entitásnak mi a fő szerepe, mik azok a tevékenységek, amit bizonyos személyek vagy szervezetek tudnak szinte csak elvégezni és mi az, ami nem esszenciális számukra. Egy vezetői szerepkör legfontosabb aspektusa ennek felismerése!


Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!

Olvasói hozzászólások korábbról

Farkas Balázs, CrossFit MayFly tulajdonos 2023 januárjában
Jó néhány iskolát felkerestünk már és legtöbb esetben az iskolai vezetés akasztotta meg elsőként a folyamatot. A CrossFit/funkcionális fitnessz továbbra is teljesen ismeretlen a legtöbb helyen, illetve az iskola semmiféle anyagi hozzájárulást nem tud nyújtani a kihelyezett testnevelés órákért cserébe. Viszont véleményem szerint a magyar cross termek többségének jelenlegi helyzete nem teszi lehetővé, hogy ezt a “szolgáltatást” ingyen adja, mèg ha lenne is erre nyitott iskola. De amellett sem lehet elmenni szó nélkül, hogy ha ismerik is ezt a sportot, mennyire szkeptikus és lemaradott az iskola vezetősége a legtöbb helyen, aminek köszönhetően szintén azonnali falakba ütközünk.

* * *

Gábor Balogh
Egyet emelnék ki ami hosszú távú befektetés és nem azonnali lehetőség: a fiatal gyermekek elérése. A szüleiknek a sportág bemutatása. Figyelembe véve hogy a mai tesiórák katasztrofálisak a legtöbb iskolában, ez egy nagyszerű alternatíva hogy a fiatalok megfelelő "testnevelést" kapjanak. Megoldás: általános iskolák és közép iskolák folyamatos látogatása, bemutatókkal, információkkal.

Vagyis: "seeding" és pár év múlva jöhet az aratás.

CrossIron
Gábor Balogh Ha a felnőtt lakosság részvétele a sportban nő (akár rekreációs szinten), akkor ez valamilyen mértékig megvalósul magától, hiszen a gyerekeik ezt fogják látni tőlük. Persze a sportág népszerűsítése mindenhol segítene, de ez erőforrások függvénye.

* * *

Plesó Tamás
Média, hype... Érdekes fogyasztható tartalmak ➡️ bbtv CF módra

CrossIron
És/de, ha mélyebbre mész egy szinttel, akkor ugye a BBTV egy üzletnek a promó tartalma lényegében. Van CF üzlet itthon (ami megfelelő visszaforgatható profitot generál, amiből tartalmat gyárthatna)?

Plesó Tamás
Igen, ez így van! Lehet nem ártana mondjuk megjenni hazai Fitnesz expokon neffiszes színekben is. (smart sport Fitnesz expo).

CrossIron
Ez némileg más téma, mint amiről én beszéltem.

Plesó Tamás
Szerintem nem. Nagyon sok embert lehetne becsatornazni ilyen módon is. Nyilván a többi sport, Fitnesz szereplő is ezért jeleníti meg magát...

CrossIron
Ez az általános témához tartozik, de az én kommentem arra vonatkozott, hogy a BBTV a shop.builder üzletből táplálkozik, ahogy sok minden a CF-ben külföldön a Rogue Fitness profitjából. Itthon a crossfitben mi ilyen van?

Plesó Tamás
Olyan színvonalon szerintem nincs is más. Én ilyen mélységű Fitnesz bizniszbe nem látok bele.

CrossIron
Ez egyike az alapvető problémáknak. Hirdetni a sportot itt-ott mindenhol persze alapvető érdek lenne, csak milyen erőforrások állnak rendelkezésre ehhez?

* * *

Tamás Hzuss
Alapvetoen a magyar tarsadalom nem sportol. Az nehany szazalek meg kifullad a “bodybuilding” vagy foci kombinacioban. Ha tobben sportolnanak akkor jobban lenne ra kereslet. Emelle kellenenek rendes jol felszerelt boxok (bar nem ismerem a hazai felhozatalt). Eleg megnezni az open tabellat a maga 300 indulojaval egy 10 millios orszagbol.

Tovabba alig van media figyelem a sporton. 2013 ban mar ott lett volna a lehetoseg hogy meglegyen a media figyelem. Izland ezt nagyon jol kihasznalta, mi nem…

CrossIron
Jól felsorolod a minőségi különbségeket más (nagy) országokhoz képest. Box van vagy 12... 12 éve.

A Games versenyzőinkkel kapcsolatban annyiban nem éretek egyet, hogy amennyi extra tevékenységet ők belefektetnek (fektettek), abból kb. az a Games [jó] szereplés évében elkészülő 1-2 interjúra elég. Az is úgy esett, hogy Laura pont nem szeret szerepelni, pont neki nincs videó blogja és itthon sem fejt ki semmilyen sport népszerűsítő tevékenységet az alap közösségi média # futifuti-n túl.