Szakolczai Fédra, a 2. legjobb magyar női crossfitter

Írta: Radnai Tamás
2022. április 3. és frissítések

A magyar sportolókkal foglalkozó interjú sorozatomban ezúttal Fédra az alany, aki hosszú évek óta a 2. legjobb magyar nő nemzetközi szinten is (mert ugye van egy Horváth Lauránk). 

Fédra 32 éves, mindazonáltal leginkább a felnőtt elitben versenyzik továbbra is, de például kis ‘technikai’ malőr miatt nem lett csak iF3 masters világbajnok tavaly (2020-ban viszont iF3 Masters World Cup bajnok lett). A 2022-es CrossFit Quarterfinals-ban (és ezzel a CF Nemzeti Bajnokságban) Fédra a 2. legjobb magyar ismét, top helyei Európában egyes feladatokban: 27. a The Other Total-ban és 51. az ötödik feladatban.

2021 iF3 World Championships

Komoly sportmúltad volt a crossfit előtt is. Mikor és mit kezdtél el sportolni?
12 éves koromban kezdtem el kajakozni, amit 9 évig űztem versenyszerűen, majd gerincsérv miatt le kellett tennem a lapátot.

Mikor ismerkedtél meg a CrossFit-tel és hogyan?
Először a crossfit-ről úgy hallottam, hogy egy volt kajakos társamat láttam a közösségi médián, hogy ezt edzi. Majd 2014 nyarát Angliában töltöttem, sok szabadidőm volt és kitaláltam, hogy kipróbálom már ezt a sportot. A CrossFit Norwich termébe kezdtem járni, ahol az elejétől kezdve sikerélményem volt, már az első edzésen valamilyen húzódzkodós wodot meg is nyertem. Szóval nagyon motivált lettem minden nap lejártam, pihenőnap nélkül, imádtam. 

A nyár végén kitaláltam, hogy ezt itthon is szeretném tovább folytatni, ezért elkezdtem budapesti termek után kutatni és belefutottam a Hits Gym-be, jelentkeztem edzőnek. Válaszul Tomi írt (Radnai Tamás), hogy épppen állás nincs, de nincs-e kedvem versenyszerűen crossfitezni, ő egyénileg foglalkozik emberekkel és ha érdekel a dolog, akkor szeptember 1-jén menjek el a CrossFit Budapestbe felmér, megbeszéljük a részleteket. Azóta is vele edzek...

Mikor, hány év edzés után kezdtél el versenyezni ebben?
Még a kezdés évében, 2014 októberében a Fitparádén már elindultam, biztatóan mentem, de sajnos a versenyt befejezni nem tudtam, mert lökés közben egy valószínűleg régebben levált porcdarab beakadt a térdízületemben úgy, hogy meg is kellett műteni.   

Legjobb versenyeredményeid eddig?


Mit tartasz a legnagyobb eredményednek és a legnagyobb élménynek eddig?
A legnagyobb eredményem, hogy 2018-ban kijutottam Berlinbe, a Europe Regionálisra (amiről kiderült, hogy az utolsó volt a nagy CrossFit céges változtatások előtt). 

A legnagyobb élményem közé tartozik a ciprusi Aphrodite Games, mindig komoly ellenfeleim voltak, iszonyat jó wodokat állítottak össze, imádtam a tengerparti pályát, az esti feladatokat. 

Eredményeid tekintetében lehetnél profi, de státuszban és a gyakorlati életben nem vagy az, mivel dolgoznod kell a sport mellett. Mivel foglalkozol és hogy néz ki egy tipikus napod?
Edző vagyok és masszőr. Általában hajnali 5 körül kelek, kutyát sétáltatok és 6-tól már az edzőteremben vagyok. Délig személyi edzéseket tartok és én is leedzek. Aztán hazamegyek ebédelni és innentől mindig változó, hogy mikor masszírozok, de délután 4-től kezdem újra az edzéstartásokat és nagyjából este 8-9 óra körül fejeződik be a napom. 

A CrossFit Games szezonban hivatalosan is elindultál ismét, ahogy szoktál, és az Open-ből továbbjutva a Quarterfinals szakaszban is versenyztél megint. Mi volt a célod és hogy sikerült?
A célom az volt, hogy benne legyek Európa top 60 lányába (akik kijutnak az élő Semifinal elődöntőre). De nem sikerült, 142. lettem! Mertem remélni, hogy összejöhet, mivel tavaly 97. voltam, de sajnos akkor egy hibát elkövettem, ami nagyon sok helyezésbe fájt és meggyőződésem, hogy azon múlott a továbbjutás. 

A felkészülésem sosem gördülékeny, valami mindig van... Januárig elhúzódó váll sérülés, ami mire végre meggyógyult, elkaptam a covidot (megint), majd mire újra belelendültem az edzésbe, jöttek zavaró gyomorpanaszok. Úgy néz ki, hogy a laktózra egyik napról a másikra komolyan érzékeny lettem.

Nekem sokszor nem ideálisak a körülményeim, már megszoktam, hogy mindig keményebben kell harcolnom, mint másnak. Mindemellett sikerült kihajtani magam a Quartelfinals-ban, viszont hibázni is, amivel értékes másodperceket vesztettem. A harmadik, shuttle run-os feladatban nyújtottam a legrosszabb eredményt, és eléggé dühít, hogy utólag derül ki, sokan nem helyesen számolták a hosszokat, hanem felébe. Felháborítónak tartom, hogy befizetjük a nevezési díjat és senki se ellenőrzi le a helyes kivitelezést, amikor mi pl. órákat töltöttünk azzal, hogy a videón minden látszódjon, pontosan annyi legyen, mint a kiírt standard. (Az ma már azért túlzás, hogy senki nem nézi meg a videókat, de pont ennél a feladatnál potenciálisan sok probléma maradhat a tabellán – a szerk.)

Mik a további idei céljaid?
A következő versenyem az Athens Throwdown, most arra kezdtem meg a felkészülést, szeretnék a top 10-ben végezni. Aztán június elején először indulok el az EMT-n mastersként, a dobogót célzom. Nyáron az olasz Southern Warriors versenyen is részt veszek, és szeretnék megint kijutni az iF3 VB-re.

Indulsz a ‘nyílt’ CrossFit®/crossfit versenyeken, valamint egyike vagy azoknak, akik kezdettől fogva részvételükkel is támogatták a NEFFISZ és az International Functional Fitness Federation (iF3) szövetséget, az ő funkcionális fitneszversenyeiken részt veszel. Hogy látod a különbséget a crossfit és a szövetségi rendszer között és mit gondolsz a jövőjükről?
A múlt évben valahogy jobban hittem abban, hogy kinőheti majd magát a ‘funkcionális fitneszversenyzés’, de most valahogy úgy érzem, hogy nagyon messze vagyunk e céltól. Az évben meg kellett hoznom egy döntést, hogy a Southern Warriors crossfit versenyt választom vagy az iF3 kezdeti stádiumban lévő Európa-bajnokságát, mivel sajnos egy időben, egy helyszínen is lesz megrendezve. Mérlegeltem és a zúzósabb crossfit versenyt választottam, ahol ugye pénzdíj is van. 

Mit szeretsz jobban: tudni, hogy milyen feladatok lehetségesek egy versenyen vagy a CrossFit ‘bármi játszik’ megközelítését?
Nekem jobban tetszik a 'bármi játszik'.

Van példaképed a sportunkban?
Kara Saunders-t csípem a legjobban!

Hányszor edzel egy héten?
Ötször.

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók?
Most ez lehet szomorúan fog hangzani, de egyre több időt eltöltve a crossfitben úgy érzem, hogy már nincsenek kedvenc gyakorlataim, mindenben van még hova fejlődni!

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!

2018 CrossFit Europe Regional