Plesó Tamás, egy magyar crossfit ikon

Írta: Radnai Tamás
2022. július 2
3.

Interjúalanyom Tomi, akiről Baksza Ádám nyilatkozta: “A magyar vonalon kiemelném Plesó Tomit is, aki már sok-sok éve oda tudja tenni magát, mindig ott van az élvonalban, és minden évben sok versenyen elindul. Ahogy az ember egyre több időt tölt a legjobbak között, azt gondolom egyre nehezebb is ott maradni, mert könnyen elvész a hajtóerő, motiváció. Ezért jó példakép lehet ő mindenkinek, hogy meg lehet ezt csinálni hosszú éveken át, alázattal, ráadásul még 35 évesen is!”

Tomi, ikonikus alakja vagy már a sportunknak, mikor és hogyan ismerkedtél meg a CrossFit-tel?
Remek emlékek… hisz, aki közelebbről ismer, az tudja, hogy az életem egy csapásra hatalmasat változott 2012 őszén, mert a X. Fitparádén tudatlanul, előképzettség nélkül csöppentem bele életem első crossfit versenyébe, ahol Open kategóriában a 2. helyen végeztem (önmagában már ez sorsfordító volt); plusz ezen az eseményen láttam meg gyönyörű feleségemet is, akivel azóta is együtt vagyunk, és 3 éve már családként is funkcionálunk! 😊

A sport részére visszatérve érdekes Baksza Ádi interjúja után érzékelni, hogy ő is és én is minden egyéb preparáció nélkül ugrottunk fejest egy teljesen idegen sportba! Nálam ez konkrétan úgy történt, hogy az Alkotás utcán épp baktattam felfelé a koliba (TF), amikor láttam egy hatalmas plakátot a fejem felett, ahol hirdetve volt a fentebb említett Fitparádé fesztivál és az azon belüli keretrendezvények, így láttam, hogy lesz valami furi, de érdekes fitnesz verseny (Hungarian Cross Challenge). Amikor hazaértem a koliszobámba, gyorsan míg el nem felejtettem rá, is kerestem YouTube-on, hogy mi ez. Nagyon érdekesnek találtam, amit láttam, így onnantól a többi már történelem, ahogy mondani szokták.

Sportmúltad van?
Igen, versenyszerűen kosárlabdáztam kb. 10 éves koromtól egészen a főiskoláig (Eger EKF 2010), majd amikor már a TF-re kerültem, csak ‘kocagyúrást’ csináltam, amolyan testszépség karbantartást, hogy tetszek a lányoknak. 😜 Igaz, ebben az időben (2010-12) már érdeklődve figyeltem a Csörsz pályán Dobos Gabiékat, amint forgatják a traktor gumit, mindenféle súlyzós gyakorlatokat csinálnak és akkor számomra ismeretlen eszközökkel edzenek. Feltűnt, hogy mindegyikük valami iszonyat izmos, erős volt, de én nem mertem odamenni hozzájuk ismerkedni, kérdezni, így csak néhány dolgot elkezdtem használni, amit el tudtam lesni tőlük. Ez amúgy már elég produktív időszak volt a testedzési karrierem során.

Mikor, hány év edzés után kezdtél el versenyezni?
Ezt a kérdést már ugye megválaszoltam: 2012-ben sportágspecifikus edzés nélkül azonnal versenyezni kezdtem, hatalmas motivációval, tenniakarással megáldva. Termeszetesen érzékelve a hiányosságaimat, azonnal elkezdtem keresni súlyemelő termet, edzőt (BKV Előre).

Mit tartasz a legnagyobb versenyeredményednek és a legnagyobb élményednek eddig?
Legnagyobb eredményem, hogy mióta életre kelt a NEFFISZ szövetség (2020), minden évben dobogós helyen tudok végezni a Nemzeti Bajnokságon. Itt hozzá kell tennem, hogy idén rendkívül keservesen éltem meg a versenyt, mert viszonylag jó formában, de frissen sérülve vállaltam a versenyt (3 nappal a verseny előtt mellizom húzódás). Így nem tudtam a reális célomat elérni, ami egy abszolút 3. hely lett volna.

Sajnos pont a nyomó feladatokat buktam is, így nem jött össze a célom, ‘csak’ a korosztályos bajnoki cím, aminek azért nagyon örültem az előbb említett körülmények miatt.

Legjobb élmény természetesen a tavalyi felnőtt iF3 VB volt, amiért ezúton is köszönöm a lehetőséget és támogatást a NEFFISZ-nek!

Részese voltál tehát az első felnőtt válogatottnak, amelyik a Nemzetközi Funkcionális Fitnesz Szövetség (iF3) tavalyi világbajnokságán, élő versenyen Svédországban szerepelni tudott. Milyen élmény volt, mi volt a véleményed az egészről?
A VB minden sportban a csúcs (most itt nem térek ki arra, hogy amúgy nyilván a CrossFit Games az etalon), így nagyon meglepett a lehetőség, hogy én indulhatok. Minden erőmmel és lehetőségemmel neki is álltam a felkészülésnek.

A véleményem összességében pozitív, de ha már így rákérdeztél, voltak rendkívül idegesítő, zavaró hiányosságok:

  • Semmi kezdőcsomag, víz, kaja, egyéb kiegészítés…

  • nagyon gyenge média, sajtóanyagok (egyedül a képek voltak rendben).

Nagyon sajnálom mindig, amikor nívós versenyekről nem készül a színvonalnak megfelelő hype, így ne is várjuk, hogy számottevően bővül a tömegbázis! Sajnos még az ‘És az mi?’ szinten toporgunk. (Egyébként nagy dokumentumfilm készült a 2019-es VB-ről és legalábbis ugyanúgy a nyersanyaga fel lett véve a 2021-nek is: Reach For The Rings — a szerk.)

Mik a céljaid még a sportban? Te most már a hivatalos CrossFit-ben is az első masters korosztályban vagy.
A céljaim között komoly CrossFit masters karrier nincs, csupán egy-két közeli verseny, pl. augusztusban a sokak által preferált szlovák Summer Challenge Throwdown Érsekújváron.

A funkcionális fitneszversenyzési vonal jobban izgat a szakmaibb struktúra miatt, hiába nem annyira ‘menő’, bár ez még sokat változhat. Azt ki tudom jelenteni, amíg van kedvem, motivációm, nem akasztom szögre a cipőm!

Mit szeretsz jobban: tudni, hogy milyen feladatok lehetségesek egy versenyen vagy a CrossFit ‘bármi játszik’ megközelítését?
Számomra már a kezdetektől is furi volt, hogy bármi lehet. Ez nagyon nagy támadási felületet ad, amikor szakmailag vitatkozik az ember. Volt ilyenben részem a korábbi munkahelyemen... Az izgalmi faktort azért én sem tudom és nem akarom elvitatni, ami nyilván pozitív.

Én az ismerhető, szakmailag megalapozott verseny programozásnak vagyok az elkötelezett híve, így nagy lelkesedéssel és izgalommal vártam, hogy hazánkban is minél hamarabb teret hódítson a funkcionális fitneszversenyzés. Ebben az irányzatban a tesztek definiálásával ugyebár ez elég jól megoldottnak tűnik, az egyéb próbálkozásokhoz képest. (2 év után egyébként azt veszem észre, hogy sokszor szenvednek versenyek, hogy fegyelmezetten programozzanak és a tesztek definiált esszenciáját kövessék, így kerülhet be mondjuk strongman típusú megakasztó mozdulat állóképességi vagy teljesítmény-leadás tesztbe — a szerk.)

Van példaképed a sportunkban?
Példaképem nincs, aki iránt rajonganék. Viszont nagyon nagyra becsülöm a családos, munkahely mellett magas szinten sportoló atlétákat! Hozzájuk szeretnék én is hasonlítani! 😊

Hányszor edzel egy héten?
Jelenleg 5 edzést tudok csak vállalni, mert a mostani élethelyzetem nem enged többet. Régen ez több volt, jobban strukturált formában.

Van edzőpartnered vagy egyedül edzel?
Sajnos nincs, egyedül edzem, így amikor néha lejutunk Miskolcra, nagyon jól kiélvezzem a társaságot, nagyon jókat csapatunk! Hajrá Cutler Fitness! 💪

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók?
Ez egy jó kis önismereti kérdés! Alapvetően én gyenge atléta vagyok, kiváltképp az erőemelő alapgyakorlatokban, tehát ezek a fejlesztésre váró területek. Érdekes, hogy ezek ellenére az olimpiai súlyemelésben mégis viszonylag jó számokat tudok hozni.

Különös erősségeim szerintem nincsenek, talán csak annyi, hogy szeretek keményen edzeni! 😜😁 Tudom, ez nem egy gyakorlat, hanem hozzáállás.

A kezed alatt sportolók között milyen a versenyzési kedv?
Az én vendégköröm méretéhez képest elég sokan kacérkodnak a versenyzéssel, amire az elmúlt napokban döbbentem rá, ez amúgy alapvetően nem a Pince Gym termem prioritása. Valamiért, talán a habitusom miatt is ez mégis kezd így alakulni. A srácok és lányok alapvetően scaled és crosstraining szintű versenyeken érdekeltek (kezdő, hobbi szintek — a szerk.), ami mutatja is jól, hogy merre felé kéne, hogy alakuljon a piac kínálati része. Hozzáteszem egyre jobban el vagyunk kényeztetve azért az elmúlt pár évben ilyen téren!

Hogy látod, mennyit fejlődött általában véve a sportunk a elmúlt 10-15 évben?
10 éve versenyzem és azért a színvonala az eseményeknek számottevően emelkedett, amiknek már sokszor hangot is adtam mindenféle versenybeszámolók formájában is, ez nagyszerű dolog. Ami viszont nem változott, az a sport ismertsége! Rendkívül lesújtó, hogy mennyire nincs még köztudatban a CrossFit, de főleg a funkcionális fitnesz. Óriási még mindig az olló a globo gym-ek (hagyományos edzőtermek — a szerk.) és a funkcionális edzőtermek vendégszámai között. Remélem ennek ellensúlyozására lesz stratégiája a szövetségünknek is! Muszáj ismertnek, láthatónak lenni.

Ha nem tévedek, jelenleg te vagy az egyetlen itthon, aki edzőtermi kereteken kívül, tanfolyam jelleggel is oktatod specifikusan a crossfit jellegű sportot. Mondj erről néhány szót!
Így van, nagyon jó érzés és nagy felelősség is ebben úttörőnek lenni. Az a megtiszteltetés ért, hogy 2021 őszén keresett meg Bánkuti Gabriella, a Spartan Academy vezetője, hogy szeretne velem együtt dolgozni. Célunk a nem szakavatott, a tapasztalat híján lévő edzők továbbképzése a funkcionális fitneszversenyzés témakörében. Tehát ez egy teljesen új, szűz terület, ahol szinte minden új a hallgatók számára, annak ellenére, hogy ők is többnyire edzőkollégák, teremvezetők, stb.

Törekszem teljesen az alapoktól felépíteni a képzést elméleti és gyakorlati szinten egyaránt. A fő pillérei a tanfolyamnak a funkcionális fitnesz sportágspecifikus mozgásanyagának bemutatása, megtanítása, a skálázási lehetőségeinek elemzése. A tanfolyamok két egymásra épülő szintet képeznek (alap és haladó), ami egy vizsgával zárul (elméleti, gyakorlati, oktatás módszertan).

Ez nem mellesleg egy rendkívül jó platform a sportág közvetlen népszerűsítésére. Sokszor láttam vissza, hogy nagy sikerrel hasznosították a kollégák a tanult dolgokat, aminek én rendkívül örülök. Már az első képzésről is kaptam tovabbi felkéréseket versenyfelkészítésre is, ami bizonyítja az érdeklődést a közönség részéről. Nagyon motiváló ebben az új szerepkörben is helyt állni!

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!