‘CrossFit Anyhow’, avagy...

Írta: Radnai Tamás
2022. november
6.

Intellektuálisan érdekesnek találom azt a fajta eszmecserét a közösségünkben, hogy igazából egy CrossFit verseny lehet olyan, ami nem akarja igazából megtalálni a ténylegesen legfittebb versenyzőt – pláne úgy, hogy most már létezik a CrossFit licenszelt verseny modellje is, tehát a márkatulajdonos cég jóváhagyásával szervezett megmérettetés (amiből már jó sok van).

A napokban Jason Khalipa korábbi Games bajnok azt mondta, hogy “el kell gondolkozni azon, hogy a CrossFit Games valóban a legfittebb embereket találja meg a Földön, vagy csak teszteljük a versenyzőket CrossFit-ben és akkor rock ’n’ roll!”

Az a kérdés bukik ki, hogy ha a CrossFit filozófiai alapját, definícióit nem követi egy verseny a tesztelés szintjén, akkor milyen alapon hívható CrossFit-nek?

A mai napig nem nyugodtam le amiatt, hogy idén a CrossFit® Athens Throwdown licenszelt CrossFit versenyben az elit felnőtt kategóriának nem volt semmilyen erő tesztje (és igazából a Southern Warriors-ön is igen limitált módon, amitől aztán jó sok holtverseny is lett benne, ami egy másik beszélgetés témája lehet).

Létezik az a világban, hogy van az asztalitenisz, meg a foci és akkor kvázi ping-pong asztalon is lehet focizni, de az a TeqBall nevet kapta. De minimum valami módosító jelzőt odatesznek jobb körökben, hogy ez ‘flag football’, vagy ‘teremfoci’, ‘gombfoci’, stb.

... és máris kitaláltam egy megnevezést a SlowFit/SoftFit mellé!

‘ShowFit’

Ahogy a Rogue Invitational is kvázi mondja, nem az a céljuk, hogy a világ legfittebb versenyzőjét találják meg, hanem hogy “to showcase the athletes”, magyarán lehetőséget adnak embereknek, hogy bemutassák a képességeik egy bizonyos halmazát. De szerintem ez nem feltétlenül CrossFit!

És persze a ShowFit-ben olyan feladatok is lehetnek, amik nem igazán a CrossFit-be valók, amivel a CrossFit Games is küzdött főleg a története eleje felé (vasrúd földbe belekalapálás, stb.), de aztán Castro, a Games direktor a későbbiekben ezt racionálisan menedzselte.