Tóth Frida, a legelső CrossFit Regionals-ra kvalifikáló magyar nő Szolnokról

Írta: Radnai Tamás
2023. január 12.

Helló Frida! Most már rendszeresen eszembe jut, hogy a CrossFit 2006-os magyar kezdete óta a hőskor lezárult és biztosan sokan vannak olyanok, akik erről már semmit nem tudnak. Te mindenképpen részese vagy ennek a hőskornak és pár különleges dolog is kapcsolódik a nevedhez. 

Te voltál az első magyar nő, aki kvalifikálta magát a 2011-es, tehát a legelső CrossFit Open-en keresztül a szintén legelső igazi Regionals-ra, a kvalifikációs Games elődöntőre, ahol például Annie Thorisdottir-ral versenyezhettél volna, ha sérülés miatt nem lettél volna kénytelen kihagyni a versenyt. Mikor és hogyan indultál el a CrossFit-ben, hogy odáig eljuss?
A CrossFittel igazából általatok, a Budapest Barbell facebook oldalán találkoztam először (ami egyben a CrossFit Budapest is volt – a szerk.) Utánanéztem a neten, megcsináltam a kiposztolt edzéseiteket és ahogy láttam az eredményeket is, nem maradtam el azoktól.

Beépítettem az evezős edzéstervembe és mind állóképességben, mind robbanékonyságban, erőben nagy fejlődést figyeltem meg alapvetően elég gyorsan, így az edzéseim részét kezdték el képezni a crossfit jellegű edzések. Egyébként a téli alapozási időszakban ahhoz hasonlóan edzettünk, így sok minden nekem nem volt furcsa, viszont beiratkoztam súlyt emelni, hogy megtanuljam a helyes technikát, valamint Bakos Péter StrongFirst oktató megtanította a kettlebell helyes használatát is.

Szóval a crossfit edzést kb. 2008-ban építettem be az edzéseimbe, de a fő sportom az evezés volt még akkor. Meg igazából az örök szerelem lesz mindig is!

Mesélj részletesebben a komoly sportmúltadról és az eredményeidről is kérlek!
Mivel sportoló családba születtem, így nem volt kérdéses, hogy a mozgás egyik fő tevékenység lesz az életemben. Úszóként kezdtem, majd kajakoztam, majd vívtam és kosárlabdáztam is... kerestem a helyem. Mivel sportiskolába jártam, így reggel 6:00-kor már az uszodában kezdtünk és onnan iskola, majd délután megint edzés és tanulás. 

1981-ben kezdtem el evezni, ahol megtaláltam azt a sportot és társaságot, ahol a legjobban éreztem magam és amit a legjobban szerettem. Az evezést 2022-ig versenyszerűen folytattam is. Több országos bajnoki címem is van, de azok közül a legbüszkébb arra vagyok, amikor az OB-n a lányommal egy hajóban ülve felnőtt négyes egységben országos bajnoki 3. helyezést értem el.

Masters korosztályban több világbajnokságon is voltam kint, ahol 5x vagy 6x (tényleg nem tudom 😃) értünk el dobogós helyezést Dr. Petrovszki Edittel per-oar egységben (kormányos nélküli kétevezős).

Mikor, hány év edzés után érezted úgy, hogy ki kell próbálnod a crossfit versenyzést?
Nem tudom megmondani, hogy mikor volt az első versenyem és melyik volt az. 🙂

Mik voltak a főbb versenyeid és az azokkal kapcsolatos legnagyobb élményeid eddig? Mindenképpen említsük meg, hogy mint rendőr a 2017-es World Police and Fire Games-en tudtál indulni és nyerni, akkor Los Angeles-ben. Egy idő után mintha te is hanyagoltad volna az itthoni versenyeket. Miért, ha így van?
A 2011-es CrossFit Games Open európai tabellán 39. helyen végeztem, de sajnos Bolton-ba (Anglia) a Regionálisra nem tudtam kimenni hármas bordatörés miatt.

Versenyeztem számos külföldi megmérettetésen is és sok érmet szereztem. Amszterdam, Athén, Southern Warriors Olaszországban, Adriatic Throwdown Horvátországban. Aphrodite Games Cipruson, stb. 

A TEK 300-at kétszer nyertük meg csapatban, pedig nemzetközi verseny volt! Minden évben indítottak a rendőrségi crossfit versenyeken, mind megnyertem. Mivel nem volt korcsoport ott, így a fiatalok ellen versenyezve. BM úszó OB-t is nyertem háton és mellen is.

A Military Games volt még Athénban. Ott sem volt masters, így a fiatalok ellen indultam. Ott én nyertem és Koncz Andrea lett a 2. és a 3. helyezett is magyar lány lett.

Mi teszi ki most az időd legnagyobb részét? Nyilván sokan láthatják, hogy edzősködsz a sportunkban, és van Szolnokon a fantasztikus helyetek, az “A-TEREM”.
Megnyitottam üzlettársammal, Nagy Krisztiánnal Szolnok legjobban felszerelt funkcionális fitnesz termét, az A-Terem Szolnokot és ott dolgozok, edzéseket tartok. 

És mi a helyzet most veled mint versenyző? A CrossFit adatbázisa szerint 2018-ban indultál utoljára ott.
Nagyon sokat dolgozok. Az üzlet beindítása elvitte a komoly edzéseimtől az időt, valamint a családomban is lett sajnos egy súlyos betegség, így az orvosokhoz, kezelésekre utazás más városokba is sok időt elvett, valamint ezek az okok azért rányomják mentálisan is az emberre a súlyt, így igaz, hogy próbáltam edeni, de azt a mozgást az én normális edzéseimhez képest semminek mondanám.

Volt egy 'kis' balesetem is, amitől leszakadt a bicepsztartó ín a csontról, így a bicepszem felugrott a vállamig. Azt visszavarázsolták, de azért annak hosszabb volt a gyógyulási ideje. Most pár hónapja viszont elkezdtem edzeni. Vannak elképzeléseim, hogy mit szeretnék, de mivel 52 éves leszek, azért figyelembe kell vennem, hogy már másképpen reagál a testem a terhelésekre. 

De szépen lassan jön vissza az erő, jön az állóképesség, így a versenyzést sem zárom ki. Sőt, nem titkolom, ha semmi sem szól közbe a felkészülésbe, akkor gondolkozom azon, hogy a CrossFit Games 55+ korosztályban megmérettetem magam. Meglátjuk mi lesz! Az edzés az életem része volt mindig és az is marad, ha versenyzek, ha nem.

Te mindkétszer kint voltál edzőként az iF3 funkcionális fitneszversenyzési világbajnokságon, a junioroknál vagy érdekelt jelenleg. Kovács Kitti először indult, Nagy Dénes viszont idén nem tudott élni a kvótájával, feltételezem anyagi támogatás hiánya miatt?
Tavalyi évben Nagy Dénes kvalifikálta magát az iF3 funkcionális fitneszverssnyzési világbajnokságra és nagyon jól szerepelt Svédországban.

Ő is kijutott az idei mexikói VB-re is, de mivel még egy kiváló sportolónk, Kovács Kitti is kvalifikálta magát ide, így több szempontot figyelembe véve dönteni kellett, hogy melyik sportoló képviseli hazánkat, mert nagyon drága volt az út és így is a város, a teremtagok, vállalkozók és cégek segítségével tudtunk kijutni a versenyre.

Viszont Dénes elkezdte a kőkemény felkészülését az ezévi versenyszezonra és bizakodóak vagyunk, főleg hogy ő még mindig az ifi korcsoportban tud majd indulni.

Hányan versenyeznek a kezed alatt és mik a jövőbeli kilátásaik? A hivatalos CrossFit vonalon indultok?
Szerencsére nagy a tömegbázisunk, sokan járnak edzeni és nagy örömömre versenyezni is szeretnének, így külön a versenyzőknek is vannak napi 1, de akik nagyon komolyan veszik, heti több alkalommal 2 edzés.

Például most az A-Teremből 14-en neveztek egy amerikai online versenyre, és eddig amelyik korcsoportban neveztek, a top 3-ban van mindenki, ami nagyon biztató számomra és nagy öröm mindannyiunknak.

Ami szívügyem, az a gyerekek és a tinik, és mind a kids, mind a tini korcsoportban is vannak indulóink!

A hivatalos CrossFit Games kvalifikációs vonalon (Open...) is persze indulnak egyes versenyzőink. Nagy Dénes biztosan és lehet Kovács Kitti is, valamint még mások.

Kovács Kittivel 2022-ben

Van tehát gyerek edzés is nálatok, mi azzal a helyzet? Van rá kereslet és hogy kerülnek hozzátok a gyerkőcök?
Külön van a termünkben CrossKids 4-5 éves kortól, van Tini CrossFit 9 éves kortól és nagy örömömre nagyon jó kis társaság jött össze, nagyon szeretnek járni. Annyira, hogy több 'edzésnapot' szeretnének, de a szülők munkaideje, iskolai elfoglaltságok miatt hétközben már nagyon nehéz megoldani, hiszen 16 órától már indulnak a felnőttek csoportos edzései.

Tartok női alakformáló órákat majdnem minden nap este, mert akkora a kereslet rá és abba is belecsempésztem szépen lassan a crossfitben is megtalálható gyakorlatokat vagy azok könnyített kivitelezését és imádják, főleg hogy ha valaki tényleg odafigyel az egészséges, normális étkezésre, akkor elég hamar láthatóvá válnak az edzés eredményei.

A gyerekek hogyan jutnak el az A-Terembe? Mivel én nagyon gyerekpárti vagyok, így mindig is engedtem, hogy az a szülő, aki nem tudja hova tenni gyermekét, nyugodtan hozza le edzésre magával.

Ha már ott van mivel gyerek és úgysem bírja ki, hála az égnek 😉 a gyerek is elkezd anya vagy apa mellett mozogni, csinálja a neki megfelelő szintű feladatokat és úgy mennek el, hogy holnap jöhetünk újra, ugye? 🙂 Így alakultak ki a picik edzései és egyik hozta magával a másikat. 

A CrossKids-nél  építenek nekik mindig exatlon pályát, ahol másznak, ugrálnak, lógnak, lengenek, gurulnak és mindent is csinálnak, ami csak lehetséges. Ott is a szülők, a gyerekek hozták magukkal a másikakat.

Nagyon nagy a kereslet rá, aminek igazán örülök, mert ne a TV vagy a számítógép előtt üldögéljenek, hanem mozogjanak, játszanak, sportoljanak! 

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!