Pék Bianka interjú

Írta: Radnai Tamás
2022. március 28.

A magyar sportolókkal foglalkozó interjú sorozatomban most a még nem elit, hanem felfutóban lévő szintről szólaltatok meg versenyzőt. Bianka indult tavaly már középhaladóban, majd idén több amatőr közösségi versenyen, ahol 1. helyet is elért.

Hány éves vagy Bianka?
Idén nyáron leszek 25 éves.

Mivel foglalkozol?
Egy autóelektronikai alkatrészekkel foglalkozó cégnél vagyok admin, mellette pedig folyamatosan képzem magamat a sport területén. 2020 augusztusában végeztem a Testnevelési Egyetemen sportszervezőként, ezután elvégeztem egy személyi edző tanfolyamot, jelenleg pedig rehabilitációs edzőnek tanulok.

Sportmúltad van?
A sport már gyerekkorom óta része a mindennapjaimnak, lételemem a mozgás. Számtalan sportágban kipróbáltam már magam, volt köztük foci, tenisz, kézilabda és versenyszerű úszás is. Minden kipróbált sportághoz volt némi tehetségem, de egy idő után monotonná váltak számomra, nem tudott egyik sem annyira lekötni, hogy hosszabb távon ott ragadjak valamelyiknél. A crossfit estében ilyen probléma nem merül fel, mert sosincs két egyforma edzés vagy verseny.

Mikor ismerkedtél meg a CrossFit-tel és hogyan?
2019-ben az egyetemi tanulmányaim alatt, szabadon választható tantárgyként vettem fel. Előtte szinte nem is hallottam erről a sportágról, de mivel szeretek új dolgokat kipróbálni, ezért úgy voltam vele, hogy miért ne?! Ez volt az első alkalom, hogy súlyemelő rudat, wallball-t vagy kettlebellt tartottam a kezemben! Emlékszem rá, hogy nem is ment túl jól, de pont ez volt számomra a kihívás. Tudom, hogy az ember nem lehet mindenben jó, de én személy szerint rosszul viselem, ha valamiben ügyetlen vagyok - készséget érzek rá, hogy megtanuljam.

Mivel akkoriban már nem sportoltam versenyszerűen, csak konditermi edzéseket végeztem, egyből kerestem is egy közelemben lévő helyet, ahol megtanulhattam a CrossFit alapjait és az eszközök használatát. Eleinte csak hobbiként tekintettem rá, nem is gondolkodtam versenyzésben, csupán szerettem volna elsajátítani ezt az egészet. De ahogy teltek, múltak a hónapok, kezdtem felfedezni, hogy mi mindenre vagyok és lehetek képes, ha fejlesztem magam és egyszerűen beszippantott ez a folyamat.

Nagyon sajnálom, hogy nem hallottam előbb a CrossFit-ről, biztosan elkezdtem volna már korábban is!

Hol edzel, és van edződ?
A Budafoki Küzdősport Egyesületben edzek. A nevéből adódóan főként küzdősporttal foglalkozik az egyesület, de vannak crossfit edzések is, ezt szerintem kevesen tudják.

Igen, van edzőm, Simon Attila személyében. Igazából ő volt, aki megtanított mindenre és megszerettette velem ezt a sportágat, remek edző, bátran ajánlanám mindenkinek.

Mikor, hány év edzés után kezdtél el versenyezni?
Az egyesületünk rendszeresen rendez háziversenyeket, szerintem fél év sem telt el, de már ott voltam az egyiken.

Nagyobb versenyen tavaly indultam el először, akkor éreztem úgy, hogy felkészültem fizikálisan és mentálisan is arra, hogy nyílt crossfit versenyen vegyek részt. Egyből egy intermediate (középhaladó) kategóriában indultam. Nagy meglepetésemre 36 indulóból 11. helyezést értem el, ez számomra eléggé pozitív élmény volt, ekkor határoztam el, hogy sűrűbben szeretném magam megmérettetni.

Legjobb versenyeredményeid eddig?

  • Lupa Palooza: 11. hely (intermediate kategória)

  • I. Budafoki Funkcionális Fitnesz Csapat Kupa: 5. hely

  • Budapest Classic Series I.: 1. hely

Mik a céljaid a crossfitben, meddig szeretnél eljutni?
Szeretek reális, elérhető célokat kitűzni magam elé. Tehát egyelőre a célom az, hogy tovább fejlődjek és ha akár kicsivel is, de mindig jobb legyek, mint voltam. Szeretnék több versenyen indulni, még több tapasztalatot szerezni és a kategóriámon belül egyre jobb eredményeket elérni.

Ha majd ezek megvannak, akkor szeretnék a ‘következő lépcsőfokról’ beszélni.

A CrossFit Open-en nem indultál? Miért?
Ott mindig elég kemény feladatok vannak az előző évekből kiindulva. Úgy gondolom, hogy egy ilyen jellegű versenyen elindulni még nem az én képességeimnek való, de remélem egyszer majd erre is sor kerülhet. Viszont edzésen a szintünkre szabva megcsináltuk ezeket a feladatsorokat.

Indulsz a ‘nyílt’ CrossFit®/crossfit versenyeken, azonban, ha nem tévedek a NEFFISZ/iF3 szövetségi funkcionális fitneszversenyeken még nem vettél részt. Mi ennek az oka, tervezel-e ott is indulni, illetve hogy látod a különbséget a kettő között és mit gondolsz a jövőjükről?
Ahogyan említetted is, még nem indultam ilyen versenyeken, így nem tudok különbségeket említeni vagy bővebben nyilatkozni erről. Az oka talán az lehet annak, hogy eddig nem indultam NEFFISZ által rendezett versenyeken, hogy nem találtam a kategóriámnak megfelelőt.

Le vagy igazolva valahova a NEFFISZ funkcionális fitneszversenyzési szövetségben?
Igen, le vagyok igazolva az egyesületem által, a Budafoki Küzdősport Egyesület a NEFFISZ sportszervezeti tagjai közé tartozik.

Mit szeretsz jobban: tudni, hogy milyen feladatok lehetségesek egy versenyen vagy a CrossFit ‘bármi játszik’ megközelítését?
Szeretem előre tudni, hogy mire is vállalkozok! Számomra ez a verzió azért jobb, mert a verseny előtti napokban, hetekben, amikor kiderülnek a feladatok, tudok még kicsi fókuszálni a gyengeségeimre. Így tudom azt is, hogy hol vagy mivel tudok javítani a feladatsor azon részén, ahol esetleg gyengébben teljesítek.

Van példaképed a sportunkban?
Természetesen van. Magyar nőként szerintem ebben a sportágban mindenki szeretne Horváth Laura lenni, olyan szintű eredményeket elérni, amit eddig egyedül csak neki sikerült. Továbbá nagy példaképem még Haley Adams és Mallory O’ Brien. Mindhárman nagyon fiatalok és tehetségesek, nem véletlenül tartanak ott ahol.

Hányszor edzel egy héten?
Heti 4 x 1.5-2 órát edzek az egyesületben. Persze ez nem azt jelenti, hogy 2 órán keresztül pörgünk megállás nélkül. Három blokkra van felosztva az edzésünk. Általában súlyemeléssel kezdünk, aztán 2-3 gyakorlatból álló erősítés, majd a napi WOD következik. Emellett, ha nincs edzés és az időm is engedi, eljárok futni állóképesség fejlesztés céljából vagy éppen kardió jelleggel.

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók?
Kedvenc gyakorlataim között van a Box Jump Over (zsámoly átugrás), Squat Clean (felvétel beülve), Handstand Walk (kézállásban járás), Double Under (ugrálókötél dupla áthajtás), és a Ring Muscle Up (feltornázkodás gyűrűn), bár ez utóbbin még bőven van mit fejleszteni.

Kevés olyat tudnék mondani, amit annyira nem szívesen csinálok, de ha valamit mégis kéne, akkor talán a Push Press-t (láblökéses nyomás) és a Row Erg-öt (evezőgép) mondanám.

Fejleszteni valót mindig mindenben találok, de úgy gondolom, hogy a gyorsaságom és az erőm megvan minden gyakorlathoz, inkább az állóképességem az, amin bőven van még mit csiszolni.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!