Baricz Loránd, mester-hármas plusz egy

Írta: Radnai Tamás
2023. május 30.

Baricz Loránd, mester-hármas plusz egy: teremtulajdonos, edző, sportoló és versenyszervező a mostani interjú alanyom!


Szia Lóri!
Több témánk is lesz, mert ‘három a magyar igazság és egy a ráadás’ területen is érdekelt vagy. Mi volt ez első és első komolyabb sportod?
Köszönöm a megkeresést!
Külön érdekes számomra, hogy az első CF írást tőled olvastam, viszont nem igazán tudtam akkor értelmezni mi is ez a sport valójában. Azóta sok minden történt, és örülök, hogy aktív tagja lehetek a magyarországi CrossFit életnek. 

Mindig egyéni sportokat űztem és főleg az extrém sportok mozgattak meg. Pár próbálkozás után a bicikli triálnál ragadtam le (érdekes módon Horváth Kristóf is, bár ő 1 keréken – a szerk.) Nem volt olyan nap, amikor ne edzettem volna, nagyon élveztem, és a mai napig sok szép emlék köt hozzá. A bicikli iránti szenvedélyem még mindig kitart, de már inkább csak gyűjtöm őket. 

Mikor kezdtél súlyzós, ellenállásos edzést végezni?
A súlyzós edzést már a gimi alatt elkezdtem. Kezdetbe azért, hogy erősebb legyek, de később éreztem, hogy a triálban is komoly haszna van, bár elsődlegesen a kinézetem motivált jobban. Itt még a ’klasszikus’ mell-bicepsz gyúrás volt. Néha viszont a BMX Cross szakág versenyzőivel már csináltunk funkcionális gyakorlatokat, amiket a soproni BMX klub versenyzőitől kaptunk.

Mikor, miért váltottál a CrossFit-re?
Pontosan nem emlékszem, illetve ez a váltás fokozatosan történt, ahogy az edzésről egyre többet tudtam és tapasztaltam meg. Személyi edzőként dolgoztam és mindig kerestem új módszereket és új eszközöket. A gyúrásból hiányzott a teljesítmény, az ügyesség, a készségek, ami a biciklinél fontos volt. Egy Scitec Muscle Beach rendezvényen teljesen leragadtam az egyik CF versenynél. Még a Trafo rendezte. Nem értettem mit csinálnak, fantasztikus látvány volt az erő sportokat így keverve látni! Kevés írott vagy internetes anyag volt, illetve elég zárt kis közösség volt már akkor is, de próbáltam beletanulni és szépen lassan teljesen felváltotta a gyúrást. 

Mikor, hány év edzés után érezted úgy, hogy a versenyzésbe is bele kéne ugranod?
Viszonylag hamar, talán 2 év után kipróbáltam magam, de az túlzás, hogy tudtam, készen állok. Soha nem gondoltam magam igazán versenyzőnek, csak szórakozásból indulok a mai napig. 

Mik voltak a főbb versenyeid vagy a legnagyobb élményeid eddig a küzdőtéren?
Élményben a tavaly előtti Summer Challenge volt számomra a legjobb, de igazából minden versenyről sikerült jó élménnyel gazdagabban hazajönni. Mindig tanultam valamit, és nekem főleg ez a célom a versenyzéssel!

Hogy vélekedsz a CrossFit Open-ről és az egyéb online versenyszakaszairól? Több évben is indultál, tervezed a részvételt a jövőben a CrossFit hivatalos vonalán?
Igen, indultam, de most volt pár év, amíg a háttérből figyeltem csak. Megcsináltam, megcsináltuk, de valahogy nem adott akkora flow-t, mint régen. Ennek ellenére jövőre tervezem, mert átkerülök a 40-es korcsoportba, ezért mastersben az elkövetkező 1-2 évet jobban meg szeretném nyomni az Open-ben és talán más versenyen is. 

Mik a céljaid a crossfit versenyzésben, meddig szeretnél eljutni? (A kisbetűs crossfitet én átfogó megnevezésként használom.
Különösebb céljaim nincsenek a versenyzésben. Ha éppen érzek magamba annyi kedvet, lendületet és jó formában vagyok, illetve család, munka mellett belefér, akkor versenyzek csak.  

Mit szeretsz jobban: tudni jó előre, hogy milyen feladatok lehetségesek, illetve konkrétan lesznek egy versenyen, vagy a CrossFit ‘bármi játszik’, előre nem tudom megközelítését?
Jobban szeretem, ha nem tudom. Az edzésprogramot, amit követünk se nézem meg előre. A versenyekre visszatérve, ha előző nap látom a feladatot, akkor max fejben lehet készülni taktikával. Újat már úgy sem lehet hozni, ha 1 héttel előre tudom, akkor sem, ezért számomra nem fontos előre tudni a feladatokat. Fontosnak tartom, hogy tudjunk alkalmazkodni is az ismeretlenhez. Ez volt igazából a triálban is, mindig új és ismeretlen pályát kellett teljesíteni. Valószínű ez onnan ragadt be! 😃 

Hányszor, mennyit edzel egy héten?
0-5 között. Sajnos elég hektikus a terem mellett. Törekszem azért arra, hogy minél többet edzek, de nem mindig ez a prioritás. 

A Garage Gym/CrossFit Budapest termet viszed, mióta van saját cross termed?
Ez a termem 7 éve van meg, de előtte volt már 2 kisebb személyi edző stúdióm. Egy a belvárosban, meg egy a mostani terem közelében. Már kezdetbe is az volt a célom, hogy saját termem legyen. 

Mik a tapasztalataid a teremmel mint üzlet? Covid előtt, alatt és a helyzet normalizálódása óta mostanában? 
A covid helyzet rendesen megnyírbálta ezt a szektort is. Észnél kellett lenni! Mára visszaállt a vendégek tekintetében, viszont sok edző akkor hagyta el ezt a pályát vagy mellékállásban csinálja csak. Nehéz jó és elhivatott szakembert találni, aki érti is mi a CF lényege. 

Folyamatos munkát igényel marketing szempontból is, hogy új vendégeket vonzunk be, de közben a régiek is otthon érezzék magukat. Ez néha nem könnyű, de a jó edzőgárdám segít mindenben. Szerencsére a hagyományos edzőtermek sem az olcsóságukról lettek híresek az elmúlt évek eseményei miatt, ezért ha a magasabb árért cserébe minőséget és valódi értéket adunk, akkor hálásak a vendégek. Stabil, jó vendégkörünk van szerencsére!

Mi kellene, hogy a CrossFit terem biznisz Magyarországon előre haladjon szerinted?
Első körben talán az, hogy az emberek tudják egyáltalán, hogy mi ez a sport. Sokaknak még mindig csak az van a fejében, hogy traktorgumit görgetünk. Hiába van nagyon sok fitneszteremben is funkcionális rész, az embereknek és az edzőknek fogalmuk sincs mit csinálunk. Ebbe a CrossFit cégnek is nagyobb szerepe kellene legyen. A CrossFit-et mint sportot nem népszerűsítik, hanem mi, a termek népszerűsítjük, reklámozunk azt, de ez önmagában kevés. 

A gyúráshoz sokkal több cég tartozik, sokkal több reklám, na meg persze az régebbi sport és ezáltal népszerűbb is. Persze ebben benne van az is, hogy egyszerűbb elkezdeni. A versenyek, rendezvények idővel hozhatnak nagyobb népszerűséget, na meg mint ahogy ezt te is említetted, nincs igazából online felületen jelenlét. Nincsenek influencerek itthon a mi sportunkban. Ez a fejlődéshez elengedhetetlen, mert a fiatalabb generáció már tőlük tájékozódik, hogy mi a menő. Ez innen persze már rajtunk múlik vagy egy újabb generáción. Ezeken a pontokon, ha fejlődnénk, népszerűbb lehetne a funkcionális edzés.

És véleményed szerint mi kellene ahhoz, hogy a magyar versenyzői tömegbázis és a nemzetközi eredményeink fejlődjenek?
Jelen pillanatban óriási szakadék van! Mindenképpen több terembe járó kellene, hiszen belőlük lenne később versenyzői bázis. A másik fő probléma, hogy sok teremnek nincs is meg a feltétele a komolyabb versenyzők edzéséhez. A csoportos órák a prioritás és nem ruháznak be olyan felszerelésbe, ami speciálisabb. Gyakran a legalapvetőbb eszközök is hiányoznak: nincs megfelelő magasságú mászó kötél, GHD pad vagy éppen elegendő kardió gép. (Azokból is ugye van ma már az élsportban 5 fajta modalitás: evező, SkiErg, BikeErg, AirBike és íves futópad – a szerk.)

Vannak nálatok versenyzők, versenyző jelöltek, haladóbb versenyzői reménységek?
Igen, szerencsére vagyunk páran. A versenyzés fő motorja nálunk Németh Peti, aki a legtöbbet jár versenyre és motiválja a közösségünket, illetve Csukás Zsóka. De természetesen, ha bárki szeretne versenyezni, támogatom benne. Egy CF terem versenyzők nélkül nem az igazi. Kell az, hogy a többi vendég is lássa, hova lehet még fejlődni, jót tesz a közösségnek. Egy haladó csoport ebben is segít. Amikor tudunk, külön időben együtt edzünk napközben. Így jobban tudjuk egymást is húzni. 

Edzés Németh Petivel

Edzés Németh Petivel

Miért kezdtél el versenyeket szervezni? Mi a tapasztalatod ezekkel, annak kontextusában is, amit néha félreértenek tőlem, hogy megjegyzem – fájlalva – hogy itthon mostanában főleg teremben rendezett versenyek vannak (amelyek létezésének is örülnünk kell)?
Már a covid előtt is tervben volt, de ez váratott magára. Nem voltak fix többfordulós versenyek, illetve sok programozással nem értettem egyet, továbbá a magyarországi RX mezőny szint alatt rengetegen vannak, akik számára nem volt verseny. Ők vannak a legtöbben és későbbiekben ők lépnek tovább. Ezért úgy voltam, hogy nézzük meg én milyet csinálok az én nézőpontomból és programozásommal. 

A tavalyi év során nagyon sokat tanultam belőle! Ez a termem alkalmas egyéni 60-70 főnek, csapatban 100-nak. Ezeket továbbra is megrendezzük. Idővel, ha minden úgy áll, akkor nemzetközi verseny rendezése is tervben van, de azt már külső helyszínen. Addig tapasztalat, illetve eszköz terén felnövök olyan szintre, hogy teljes saját felszerelésem legyen egy ilyen lebonyolítására!

Lépésről-lépésre kell haladni, mert ez egy nagyobb falat, és nem szeretnék ’kompromisszumos’ versenyt szervezni. A rendezvényszervezés külön műfaj és bele kell tanulni még. 

Lesz valaha a magyar crossfit olyan versenyszcéna mint mondjuk a súlyemelés és erőemelés, hogy számos verseny csarnokban tud lebonyolításra kerülni, ideálisabb körülmények között? Tudjuk persze, hogy a CF bonyolultabb kivitelezésű sport, mint az említett kettő másik.
Szeretem a sportunkat, de nem hiszem, hogy olyan szintre tudna emelkedni, mint egy egyszerűbb kivitelezésű sport. Pont a bonyolultsága miatt vonzó sokaknak, de egyben ez is az, ami miatt rétegsport marad. Van benne itthon is potenciál, hogy előbb-utóbb nagyobb versenyt rendezzünk, de ha a világversenyeket is nézzük a CF világában, akkor látszik, hogy hiába töltenek meg egy csarnokot, míg más sportban egy harmadrangú sportesemény is sokkal több embert vonz, így pénz is több van benne, ami valljuk be, szükséges hozzá. Kiállítók, repi cuccok, pólók, stb.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!