Varga Krisztina, egy egri csillag

Írta: Radnai Tamás
2023. február 3.

A magyar női crossfit modern korszakának egyik hazai csúcspillanata volt a 2021-es debreceni OFX Central European Cross Cup verseny, ahol Varga Krisztina 3. helyezést ért el olyanokkal a mezőnyben mint Szakolczai Fédra, Kovács Kitti, Csukás Zsóka vagy Simon Réka. Azóta olyan a helyzet itthon, hogy majdhogynem nincs is elit verseny és valahogy nem találkoznak össze a magas szintű magyar versenyzőnők.


Szia Kriszta! Szerinted mi volt eddig a magyar női mezőny kiemelkedő hazai eseménye, pillanata?

Szia Tomi! Én sajnos csak 2018-ban találtam rá a crossfitre, szóval viszonylag újnak számítok a ‘régi motoros’ lányok között, így különösebb ilyen csúcspillanatot nem tudok mondani, számomra az összes olyan alkalom kiemelkedő, amikor a lányokkal versenyezhettem, vagy csak egy edzés erejéig jöttünk össze. Mindig jó buli! 


Viszont van benne igazság, hogy a fent említett 2021-es OFX CECC RX 3. hely felejthetetlen (köszi, hogy szerinted is 🙂), mivel kb. 5-6 hónappal voltam egy váll műtét után, úgyhogy mondhatni gyors és méltó visszatérés volt. 🙂 


Nyilván te sem profi sportoló vagy a megélhetésed forrását tekintve, mivel keresed a kenyered?

Irodai munkát végzek teljes munkaidőben.

 

Sportmúltad van ugye?

Van igen, kb. 7-8 éves lehettem, amikor apukám beleültetett egy általa feljavított eszkimó kajakba. Onnantól kezdve nem volt megállás, kajakoztam versenyszerűen az egyetemig, de kézilabdáztam és atletizáltam is (a kajakozást apukámtól, a kézilabdát pedig anyukámtól ‘kaptam’).

A CrossFit hogyan került a látóteredbe és az életedben? Mi vett rá arra, hogy kipróbáld?

Jó sok évvel ezelőtt egy kedves ismerősöm említette, hogy ő most crossfitezik, de akkor nem néztem utána a dolognak, én ebben az időszakban (amikor említette) nem a sportnak éltem, néha futottam vagy lenyomtam egy Rubint Rékát otthon a szobában... vad egyetemi évek!

Később, 2017-ben, amikor Egerbe kerültem, szerettem volna az egri kézilabda csapathoz bekerülni, de sajnos a korom már kizárta ezt a karriert. Otthon ülve spontán beugrott a régen hallott szó, hogy crossfit. Rákerestem a Facebookon és azóta is a második (vagy az első?) otthonom a Cross Team Eger. 🤘 Ahogy beléptem a terembe tudtam, hogy jó helyen vagyok! 

Mikor, hány év edzés után érezted úgy, hogy el kellene kezdened a versenyzést?

Ahogy elkezdtem a Cross Team Egerbe járni 1 hónapra rá azonnal megnyertem egy karácsonyi háziversenyt és ez után kezdtem el gondolkodni a versenyzésen. 🙂


Mostanában szinte a legnagyobb külföldi versenyek felé vetted csak az irányt, miért? Ez motivál?

Igen, nagyon motiváló a legjobbak között versenyezni, a jövőben is szeretném majd tartani ezt az irányt.  

 

Mik voltak a főbb versenyeid, karrier állomásaid és a legnagyobb élményeid eddig?

Sosem fogom elfelejteni az első crossfit versenyem, ami eléggé meghatározó volt a jövőre nézve. 2019-ben a Hungarian Games-szel kezdtem a pályát, ahol megnyertem a scaled kategóriát. Ekkor körülbelül 1 éve crossfiteztem, és előtte pár héttel a vállam is kiugrott, szóval igazán büszke vagyok erre az eredményre. 


Egyébként nagyon szerencsés vagyok, mert az elmúlt 2 évben több külföldi versenyen is ott lehettem. Főbb versenyeimnek az angliai The European Championships-et és a spanyol Madrid CrossFit Championship-et említeném. Tavaly novemberben a German Throwdown-on is kint voltam, amit a legjobban vártam az évben, de sajnos betegség miatt fel kellett adnom, sőt a lassú regenerálódás miatt az ezt követő decemberi olasz Fall Series-re sem tudtam kiutazni. Shit happens.


Az összes ilyen verseny óriási élmény volt, nagyon sokat dolgoztam, dolgoztunk értük, próbáltam az összeset ugyanúgy élvezni.

Te hogy állsz a CrossFit Open-hez? Csak egyszer, tavaly indultál eddig, igaz? 2023-ban tervezed a részvételt?

Igen, sajnos egyelőre csak tavaly volt rá lehetőségem: egyszer egy jobb, aztán egy bal váll műtét állt az utamba. Idén más projektekbe kezdünk bele, hivatalosan nem indulok. De később visszatérek. 🙂


Mik a céljaid a crossfitben, meddig szeretnél eljutni? (A kisbetűs crossfitet én átfogó megnevezésként használom.) És már te is tudsz mastersben indulni egyes versenyeken, milyen kategóriát fogsz választani a jövőben (már ha egyáltalán van választási lehetőség)?

Amíg a testem és az eszem engedi, addig maradok az elit/rx kategóriában. De +35-ben nagy célt tűztünk ki – nagyon, nagyon sokat kell majd dolgozni érte – de jó lenne kijutni egy CrossFit Games-re. Hátha az lesz az én időm! 🙂


Illetve nagyon szeretnék egyszer csapatban, és/vagy fiú-lány párosban is elindulni valahol, valamikor. 


Szövetségi versenyen még nem igen indultál, miért? Illetve ilyen tekintetben mit tervezel a jövőre nézve?

Tavaly szívesen indultam volna a Nemzeti Bajnokságon, csak sajnos az időpontváltozás meghiúsította a részvételemet, de a terveim között továbbra is szerepel ez a jövőben.

Mit szeretsz jobban: tudni jó előre, hogy milyen feladatok lehetségesek, illetve konkrétan lesznek egy versenyen, vagy a CrossFit ‘bármi játszik’, előre nem tudom megközelítését?

“Bármi játszik”. Nagyon izgulós vagyok, ha előre tudom a feladatokat, akkor a legtöbbször rástresszelek és a versenyen képes vagyok elrontani. Nem szeretem, ha előre kihirdetik a feladatokat. 


Hányszor, mennyit edzel egy héten?

Heti 8-szor: hétfő, szerda, csütörtök napi 2x. Ezeken a napokon szét kell szedni az edzést két részre a munka miatt, így reggel 1-1.5 óra és délután is 1-1.5 óra. heti 1 (néha 2) full pihenőnappal. 


Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid, illetve erősségeid és a fő fejleszteni valók? Mire lenne szükség, hogy igazán továbbfejlődj?

Nagyon szeretem a súlyemelést, szeretek kézenjárni, nagyon élvezem a gimnasztikai feladatokat is. 


Amit nem tudok megszeretni, az a Toes To Bar; és ami mostanában lett kevésbé kedvelt gyakorlat számomra, az az elemelés (deadlift), pedig ez utóbbival korábban jobb volt a kapcsolatom, sok deadlift-es versenyszámot sikerült nyernem versenyeken.


Szinte mindenen van fejleszteni való, de nem is baj, így marad izgalmas a dolog, ezért nem lesz soha unalmas, mert mindig van hova fejlődni! 


Amit nehezen sajátítottam el és kiemelkedően fejleszteni kell, az a ring muscle up. Hosszú volt az út, de mára már azzal is meg tudtam barátkozni.


Ahhoz, hogy IGAZÁN tovább fejlődjek, csak ezzel kéne foglalkozni, ami sajnos nekem lehetetlen a munka mellett.


Milyen regenerációs módszereket alkalmazol?

Megfelelő mennyiségű és minőségű alvás és étkezés, mobilizálás, nyújtás, hengerezés, és járok rendszeresen masszázsra is.


Van példaképed a sportunkban?

Nincs. De nagyon szeretem Annie-t a szuper pozitív személyisége miatt. 🙂

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!