Simon Réka, a CrossFit Games Open 2022 magyar női ezüstérmese

Írta: Radnai Tamás
2022 március 21.

Az Open idén már csak 3 feladatos, szuper inkluzív formátumú volt, ezért kisebb a jelentősége (a véleményem ismert erről), ezzel együtt a CrossIron-on megszólaltatjuk az élmezőnyben végzőket. Alább Réka interjúja, aki a 2. helyen végzett ebben a szakaszban.

Hány éves vagy Réka?
23

Mivel foglalkozol?
Egyrészt az ELTE-n pszichológiát hallgatok, ebben a félévben végzek a mesterképzésen. Emellett HR gyakornokként dolgozom félállásban.

Van sportmúltad?
A sport mindig nagyon fontos része volt az életemnek. Kicsi koromtól fogva hosszú évekig táncoltam, emellett versenyszerűen röplabdáztam, majd ezután műkorcsolyáztam, illetve futottam, többször félmaratont is teljesítettem. 

Mikor ismerkedtél meg a CrossFit-tel és hogyan?
2019 júniusában tettem be a lábam életem első crossfit start edzésére a CrossFit Újbudában. A kezdő kurzus hirdetése véletlenül talált rám az interneten, nem tudtam miről van szó, de hirtelen ötlettől vezérelve, teljesen impulzív módon jelentkeztem, eme hibám azóta is nyögöm! :D 

Mikor, hány év edzés után kezdtél el versenyezni?
Az első versenyem a Garázs Gym light crossfit megmérettetése volt 5 hónappal később, ahol nyertem, így még lelkesebben folytattam az edzéseket. Ezután a karantén miatt nem igazán rendeztek versenyeket, de egy év múlva ott voltam a siófoki Double Cross Challenge-en és a szegedi The Fittest Gym csapatversenyen.

Mik a legjobb versenyeredményeid korábbról?
Crossfit versenyeken a legjobb eredményeim eddig RX 4. helyezések (Szeged 2020, Debrecen 2021).

Mik a céljaid a crossfitben, és mit gondolsz az Open-ről mint kvalifikáló verseny?
A célom, hogy a lehető legjobb legyek magamhoz képest ebben a sportban, és láthassam meddig juthatok el, mit tudok kihozni magamból. Minden nap keményen edzem, és versenyeken veszek részt, nekem ez ad motivációt.

Az Open verseny számomra a crossfit sportnak az egyik legnehezebb aspektusát képviseli, pont azért, mert viszonylag egyszerű feladatok alkotják. A crossfit edzésre járók nagy része képes ezeket megfelelően végrehajtani. Éppen ezért itt nem csak az fog dönteni, hogy kinek hány kg a maxa, vagy hány ring muscle up-ot tud összekötni, hanem hatalmas szerepet játszik az is, hogy ki mennyire kitartó, mennyire akarja, mennyire képes elviselni a wodok közben fellépő diszkomfort és fájdalom érzetet. 

Úgy vélem, hogy ezekben a feladatokban nincs kibúvó, nincs kifogás, a színtiszta kitartásról és akaraterőről tehetünk tanúbizonyságot. Ezt pedig minden lelkes crossfitter megteheti, és megküzdhet magával hétről hétre a jobb eredményekért, ráadásul senki sincs kihagyva a közös világméretű versenyből a különböző pontozási divízióknak hála.  

Indulsz a ‘nyílt’ CrossFit®/crossfit versenyeken, azonban, ha nem tévedek a NEFFISZ/iF3 szövetségi funkcionális fitneszversenyeken érdemben végül nem indultál eddig. Mi ennek az oka, tervezel-e ott is indulni, illetve hogy látod a különbséget a kettő között és mit gondolsz a jövőjükről?
Egyszer indultam NEFFISZ versenyen még Debrecenben, és nyitott vagyok ilyesmire a jövőben is. Alapvetően azonban crossfit versenyekre készülök, mivel ilyen edzéseket végzek a mindennapok során. Összetettségük és változatosságuk miatt tetszenek annyira ezek a feladatok, ahol az egyes hiányosságok akár kompenzálhatók más szükséges, de nem elégséges erősségekkel. Azt gondolom ugyanakkor, hogy az iF3 is egy jó kezdeményezés, és bízom benne, hogy a crossfithez hasonlóan nagy népszerűségre tesz majd szert.

Mit szeretsz jobban: tudni, hogy milyen feladatok lehetségesek egy versenyen vagy a CrossFit ‘bármi játszik’ megközelítését?
A bármi játszik megközelítésben az a jó, hogy akkor nem kell rágódni rajta, míg ha tudom a feladatot, nem tudom lehunyni a szemem anélkül, hogy ne látnám magam előtt, ahogy épp végrehajtom azt. Ez a kis stressz ugyanakkor pont segít jobban ráhangolódni a versenyre.

Hányszor edzel egy héten?
Ha semmi nem jön közbe, akkor hetente 6-ot edzek.

Mik a kedvenc és legkevésbé kedvenc gyakorlataid?
A kedvenc gyakorlataim közé tartoznak pont az Open feladatok azon sztárjai, amelyek esetében a fent említett kitartásé az utolsó szó. Többek között ilyen a box jump ugrások, a kézisúlyzós feladatok, dupla ugrálókötél áthajtás, a burpee, vagy a könnyebb gimnasztikai elemek. Emellett egyre inkább szeretem a nehezebb gimnasztika feladatokat és a súlyemelést is.

Kifejezetten nem kedvelem az erőemelés gyakorlatokat mint az elemelés például, vagy az irgalmatlanul kíméletlen dolgok mint a sok vagy nehéz thrusterek, illetve itt-ott akadnak még mozdulatok, amikkel hadilábon állok.

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!