A 2 órás verseny formátum

Írta: Radnai Tamás

A kényszer nagy úr, sok innovációnak az anyja, hogy ezzel a remek képzavarral éljek! A világban bekövetkezett fizikai korlátozások nyomán az élő versenyek egy része is online formátumba kényszerült. Ezt láthattuk az International Functional Fitness Federation (iF3) 2020-as világkupáin, amikor is – a CrossFit Gamestől eltérően – a versenyzők a saját kamerájukkal valóban élő adást nyomtak be egy központi közvetítésbe. Ennek hozománya volt az, hogy az egész versenyt (4-5 feladat) egy sűrített programba kellett kényszeríteni, ami kb. 10-15 perces pihenőket foglalt magába, tehát szinte non-stop volt 90-120 percben.

Sokak véleménye az volt utána, hogy minimum jópofa alternatíva a formátum!

A másik nagy aspirációs vezérvonal szintén az iF3 miatt, hogy ha valóban odáig jutunk, hogy olimpiára kerül a sport, akkor tudjuk, hogy véges az idő (a kvótákról nem is beszélve), ezért eleve bukott ügy megpróbálni arról tárgyalni, hogy a hagyományos napi cirka 9 órás verseny rétestésztát akarjuk eladni a NOB-nak. Egy disztinktív 'eseménynek' kell lennie a funkcionális fitnesz versenynek is mint pédául egy tenisz- vagy focimeccs, ami akár 90-120 perc alatt teljesen lezajlik és viszonylag folyamatosan.

Az iF3 2021-as kongresszusán már határozottan kezdett körvonalazódni az, hogy bár nem feltétlenül csak egy nap lenne a verseny az olimpián, hanem mondjuk elődöntő, középdöntő és a harmadik napon döntő lehetne, de ezek mindegyike 60-120 perc között maradna teljes időtartamában.

Mi az optimális fitnesz tesztelés?
Ne felejtsük el, hogy a CrossFit® edzőtermi edzésmódszernek indult, amit mindenki számára ajánlottak Glassman-ék, de kezdetben kifejezetten a fegyveres erők felkészülésének részeként proponálták. Innen is származik a mantra, hogy ismeretlen kihívásokra kell felkészülni, amik tényleg bármikor bekövetkezhetnek. A világ legfittebb emberének megtalálása egy mellékvágány volt Glassman számára, valamint nem is az ő behatása formálta igazán azzá azt a tesztelést, amilyen képet ma mutat!

Mára egyértelmű tény, hogy a 'crossfit' mint funkcionális fitneszversenyzés egy önálló sporttá vált, amely azonban még mindig kiforratlan. Azt is ténynek vehetjük, hogy Dave Castro – a CrossFit cég sportigazgatója – volt az, aki 100%-kosan rányomta a bélyegét a hivatalos CrossFit® irányzatra. És ennek kapcsán, nála is szerintem egyértelműen felfedezhetjük, hogy az ő személyisége, amit erősen formáltak az egyéni tapasztalatai, megjelennek abban, amit ő fittség tesztelésnek tart.

Castro-nál és másoknál is egy korai indoktrináció akár tudatalatti hatással is lehet arra, hogy mit vélnek helyesnek. Bátran mondhatjuk, hogy Castro Navy SEAL kiképzése szinte a gimnáziumból kikerülve (és a sok év szolgálat) mindenképpen a különleges erők mentális és fizikai felőrlést megcélzó hosszabb szelekciójával itatta át Castro elméjét. Emiatt nem meglepetés, hogy a CrossFit Games egyre hosszabb és a résztvevők akár kiejtésére hajtó tesztprogram, megspékelve azzal, hogy egy profitorientált show hétvége.

És ami a CrossFit Games-en megy, az válik, vált eddig automatikusan az etalonná a funkcionális fitneszversenyzés világában.

Ezzel szemben mondjuk egy főiskolai tornász múlttal rendelkező sportoló számára valószínűleg más a magával hozott alap, leginkább a minőség előtérbe helyezése a mennyiséggel szemben. Az iF3 irányát erősen befolyásolják a felette bábáskodó James ‘OPT’ FitzGerald hitvallása és tapasztalatai is, aki ugyebár a legelső Games bajnok is egyben. Ő a hagyományos sportokból és sporttudományokból jött a CrossFit-be és szélesebb, kevésbé dogmatikus a rálátása a sportunk (és az edzés) jövőjére. Ő és az iF3 mindenképpen a mellett tette le a voksát Castro-val szemben, hogy nem a versenyzők megtörése a kulcsa a jó fitnesz tesztelésnek. Mondhatjuk, hogy pont az a szakmaibb és művészibb, ha kevesebb tesztből oldod meg a legjobbak sorrendjének megállapítását!

Persze lehet ezen a területen vita, de azt mindenképpen elmondhatjuk, hogy senki nem állíthatja, hogy az ő tesztelési módszere objektíven felsőbbrendűbb, mint egy másik.

Kik lesznek az innovátorok?
Egyértelmű jelenség a cégvilágban és a hadviselésben is, hogy a nagy, régebben létező cégek vagy a felállt hivatalos hadseregek szemben a gerilla csapatokkal sokkal merevebbek, lassabban reagálók és ezért sokszor kevésbé innovátorok. Látjuk ezt a már corporate CrossFit cég esetében is, mert nagyobb arányban már mások hozzák az innovációkat, lásd akár ezt az 1-2 órás formátumú versenyzést; vagy a tini kategóriákban a 16-18 vagy 18-19 éves kategóriákat is (Pit Teen Elite, Wodapalooza, stb.), szemben azzal, hogy a tini Games a 18 éveseket már nem fogadja, felnőttekkel való versengésbe kényszeríti őket. (Az iF3-ban is várható ezzel kapcsolatban változás.)

Mindezzel csak azt akarom lefesteni, hogy nem várhatjuk a CrossFit cégtől mindenben az innovációt több ok miatt sem, és attól, hogy a Games fesztivál hétvége 3-4 napos, 12-15 feladatos verseny, még nem jelenti azt, hogy az az optimális minden szempontból és mondjuk egy 2 órás verseny nem lehet alternatívája!

Megjegyezném, hogy a Wodapalooza, ami talán a legnagyobb részvételű verseny fesztivál, már évek óta a Gauntlet nevű betétversenyét pont ilyen 1 órás sűrű programban tálalja!

A fő kihívásnak jelenleg azt látom az általános alkalmazás terén, hogy milyen logisztika mellett hány embert lehet leversenyeztetni ebben a formátumban (olimpián ugye potenciálisan eleve kevés a résztvevő, valamint az több napos verseny lehet).  

Addendum: elgondolkodtatott a Reykjavik International Games CrossFit Invitational 2022, hogy valójában bizonyos eseményeinél a CrossFit már régen alkalmazta a sűrített versenyprogramot, emlékezzünk az ő 'válogatottakból' álló nemzetközi csapatversenyére, a CrossFit Invitational-re!

Meglátjuk, hogy mit hoz a jövő, mindenképpen van fantázia a 2 órás versenyekben, még akkor is, ha akár az edzésmunkát is hozzá kell igazítani. Nem gondolom, hogy az olimpiától függetlenül ne találkoznánk ezzel a megközelitéssel élesben is a közeljövőben!

UPDATE 2023 január: Kompakt versenyek felé tart a crossfit innováció?

Kommentáláshoz látogasd meg a Facebook oldalamat!