Mi és mi nem CrossFit, valamint a KING KONG

Írta: Radnai Tamás
2022. szeptember 18.

A mai CrossFit.com WOD felpiszkálta bennem az egyik kedvenc témámat, hogy mi a CrossFit. Egész pontosan azt, hogy mi még/már nem CrossFit. CrossFit, ami olyan egyedi mint amilyennek mondja magát. A WOD gyűrű muscle up és 1.5x testsúlyos mellen guggolás kombója:

6-5-4-3-2-1 reps for time of:

  • Strict muscle-ups

  • 1.5x bodyweight front squats

Ismerhetjük a CrossFit mindenféle definícióját és azok minden aspektusát figyelembe véve érthetjük is igazán, hogy mi az, de kiemelve, szerintem, ha nincs érdemi képesség (vagy hatásos fejlesztés folyamatban) arra, hogy magas technikai szintű gimnasztikai és súlyemelő gyakorlatokat tudjon végezni a sportoló, akkor az nem egyedi és nem CrossFit. Itt ugye jelentős ismétlésszámú strict ring MU kellett a WOD abszolválásához.

Számos korábbi és jelenlegi funkcionális fitnesz iteráció lehet nagyon hasonló egy lebutított crossfithez (F45, Orange Theory, általános erő- és kondicionáló edzés, stb.) Aspektus még a csoportos, közösségi edzés, de az sem egyedi valójában. Csak azért, mert így-úgy-amúgy fel lehet verni a pulzust és a metabolizmust egy edzésen, az még nem unikális!

Szintén eszembe jutott, hogy a korai CrossFit némileg hasonlított az MMA-ra, mert az egy érdekes helyzet volt, hogy ki milyen sportból jött a CrossFit-be és ahogy a korai UFC pl. jitsu vs kick-box meccsei keresték a legjobb ágazatot, ez a CrossFit-ben is felmerülhetett, de megint csak mint az MMA, a CrossFit is valójában arról szólt (és egyre inkább), hogy ki valódi képviselője már ennek az új sportnak.

Meg is született egy ismert teszt arra (Rudy Nielsen edző által), hogy kiszűrje, hogy melyik sportoló tudta szintetizálni az eltérő elemeket. A KING KONG egy akkori alapvitában döntött, azaz hogy mondjuk egy súlyemelő/erőemelő vagy egy tornász irány felől érkező emberből melyik a jobb CrossFitter:

3 rounds for time:

  • 1 deadlift 206/145 kg

  • 2 ring muscle-up

  • 3 squat clean 113/80 kg

  • 4 handstand push-up

A saját testsúlyos és a külső terhet megmozgató erő szélsőség kombinációja tehát a WOD.