van

legelőre
vissza
tartalomjegyzék
tovább
leghátra

van

Van is, nincs is…

A magyar nyelv egyik legnagyobb rejtélye a létige látszólag indokolatlan kettőssége: lesz és van. A spanyolban is van ugyan egy kettős létige, de ott érthető a megléte, mert közülük az egyik tulajdonképpen egy helyet és állapotot meghatározó ige (estar), míg a másik a közönséges létige (ser). Ez nem csak hogy rejtély, de a szó szoros értelmében misztérium is. Ugyanis a kettős létigének talán több köze van a képen megörökített ősi egyiptomi ankh szimbólumhoz, mint gondolnánk – mindenesetre semmilyen hagyományos nyelvtani vagy szótörténeti magyarázat nem elég a megokolására. Megjegyzendő, hogy a két létige nagyon régi, de egymással egyidős. A látszat ellenére természetesen nem igaz, hogy azóta a segédigei szerepük összekeveredett volna. Az élet

Az ankh az életet jelképezi, és amúgy átvitt értelemben különböző szinten lehet magyarázni. Először is, az istenek kezében életet ad. Tegyük tehát fel a kérdést, mi is az élet? A magyarban nagyon helyesen az él, ami folyamatosan táplálkozik. Az ez által előidézett következmény az élet. Az étel viszont az, ami folyamatosan laktat, és ezzel lehetővé teszi az életet. (Ezek a szavak mind a táplálkozás alapfogalmának a huzamos származékai.) Ez nagyjából megfelel a képen ábrázolt jelenetnek, ahol is Izisz istennő szinte „megeteti” Nofertarit az élet jelképével. Általában az ankhot így, az emberek szája és orra elé rakva szokták megjeleníteni.

Az örökkévalóság

ankh
képlemez

Az ilyesféle az istenek által átadott élet természetesen nem akármilyen: az örökkévalóságot jelenti. Ezért az ankh egyben a fáraó kiválasztottságát jelölő hatalmi jelkép is (igaz ő nem tudja halandónak tovább adni az örök életet). Az ősi magyar hitvilágban a fenti jelenetet egyszerűen talán úgy írták volna le, hogy Izisz lelket lehelt Nofertariba. És tényleg, a manysik teremtési mítoszában Numi-Torem, a legfőbb isten pont így tett az általa készített, agyaggal bevont favázú alakokkal – amik így emberekké lettek.

Ha közelebbről megnézzük, akkor az így kapott lét-nek már semmi köze a táplálkozáshoz. Ez sokkal inkább a lË* alapfogalom „odafele” irányuló – azaz mostantól kezdve fel-lépő – előidézett származéka, ami úgymond ezentúl örök ténynek számít. Ennek megbízható, mert szintén folyamatos képviselője az, ami lesz, attól függetlenül, hogy ez itt fog-e történni vagy a másvilágon. (Úgy látszik, a magyar sz-aorisztosz is bírt az ógörög aorisztoszéhoz hasonló, általános igazságot kifejező szereppel.)

Ezek szerint a lesz az sz által megerősített l folyamatossági jele miatt eredetileg az örökkévalóság létigéje volt. Ezért egyáltalán nem csoda, hogy belőle lett az általános létige jövő idejű alakja, amihez még a fog segédige sem szükséges – az örökkévalóságot amúgy sem lehet felfogni.

A földi élet

Az ankh azért is az élet kulcsa, mert amíg a fáraó a tulajdonában van, addig az rendelkezik testi élettel. Ez utóbbiról viszont tudjuk, hogy egyrészt véges, másrészt bizonytalan.

A van is véges az előző létigével szemben, mert annak az l-jével ellentétben v-vel kezdődik. A mulandóság és a bizonytalanság keverékét szintén megtaláljuk a legtöbb va* szóban: vacak az, ami nem tart örökké, a vad-at elejthetjük, de csak akkor, ha szerencsénk van. Aki vak, az bizonytalanul jár, és a szabad természetben nem él meg sokáig. A var egy (nagyobb) sérülés hegedésekor keletkezik, ha egyáltalán megérjük. Végül a vas bár fém, mégis elrozsdásodhat.

De térjünk vissza egy pillanatra a táplálkozáshoz. A vaj egyáltalán nem létfontosságú élelmiszer, főleg azért, mert az előállítása rendkívül bizonytalan és nehéz eltartani. Hiába uráli a szó, s emiatt régi. Hiába viseli a feltétlen eredmény j jelét. Mindez annyira nem segít, hogy gyakran varázslat kérdése volt, hogy vajon sikerülni fog-e a köpülés.

Marad még a va* szóbokorban két ige jellegű szó: a címszónk és a *vÅl. Ez utóbbi egy kivételesen hajlítva ragozott ige, és a feltételes módon kívül (volna) csak a befejezett volt és az elbeszélő múlt idejű vala alakját ismerjük, bár a jelen idejében a -vAl eszközhatározói esetrag eredetije lehetett, mégpedig egy „jelen, azaz »ott« van” locativusi értelmezés miatt. A tővégi l folyamatosságot sugall, és az eredendő végesség miatt egyértelmű, hogy ez volt a folyamatos múltnak (él vala) valamint a régmúltnak (élt volt) a segédigéje (lásd a XI. mellékletet).

Nyilvánvaló, hogy a *vÅl az egyik legősibb ige. Ráadásul még folyamatos jelentésű is, ezért elvárhatjuk, hogy úgy mint a szintén ilyen visz igének a vív párja, hozzá is tartozzon egy befejezett értelmű ige. Ez így is van: ha valami mássá vál[ik], akkor az eddigi állapota befejeződött. Vagyis a válás nem hiába az együttélés vége.

Az érvelésünkhöz egy másik elsőrendű rendhagyó ige nyújtja az utolsó hiányzó láncszemet. Ez a jön, ami manapság a jelen időben használja a réges-régi hirtelenséget kifejező n egyes szám 3. személyű jelét (vö. Igeragozási rendszerek), ami mellesleg a feltételes módé is (ami szerint a megy az mindig biztos, de a jön korántsem…).

Ebből tehát az a végleges tanulság, hogy az ami van, az mint a földi élet bármikor véget érhet. Vagyis idáig ugyan létezett, de nem biztos, hogy tovább is létezni fog.

Érdekes módon ez érvényes a vagyon fogalmára is, ami bár főnév, eredetileg mégis csak ennek az igének a felszólító módú alakjának kellett lennie (a legyen értelmében, vö. a mozzanatosan ragozott igékkel). Magyarán mondva, a vagyonát létre hozhatja, azaz megteremtheti az ember, de egyáltalán nem biztos, hogy meg is tudja tartani…

A kijelentő mód gy-s tövét használjuk egyébként kötőszóként is. Ez a vagy, ami nem egyszerűen diszjunktív, mint a többi nyelvben, hanem egy olyan választási lehetőség, amely lehet az egyik vagy a másik, vagy éppen az eddig elmondottak szerint egyik sem. Ez a logikában megfelel a NAND műveletének, amely a számítógépek integrált áramkörökből való felépítésénél alapvető műveletnek bizonyult (.eng), sőt még a digitális fényképezéshez használt memóriakártyáknak is ez a logikai alapja. A művelet maga egyszerűen a konjunkció tagadása, amit a neve is tükröz: „not and” – ami a magyarban ezek szerint legalább másfél évezreddel ezelőtt megtett korszakalkotó megfigyelés volt, miszerint a „vagy” nem és.

Kútfő

Bodrogi Tibor és mások: Mitológiai ábécé (a könyv keresése).

tovább

| lapozz |