gép

legelőre
vissza
tartalomjegyzék
tovább
leghátra

gép

Mik diadalt ütnek a számvető észen

És megváltoztatják rendjét az időnek,

Hogy megáll az elme, mint egy bomlott gépely…

Arany János: A rodostói temető

Modern idők

Arany fenti idézete mintha sejtetné az ipari forradalom következményeit, melynek apoteózisával Chaplin filmje majd száz évvel később alaposan leszámolt.

Az egyetlen dolog, amit a költő még nem tudhatott, hogy a nyelvújítás során a gépely tényleg annyira „megbomlott”, hogy a végén gép lett belőle. Így tulajdonképpen a címszavunknak maga a származása teljesen tisztázott, mert az előbbi szó eredetije a német Göp(p)el.

Ez talán az emberiség legrégebbi mechanizmusát nevezi meg, ami egy leginkább állatok által forgatott függőleges tengelyből álló erőátviteli berendezés (.deu) volt. Később a bányák emelőszerkezeteit hívták így, amelyeket az ipari forradalom alatt persze már gépi erővel működtettek.

képlemez

Ma minden gép nemzetközi elnevezése a machine (pl. az angolban), amely tulajdonképpen az „eszközt” jelentő ógörög μήχος (mechos) származéka a latinon keresztül. De tiszta véletlenül, a mai magyar elnevezése annyira találó, hogy a gép akár magyar szó is lehetne, hiszen ez magától, gyakran és egy pillanat alatt elvégzi a munkát (lásd a III. mellékletet)…>>> Ez pedig megint csak azt bizonyítja, hogy a magyar az idegen szavakat nemcsak egyszerűen „honosítja”, hanem megpróbálja tényleg a lehető legnagyobb mértékben beilleszteni őket a saját magyarázó rendszerébe. Ez a módszer viszont a fenti példa szerint túldeterminál, ellentétben a hagyományos, indogermán stílusú, lineáris származtatással, amelyik a ragozó nyelvek esetében egyértelműen aluldeterminál – ezért is olyan nehéz az utóbbi kizárólagos segítségével megvilágítani az ilyen nyelvek szókincsét.

tovább

| lapozz |