hasonmás

legelőre
vissza
tartalomjegyzék
tovább
leghátra

hasonmás

Ő nem olyan!

– ő más

nincs semmiféle

hasonmás.

Mészáros Bernadett: Hasonmás-befolyás

Ha címszavunkat olyan személyekre vonatkoztatjuk, mint például a képen hasaló lányok, akkor furcsállni fogjuk, hogy az egyező jelentésű latin alter egoban (a „másik én”) mi lehet az, amit a magyar ember hason- és nem kézenfekvőnek ítél meg. Erre a kérdésre a hagyományos származtatási módszerrel megint csak nem fogunk választ kapni. Pedig aztán van bőven olyasmi, amit magyarul „hason” lehet csinálni: hasonul, hasonít, hasonlít, vagy meg-hasonlik. Minderre a magyarázat természetesen a hasban rejlik, de még sincs közvetlenül köze a nevezett testrészhez. Ebben ugyan semmi ellentmondás nincs, mert csak azt jelenti, hogy a magyar ragozásos szóképzés nem tranzitív, vagyis ezeket az igéket nem a has szóból képezték.Hastól hasig

De alaktanilag az összes ilyen has* szó mégis ugyanannak a szóbokornak a tagja, és ezért belső fejleményekként mindenképpen van értelmi rokonság is közöttük – csak egy kicsit elvontabb szinten, mint gondolnánk. Ami nem is csoda, hiszen a hason* szavak önmagukban is elvont fogalmakat takarnak (mármint a lányok fekvő helyzetétől eltekintve…). Ennek a tőnek az értelme akkor válik láthatóvá, ha úgy írjuk fel mint ha-s*n. Ennek az első alkotórésze a ha- tő, amiről a has miatt már tudnunk kell, hogy azt jelenti, hogy lehetséges, de nem biztos. Ezt először az s mint gyakorító elemi képző valamihez – itt tulajdonképpen önmagához – hasonlóvá teszi. Utána pedig az n egyesíti az így kapott dolgokat annak az egységesítő hatásának köszönhetően, amelyik például a mind névmásban is megmutatkozik. Tehát a hason- lehetőséget nyújt valaminek a szétválasztására, aminek eredményeként az egyik rész olyan lesz mint a másik, de egyben össze is foglalja ezeket a részeket. (Egyébként pont ez az összefoglalás az, ami hiányzik a hasad igéből, amely véletlenül egyenlő részekre válhat.)

Nézzük csak: az hasonul, ami folyamatosan (l) „egyformább” lesz valamivel. Az hasonít, aki valamit olyanná tesz (t), mint valami más. Az hasonlít valami vagy valaki másra, ami vagy aki már folyamatosan olyan, mint a másik. Végül pedig az hasonlik meg, aki önmagát megtagadva olyanná akar lenni, mint a másik.

Hasaló lányok
képlemez

Most már csak azt kell tisztáznunk, miért más az, ami az előbbi értelemben hasonló. Az első melléknevet már megmagyaráztuk szintén a mind szócikk alatt, és itt is nyilvánvalóan arra utal, hogy valami „nem ugyanaz”. Így talán már érthető az az egyébként magyar sajátosság is, hogy az egocentrikus Nyugat-Európával ellentétben ugyanazzal a hasonmás elnevezéssel illetjük az embereket, mint például a másolt iratokat. Ugyanis ez szó szerint az, ami két véletlenül egyforma dolog közül nem az eredeti.

Vagyis ez a példány a hamis, amelyben a -mi toldalék a ma címszó alatt elmondottaknak megfelelően kb. annyit tesz, hogy „egy távoli helyzethez tartozó”. Ezért az ilyesmi nyilvánvalóan lehet (ha-), hogy messziről (-mi) hasonló (-s)

tovább

| lapozz |