szeretkezik

legelőre
vissza
tartalomjegyzék
tovább
leghátra

szeretkezik

Paraszt Apollónak termettem,

Ki dalos, erős és pogány,

Ki szeretkezve és dalolva

Dől el az élet alkonyán.

Ady Endre: A Krisztusok mártírja

    • Ez a pajzánnak tűnő címszó már a következő három okból kifolyólag sem hiányozhat gyűjteményünkből: Először is, óriási jelentéstöbblettel rendelkezik az idegen nyelvű fordításaihoz képest;
    • Másodszor, kitűnően érzékelteti a magyar ragok árnyalatokat megkülönböztető szerepét egy-egy cselekvés szemléletének kifejezésében;
    • Harmadszor pedig tiszta véletlenül az egyik legjobb példa az ikes igék megértéséhez.

Az alapjelentés

Címszavunk nemzetközi változatai közül talán még a francia az, amit költőinek nevezhetünk: faire l’amour. De még ez is azonnal elveszíti minden charme-ját, mihelyt valamilyen másik nyelvre fordítjuk, hiszen „szerelmet csinálni” rendkívül tárgyilagossá teszi az egészet…

A franciában is a l’amour szó hordozza a kifejezés romantikáját, így a magyarban is jogosan feltehetjük a kérdést, mit takar a szerelem fogalma?

Ezt akkor fogjuk megérteni, ha megvizsgáljuk a szó közelebbi rokonságát, melyet a szOr* szóbokorban találunk (O=o,e,ö archifonémával). Ennek alapfogalmát az tárgy központú folyamatosságra utaló sz-szel párosított r adja, amely itt úgy értendő, hogy „körben”. Ezért az ilyen szavak jellemzője elvontan „a körülvevő”. Ilyen értelmű például, mint máshol már láttuk, a szőr vagy akár a szer is, ami eredetileg egy körben terjedő (kis) település volt (lásd Magyar Néprajzi Lexikon). A minket körülvevő dolgokból pedig az a szer lesz, ami valaminek az eszköze, többek közt olyan szóösszetételekben, mint a szerszám, fűszer, gyógyszer, stb.

Ugyanez a fogalom érzékelhető a szór igében is, amit maggal teszünk vetés közben, vagy amikor rendetlenségből szanaszét hányjuk a dolgainkat. Ez persze szaporaságra utal, ha nem csak egy-szer, hanem több-ször, azaz tényleg sok-szor csináljuk. Így kapjuk meg a -szOr szorzóképzőt.

De természetesen igéket is képezhetünk e szóbokor keretein belül. Ehhez elég, ha a három alapvető igeképzőt használjuk fel. Ezek egyike a -t, amely befejezett értelmű, s ezért következmények érzékeltetésére szolgál (vö. a III. melléklettel). A két másik a folyamatos szemléletet fejezi ki, az -l leginkább alany központúan, míg a -z (ami a szintén zöngés -sz alakváltozata) ugyanezt teszi tárgy központúan. Ez utóbbi logikailag tulajdonképpen a másik kettő konjunkciója, vagyis z = l és t, amiért a befejezett, vagyis állandó folyamatosságot képviseli.

Az első ige, melyet ezekkel a képzőkkel kapunk a szerel, ami azt a tevékenységet írja le, amikor valaki az őt körülvevő dolgokból összeállít valamit – vagy ha úgy tetszik, éppenséggel fordítva, valamit szétszed és annak részeit maga köré teszi. Ha viszont valaki valamit szerez, akkor azt állandóan maga körül levővé teszi, hiszen az végeredményben az övé lesz (és így a szorzóképzőknek megfelelően szaporítja is a vagyonát).

Örök szerelem
képlemez

Ez persze a harmadik igénkre nem feltétlenül érvényes, mert az, amit valaki szeret, azt csak szívesen látja (vagy látná) maga körül, aminek egyenes következménye a szeretet. A megszerzés vágya csak az ehhez fűződő, de elvontabb fogalomban jut kifejezésre, ami tulajdonképpen ugyanolyan érzést jelölő szó, mint a türelem, aggodalom, stb. Ha a körülvevést jelenlétként értelmezzük, akkor azt mondhatjuk, hogy a szerelem eredetileg az az érzés, amely egy másik személy jelenlétének keresésére késztet bennünket. Ez már a Halotti beszéd „Szerelmes barátym” kifejezésére is hasonló módon érvényes volt, de ha az előbbi meghatározásban a keresést feltétlenné tesszük, akkor megkapjuk a fogalom mai értelmét is.

A ragok szerepe

Címszavunk minden jel szerint a fenti műveltető, következményekre késztető szeret igének a módosított változata. Az itt használt toldalék az -(A)kOz[(É)k] (az archifonémákat lásd itt), amit olyan szavakból is ismerünk, mint pl. az adakozik, vitatkozik, hadakozik, stb. Először csak a -kOz képzővel foglalkozunk, mert mint alább mindjárt látni fogjuk, az -(É)k ikes jel nem hiába van zárójelben.

A kérdéses képző gyakorító jellegű, és ezt a k*z szerkezetében csakis a k okozhatja. Mint feljebb már megtárgyaltuk, a z önmagában az állandóság szemléletét tükrözi, így a képzőnk a vele alkotott szavaknak azt a jelentést adja, hogy valamit állandóan ismételve csinálni. De érdekes módon, egyes szám első személyben ugyan gyakran vitatkozom, de annál ritkábban adakozom vagy hadakozom. És pont ez a sajátosság, ami egyedülálló alkalmat nyújt az ikes jel zseniálisan egyszerű, de hihetetlen következményekkel járó igei használatának magyarázatára.

Ugyanis a harmadik személy különleges helyet foglal el a magyarban, amit azon a tényen is lemérhetünk, hogy tárgyként ez a személy a többivel ellentétben megköveteli az objektív ragozást: szereti őt, de viszont szeret engem/téged. Fordítva, vagyis az egyes számú alany szempontjából egy olyan „elbeszélő móddal” állunk szemben, amely minden más személynél pontosabban írja le a cselekvés (vagy akár birtokviszony) tárgyának mivoltát. Ezt könnyen megértjük, ha közelebbről megnézzük a vitatkozik alapját képező, műveltető értelmű, de tranzitív vitat egyes szám 3. személyét:

Az utolsó alakot ma már ugyan nem használjuk, de még érthető mindenki számára. Az eredmény az, hogy a k-ja miatt önhivatkozó -ik jel segítségével kiemeltük az alany fontosságát, amiért egy esetleges tárgy teljesen lényegét vesztette, sőt az ige tárgyatlanná és szenvedővé vált anélkül, hogy visszaható is lenne egyben.

Pontosan ez történik az -(A)kOz-ra végződő igékkel is (a hadakozik például főnévből van képezve, ezért egyáltalán nem is kell hozzá tárgy). Ezek az ikes jel hozzáadásával egyáltalán nem valamiféle „álvisszaható” igékké válnak, hanem csak határozottan alany központúak lesznek. Ez az, amit „önhivatkozásnak” nevezünk, és ami akár visszaható igékhez is vezethet, mint pl. kínálkozik vagy iratkozik. Ezekben a hallgatólagos tárgy szerepét az önhivatkozás által maga az alany foglalja el.

Nem oszt, csak szoroz

Tehát a vitatkozik esetében olyan indulatos cselekvésnek vagyunk tanúi, amelyben a vita tárgya teljesen lényegtelen. Ez történik akkor is, ha valaki szeretkezik, mert az olyan mélyrehatóan és állandóan ismételve szeret valakit, hogy annak a valakinek a személye tulajdonképpen nem is fontos többé.

Mindezt pedig úgy teszi, hogy közben mégsem feledkezik meg a szóbokor tövéről, amely – mint feljebb láttuk – a körülöttünk lévők szaporítását is jelentheti…

Zenés Kamaszutra
tovább

| lapozz |