király

legelőre
vissza
tartalomjegyzék
tovább
leghátra

király

Nagy Károly nagy király volt

Ha jól odafigyelünk, akkor a fenti, kifejezetten történelmi igazság több tanulsággal is szolgálhat, ugyanakkor meg is határozza a király szó eredetét is. Bár a neveknek ez a rokonsága érdekes módon a magyaron kívül csak a szláv nyelvekben ennyire egyértelmű, ahol megtaláljuk a Karel, král párban. A frank uralkodó saját nyelvrokonainál ez már korántsem így van: míg a németben a König Karlban még fellelhetünk némi hasonlóságot, addig az angol King Charles már többé-kevésbé elhomályosította azt. A közös jellemzők

A másik feltűnő dolog a jésített (azaz lágyított) ly következetesnek mondható használata. Ez a hang minden bizonnyal szláv hatásra alakult ki a magyarban, de itt mindig lényeges az l+j alkotóelemeinek a jelentése, ami nagyjából valamilyen folyamatos és alany központú fogalom elkerülhetetlensége. Ezt a jelentésbeli eltolódást igazolja a hang előfordulása egy másik ismert szó elején. A lyukat még ma is néhol liknak mondják. A két alakot l(j)*k formában is írhatnánk, hiszen mindegyik a Loch német szóra vezethető vissza. Lehet, hogy már eredetileg is keményen ejtették a szóvégi ch-t, de a magyarban a k amúgy is csak pontosítja a szó értelmét, mármint hogy maga a hordó a lyukas. Az pedig nyilvánvaló, hogy a lyukas hordó folyamatosan kiürül, ahogy azt az l jelzi. A jésítés nem tesz mást, mint az igéken a felszólító mód j jele, vagyis csak hangsúlyozza ennek a feltétlen bekövetkezését. Erre a nyelvtani szerepére később még pontos magyarázatot fogunk kapni. Egyébként még az uralkodói cím régiesnek tűnő királ alakját is helyesnek érezzük. Ez már maga is abban különbözik az előtte használatos vezér szótól, hogy huzamosabbnak látszik, mint az utóbbi, amiben benne van még a körben, esetleg felváltva történő vezetés jelentése. A jésítés alighanem a huzamos uralom abszolúttá válását örökíti meg, ami akár később is történhetett, mint amikor a szó kialakult. Erre az újabb keletre utal a j nélküli változat megléte is (jegyezzük meg, a magyarokon kívül csak a szlovének jésítik: kralj).

A név

Tehát a szláv származású ly hang nem feltétlenül volt eredeti része a király elnevezésének. Ezért teljesen elfogadható a szó származtatása a szláv megfelelőjéből, de a keresztnévnél azért más a helyzet. Ennek még a kiejtése sem hasonlít a szláv alakjára.

Mint láthatjuk, a képen Dürer megörökítette a név latin írásmódját is (nem hiába volt maga Nagy Károly az, aki a birodalmában a frankok közös nyelvévé, azaz lingua frankává tette a latint): Karolus Magnus. Ebben a Karolus ugyanaz a mély hangrendű szó, mint a magyar Károly, amiből látszik, hogy csak a végződése változott meg.

Ezzel szemben a cseh Karel egyrészt vegyes hangrendű, másrészt az elnyelt „Ə” hang miatt inkább az eredeti névre hasonlít a kiejtésében – ami Karl – és nem a latin vagy a magyar változatra.

A méltóság

Nagy Károly
képlemez

Magán a král szón láthatjuk a legjobban, hogy a király elnevezése a legtöbb európai nyelvben nem más, mint a Karl tulajdonnév hangváltás által önállóvá vált származéka, minden további jelentés nélkül. Vagyis egy király olyan, mint Nagy Károly volt. A magyar nyelv, mint azt a tönköly példája is mutatta, képes arra, hogy megfelelően kiválasztott magánhangzókkal úgy kapcsolja össze az eredeti szó k*r*l(j) mássalhangzóit, hogy az átvett szó ösztönösen érthető jelentéssel bírjon. Ez a király esetében is így van, mégpedig olyannyira, hogy talán a král vagy Nagy Károly segítsége nélkül is megértenénk, ha történetesen nem ismernénk gyerekkorunk óta a szót.

A magyar nyelven belüli másodlagos levezetés nagyon egyszerű. Először is, a ki- kezdő szótag személyként mutatja be a fogalmat.

A kÎr* bővítmény a pöröly pÎr* tövéhez hasonlóan egy átfogó szóbokrot képvisel, ami ebben az esetben a körkörösség fogalmát öleli fel. Az oka ennek kézenfekvő, mert ide tartozik a latin eredetű korona szó is.

Azt már az előbb is megállapítottuk, hogy az -ály képző hatalmat jelent. Mindez legalább olyan egyértelműen jelképezi a címszavunkat, mint a képen a korona, a kard és az országalma.

Magyarul tehát a király az a hatalmat gyakorló, megkoronázott személy, akit máshol egyszerűen csak Karcsinak hívnak…

tovább

| lapozz |