7 клас

03.11.2020.Музичне мистецтво 7-А,7-Б

Тема:Сучасне життя танцю. Латиноамериканськи танці.

Хореографічне мистецтво існує з найдавніших часів. Стародавні обряди супроводжувалися співом і танцями.

Розгорнуті танцювальні вистави, нерідко пов'яні з релігійними церемоніями,існували в Стародавньому Єгипті, Індії, Китаї.

Танець-форма хореографічного мистецтва, художні образи якої створюються руками й положеннями тіла людини .

Латиноамериканськи танці-загальна назва бальних і народних танців, що сформувалися на території Латинської Америки.


16.11.2020. Музичне мистецтво.7-А,7-б.

Віртуози-музиканти.


У світі музики дуже часто трапляються випадки, коли твір, призначений для якогось інструмента, наприклад для струпного (скрипки), виконується на клавішному (фортепіано). Для цього здійснюють нотний «переклад» композиції.

Звернімося до словничка.

Аранжування я музиці — це пристосування, переклад музичного твору, написаного для певного інструмента (голосу, співака чи ансамблю), для його виконання в іншому складі інструментів (голосів).

Найвідомішими аранжувальниками XIX ст. вволюють Нікко­ло Паганіні і Ференца Ліста. Віртуоз Паганіні — визначний італійський майстер скрипки, створив чимало неперевершених музичних творів, які сам і викопував. Його техніка виконання вирізнялася неймовірною довершеністю. Музикант цілковито змінив саму природу скрипкового виконання: умів грати такі п’єси, які, як вважалося, неможливо відтворити.

Якщо Паганіні вважають генієм скрипки, то Ференца Ліста — його двійником-піаністом. Австрійський композитор гастролював містами Європи, щоразу збираючи переповнені концертні зали.

Щоб продемонструвати свій талант і віртуозну гру на інструменті, обоє митців написали власні твори, які відповідали заданій меті. Так, Н. Паганіні створив 24 каприси для скрипки. Ці твори є справжнім посібником для досвідчених професійних музикантів, оскільки техніка виконання цих творів — надзвичайно складна.


Які картини ви уявили?

- Який характер музики?

- Схарактеризуйте засоби виразності твору.

5. Слухання. Н. Паганіні, Капріс №24 в аранжуванні Ф. Ліста для фортепіано.


Що змінилося у виконанні?


7. Підсумок уроку.

— Яке враження справив на вас урок, його музика?

— Які музичні твори сьогодні прозвучали?

— Порівняйте Каприс № 24 ля мінор Н. Паганіні у скрипковому виконанні

з фортепіанною інтерпретацією Ф. Ліста.

— Схарактеризуйте тему, темброве забарвлення. Які зміни музики відбулися у процесі варіювання теми?

— Схарактеризуйте ритмічні, мелодичні, регістрові та динамічні особли­вості варіацій.

Оцінювання музично-творчої діяльності учнів.

8. Домашнє завдання.

Слухати музику на власний вибір.



23.11.2020. Музичне мистецтво.7-А,7-Б.

Тема: Аранжування в музиці.


Аранжування тем Паганіні входить до відомого Концерту для фортепіано з оркестром Сергія Рахманінова і має назву «рапсодія». Як ви пам'ятаєте, жанр рапсодії виник у далекому минулому — сягає часів давньогрецьких співаків-оповідачів. Сучасна рапсодія — це інструментальний твір вільної форми, в основі якого зазвичай покладено народну тему. Рапсодію на тему Поганіні С. Рахманінова вирізняє масштабний задум, величне темброве рішення — її виконує оркестр із солюючим фортепіано; виразна тема, ознаки тричастинної композиції концерту, наскрізний тематичний розвиток.

Сергій Рахманінов, Рапсодія на тему Паганіні з Концерту для фортепіано з оркестром (переглянути)




Як змінилася тема Н. Паганіні у творі С. Рахманінова? Які особливості звучання прослуханого твору?

Концертна рапсодія для соло фортепіано з оркестром є, водночас, варіаційним циклом на тему Двадцять четвертого Капрису Нікколо Паганіні.



Видатний український композитор Мирослав Скорик створив блискучі оркестрові обробки каприсів Паганіні, у яких дотепно зіставив музику XIX ст. і сучасні мотиви.

Пізніше, на основі інструментальної інтерпретації Мирослава Скорика каприсів Поганіні був створений балет «Каприси». Балетмейстером-постановником твору став народний артист України Віктор Литвинов. Сюжет балету «Каприси» — це історія великого маестро, геніального творця поза часом і простором. Це спроба показати долю окремої особистості.

Нікколо Паганіні — Мирослав Скорик, Десять каприсів із циклу «24 каприси для великого симфонічного оркестру» (переглянути)


Скорик Мирослав Михайлович (народ, в 1938 р.) — український композитор і музикознавець, внучатий племінник видатної співачки Соломії Крушельницької. Народився у Львові, тут відвідував музичну школу.

Навчався у Львівській державній консерваторії ім. М. В. Лисенка під керівництвам Станіслава Людкевича. По закінченню стажувався у Дмитра Кабалевського. Тривалий час викладав композицію в Київській консерваторії.

У доробку митця — різноманітні музичні жанри: опера, балет, реквієм, концерти (для оркестру, для віолончелі з оркестром, для фортепіано, скрипки), твори для оркестру, різноманітних ансамблів, сольного фортепіано. Окрім того, композитор завзято писав музику до багатьох фільмів і театральних вистав, джазову та популярну музику.

У музичній редакції Мирослава Скорика світ побачив опери М. Леонтовича «На Русалчин Великдень», А. Вахнянина «Купало», Д. Січинського «Роксолана».

У своїх творах М. Скорик переосмислює український, зокрема карпатський, фольклор, а також втілює власне бачення міської салонної музики, джазу. Композиції митця постійно звучать на українській та європейській сценах, а також у США, Канаді й Австралії.

Сьогодні Мирослав Скорик є співголовою Спілки композиторів України і художнім керівником Національного театру опери та балету їм. Т. Г. Шевченка (м. Київ).


Завдання

1. Поміркуйте, чим сучасна інтерпретація одного з творів, який вам сподобався, відрізняється від оригіналу композитора.

2. Як у сучасних аранжуваннях змінюється музичний образ твору, його форма та засоби виразності (мелодика, ритм, темп, динаміка, інструментування тощо)?




07.12.2020. Музичне мистецтво.7-А,7-Б.

Тема: Сучасне оранжування класичних творів.

У світі є не багато естрадно-симфонічних оркестрів, що мають таку славу і популярність,як оркестр під головуванням французького композитора й аранжувальника Поля Моріа.Мільйони проданих платівок,гастролі по всьому світу,незмінний успіх на концертних майданчиках усіх континентів.В оркестрі працювали чудові музиканти, кожен з яких досяг високого рівня майстерності, й усими своїми успіхами колектив зобов'язаний одній людині-своєму керівникові.

Творчість французького гранд-оркестру під керівництвом Поля Моріа яскраво поєднала в собі розважальне і академічне музичне мистецтво.

Аранжування у джазовій музиці пов'язане з імпровізаційним стилем музикування, коли гармонічні та фактурні зміни музиканти вносять у твір під час виконання. У 20 столітті у світ інструментальної музики вривається електроніка. З появою електронно-акустичної апаратури з'явилися нові можливості для творчості композиторів,а виникнення електронних музичних інструментів розширило горизонти для виконавців.

Аранжування в популярній музиці-це створення інструментального супроводу до мелодії твору.

Поняття аранжування ,включає в себе багато аспектів. Кожен композитор мріє ,щоб його твір став хітом. Для цього він звертається по допомогу до аранжувальника, або ж самостійно аранжує твір.

Музикант аранжувальник володіє композиторськими навичками, складає партії для музичних інструментів і вокального супроводу відповідно до поставленого музичного завдання. Аранжувальник підготовлює пісню у форматі, що відповідає європейським і світовим стандартам.Від його роботи залежить успіх твору.Потім відбувається запис вокалу, зведення та мастерінг,тобто процес підготовки та перенесення записаної і зведеної фонограми на будь-який носій для подальшого поширення. Аранжувальник може змінити всім відому пісню так,що її ніхто не впізнає.

Дом.завд. опрацювати підручник ст.47-50.

14.12.2020.Музичне мистецтво 7-А,7-Б.

Тема:Сучасне оранжування у популярній музиці.

Відомий французький піаніст Річард Клайдерман підкорив Європу витонченими аранжуваннями, у яких разом із фортепіано звучать елетрогітари,сучасні ударні синтезатори.

Репертуар музиканта не обмежуєься одним стилем. Його інтереси різнобічні від класичних творів до джазових. Та все ж Річард Клайдерман-це передусім майстер романтичних настроїв.


Чи змінилася музика? Який емоційний стан вона в вас викликала?

А зараз я пропоную вам пригадати ім'я австрійського композитора Франца Шуберта.

Упродовж свого нетривалого життя композитор напмсав велику кількість творів. Саме завдяки йому жанр пісні увійшов у класичну музику й набув художньої досконалості. Композитор є автором понад 600 пісень,зокрема на вірші Йогана Гете,Генріха Гейне.Сучасна інтнрпретація серенади,яку аранжував Річард Клайдерман,вражає своєю динамікою та енергією.

Опрацювати підручник с.52-54.Прослухати інші твори Р.Клайдермана.

ІІ-семестр.

Музичне мистецтво.

Тема: Джаз.

18.01.2021.Музичне мистецтво. 7-А,7-Б.

Тема :Історія виникнення джазу.

Д.З опрацювать підручник ст.62-65.