10 грудня православна церква має свято на честь ікони Пресвятої Богородиці «Знамення», назва якої відносить нас до подій 1170 року.

Тоді війська князя Андрія Боголюбського та його союзників підійшли під стіни Великого Новгорода, щоб завоювати та підкорити місто.

Сили були нерівними, і новгородці почали молитися Господу про допомогу . За переказами, на третю ніч облоги міста Новгородський архієпископ Іоанн почув голос, що повелів йому взяти з Церкви Спаса Преображення образ Пресвятої Богородиці і винести його на міську стіну. Під час хресного ходу одна з ворожих стріл потрапила в іконописний лик Богородиці, і з її очей полилися сльози.

Після цього Божественного знамення нападниками раптово оволодів страх, вони покидали зброю і, б'ючи один одного, стали поспішно відходити від міста. Так Новгород здобув повну перемогу.

Нагадування про чудесне знамення від Новгородської ікони збереглося у назві одного з населених пунктів колишнього Валківського повіту – селі ЗНАМЕНСЬКОМУ. Свого часу тут був збудований храм на честь ікони Божої Матері «Знамення».

Ось що повідомляв про Знаменську святиню відомий історик архітектури Георгій ЛУКОМСЬКИЙ у 1914 році:

«Церковь Знамения в «украинской классике» – одна из интереснейших в Харьковской губернии; она построена в 1771 году, но в 1830 была перестроена и тогда-то получила «ампирные» крылечки. План же церкви и купола ее – старинные. Построена она была майором Дуниным. Перестраивали ее А. Р. и М. В. Шидловские, пожертвовавшие утварь и поставившие памятники Дуниным. Внутри иконостас в стиле faux gothique (что вполне соответствует эпохе 1830 годов).».

Знаменська церква у селі з однойменною назвою проіснувала до 1943 року. Нині тут діє інший храм на честь ікони Божої Матері «Знамення», де зберігається декілька древніх ікон.

Від зимового Знамення люди завжди чекали чогось особливого та сподівалися розпізнати знаки, що вказують на долю. Тож нехай вони будуть лише добрими!

На малюнку: храм на честь ікони Божої Матері «Знамення» у селі Знам'янка, який проіснував до 1943 року.

Художник – ТРИДУБ Михайло Іванович.