ВАЛКІВСЬКІ БАРОНИ

Напевне, у більшості з нас слово «барон» асоціюється з героєм улюбленого мультфільму «Пригоди Мюнхаузена». До речі, реальним прототипом цього персонажу є німецький барон, ротмістр російської служби, Карл Фрідріх Єронім фон Мюнхгаузен. Прославився бувалий мандрівник тим, що вмів захоплююче розповідати гумористичні, часто вигадані, історії зі свого життя.

Неймовірно, але в другій половині ХІХ століття барони жили і на Валківщині. Їх поява в нашому краї пов’язана із відомим дворянським родом Дуніних, маєток яких знаходився у селі Стара Водолага Валківського повіту. Обранцем однієї з доньок Марії Дмитрівни та Івана Петровича Дуніних – Варвари – став генерал-лейтенант Густав Федорович Піллар-фон-Пільхау, представник відомого баронського роду Естляндської губернії.

Густав Федорович народився у 1793 році. Військову службу він розпочав у 1812 році у званні прапорщика Єгерського полку. Свої перші нагороди барон отримав за бої під Смоленськом, Вітебськом та Бородино.

У 1831 році Піллар-фон-Пільхау взяв участь у придушенні Польського повстання, після чого його військова кар’єра стрімко пішла вгору. У 1832 році генерал-майора Піллар-фон-Пільхау призначили начальником 1-го, 2-го, 3-го та 4-го кавалерійських округів Українських військових поселень. А в 1851 році він став директором Департаменту військових поселень.

У 1856 році у званні генерал-лейтенанта барон вийшов у відставку та оселився у своєму маєтку в Старій Водолазі. Тут він провів свої останні дні. У шлюбі з Варварою Дуніною у барона народилося троє синів. Один з них, гвардії підпоручик барон Олександр Піллар-фон-Пільхау, одружився на дочці Романа Михайловича Шидловського – Софії. Подружжя мало маєток на хуторі Осиковому Знаменської волості Валківського повіту. Баронеса Софія Романівна володіла у Валківському повіті 1070-ма десятинами землі.

У 1874 році барон Олександр Піллар-фон-Пільхау був обраний почесним мировим суддею Валківського з’їзду мирових суддів. А вже в 1877 році він став головою Валківської земської управи. На цій посаді барон прослужив до 1890 року. Його наступником став дворянин Єнішерлов Микола Петрович. Але це вже інша сторінка валківської історії…

Останні відомості про сім'ю барона Олександра Піллар-фон-Пільхау стосуються початку ХХ століття. В 1901 році його діти Олександр, Лілія та Олена за визначенням Харківського Дворянського Депутатського Зібрання були затверджені в дворянстві.

На малюнку: герб баронського роду Піллар-фон-Пільхау (срібний пелікан на зеленій галявині годує своїм м’ясом трьох пташенят, розриваючи дзьобом свої груди.).