CUPRINS / TABLE OF CONTENTS Arhiva →
Am marcat împreună luna trecută, cincisprezece ani de editare continuă a newsletterului SAMRO, unul dintre cele mai consistente și influente instrumente ale organizației, pentru dezvoltarea comunității academice de management și pentru promovarea managementului autohton, îndeosebi cel universitar.
S-au prezentat numeroase materiale cu caracter retrospectiv și prospectiv, de evaluare a evolutiei sale, de modernizare și dezvoltare. Așa cum am anunțat, continuăm cu analizele și mai ales, cu conturarea de modalități privind relansarea newsletterului SAMRO.
În acest editorial mi-am propus să punctez această prioritate și să lansez un apel la toți membrii comunității SAMRO pentru a se implica în acest proces.
Coordonatoarea newsletterului, dna profesor, Rodica Cândea, a elaborat un cuprinzător și complex plan de reconstrucție și dezvoltare a newsletter-ului, care vă este prezentat.
Mesajul meu este de implicare pentru cât mai mulți membri SAMRO, din toate cele 5 filiale, pe 2 planuri:
a) în conturarea variantei finale a acestui plan cu idei și propuneri realiste;
b) de implicare directă, personală, în realizarea și funcționarea noii variante a newsletterului.
Sperăm ca apelul nostru, să beneficieze de suportul concret și eficace al celor 5 președinți de filiale și să genereze feedback pragmatic de la cât mai mulți colegi.
Managementul universitar din România, Societatea Academică de Management din România au nevoie de un newsletter modern și performant, capabil să contribuie la dezvoltarea comunității SAMRO și a managementului autohton în prezentul context, deosebit de complex și dinamic, în care mass-media este din ce în ce mai inovativă, fluidă și influentă. Pentru ca aceasta să devină realitate este nevoie de contribuția personală, concretă și frecventă a majorității membrilor SAMRO.
Așteptăm feedbackul dvs. care să fie prezentat în următoarele numere ale newsletterului actual, hibrid, de tranziție, spre noul instrument.
Prof.univ.dr.emerit Ovidiu Nicolescu
Președinte SAMRO
Am considerat că este relevant să ne reamintim punctele de vedere ale unor reprezentanți ai comunității de manageri, de acum 9-10 ani, și cum se poziționa SAMRO față de această gândire, atunci.
Este vorba despre demersul pornit de la convingerea existentă atunci (și acum) în SAMRO, că valoarea unor idei și acțiuni poate crește în urma dialogului cu parteneri de valoare, parteneri atât din lumea academică cât și din industrie. La baza interviurilor a fost și crezul că rolul școlilor de management nu este doar să ofere profesii, ci și să creeze mentalități, să construiască viitorul prin pârghiile pe care aceste școli le au.
Așa au luat naștere interviurile focalizate pe tema Manageri practicieni și învățământul de management, la sugestia dlui Prof. Ovidiu Nicolescu. Am luat aceste interviuri în perioada 2014-2015.
Interviurile din 2014 au fost incluse în NL#63-NL#68, iar interviurile din 2015 în NL#69-NL#80.
Am intervievat 28 de reprezentanți ai unor școli de management, naționale și internaționale, manageri practicieni, antreprenori. Lista cu cei intervievați se află la Intervievați.
Interviurile semistructurate, în transcriere brută, se găsesc la Interviuri 2014-2015 . În acest material apar o multitudine de idei valabile atunci dar valabile și acum. Acestea pot fi folosite ca sursă de inspirație în realizarea noului NL
Am publicat și un material cu ideile generale extrase din interviuri. Le găsiț la Idei extrase din interviuri. În acest material se găsește ce și-a propus atunci SAMRO să facă, pornind de la ideile sugerate de interviuri.
Prof. univ. dr. Rodica M. Cândea
Cu un entuziasm greu de egalat, Doamna prof.univ.dr. Rodica Cândea s-a străduit de 15 ani să ne demonstreze cât de importantă este comunicarea organizațională prin gândirea și realizarea NL-SAMRO. La realizarea lui și-au audus contribuția în mod constant prof.univ.dr. Ovidiu Nicolescu – Președintele SAMRO și prof.univ.dr. Mihai Aurel Țîțu – Universitatea Lucian Blaga din Sibiu. Mai rar, au contribuit și alți colegi deși fiecare filială avea numit un reprezentant care să contribuie la conținutul acestui NL. Deși rolul acestui NL a fost esențial în realizarea unei interfețe necesare între conducerea și membrii SAMRO, dinamica intelectuală a organizației cu greu a putut urma o polinomiala. Creșterea cantitativă progresivă a numărului membrilor SAMRO nu a fost urmată în mod necesar și de o creștere calitativă a contribuției acestora la crearea unui spațiu spiritual specific societăților profesionale.
Având în vedere o serie de schimbări în ultimii ani atât în mediul academic cât și în cel de afaceri, precum și intensificarea competiției pe piața evenimentelor profesionale și a mecanismelor de comunicare, la inițiativa Doamnei prof.univ.dr. Rodica Cândea, conducerea SAMRO a analizat posibilitatea transformării NL-SAMRO dintr-un instrument de comunicare unidirecțională între conducerea și membrii SAMRO într-un integrator digital de date, informații și cunoștințe, care să reflecte mai bine dinamica organizațională a SAMRO. Proiectul acestui integrator este în concordanță cu dezvoltarea exponențială a digitalizării și impactul exploziv al inteligenței artificiale și își propune să creeze suportul logistic al co-creării spațiului comunicării operaționale și strategice al membrilor SAMRO. Proiectul este bine gândit, dar deschis la inovare și perfecționare pe baza sugestiilor membrilor SAMRO care vor deveni contributori și utilizatori ai noului univers de cunoștințe. Proiectul ne invită în același timp să devenim mai prezenți în viața organizației, mai creativi și să ne bucurăm împreună de proiectele și realizările noastre în domeniul managementului, pe multiplele lui dimensiuni raționale, emoționale și spirituale.
Prof. univ. dr. Constantin Bratianu
Departmentul UNESCO de Administrarea a Afacerilor
Universitatea de Studii Economice București
Autori: Prof. Constantin Bratianu, University of Economic Studies, Bucharest, RO
Prof. Alexeis Garcia-Perez, Aston University, Birmingham, UK
Prof. Francesca Dal Mas, Ca'Foscari University, Venice, Italy
Prof. Denise Bedford, Georgetown University, Washington, USA
Traducerea cunoștințelor constituie o temă majoră și provocatoare în toate domeniile de activitate. În esență, traducerea cunoștințelor se referă la procesul de transfer a cunoștințelor între două persoane sau grupuri de persoane astfel încât să existe o capacitate de absorbție și înțelegere de către cei care primesc cunoștințele.
Este ușor să ilustrăm acest proces în învățământ, unde profesorul trebuie să se adreseze studenților la nivelul lor de înțelegere. El traduce cunoștințele academice teoretice la nivelul de înțelegere al studenților. Procesele sunt mult mai complexe în mediile de business multiculturale, unde apar diferențe nu numai între limbile vorbite dar și între sistemele valorice.
Cartea contine bazele teoretice ale procesului de traducere a cunoștințelor, care sunt factorii care influențează acest proces, care sunt competențele necesare celor care participă la un astfel de proces și care sunt strategiile de cunoștințe folosite.
Cartea conține o serie de aplicații în diverse domenii de activitate, de la spitale, la companii tehnologice.
Cartea este publicată în 2024 de către Editura Emerald, cea mai puternică editură în domeniul managementului cunoștințelor. Cartea poate fi cumpărată online de la Emerald sau de la Amazon.
Professor Emeritus Constantin Bratianu
UNESCO Department for Business Administration
Bucharest University of Economic Studies
Dl. Prof. Constantin Brătianu este și Președinte ales al Secției de Știinte Economice, Juridice și Sociologice al Academiei Oamenilor de Știință din România. Se remarcă la nivel internațional ocupând pziția # 8 în lume în domeniul Managementul Cunoștințelor / Knowledge Management, conform cu ierarhia academică instituită de Scholar GPS. De asemenea face parte din Top 2% most cited scientists in the World.
La 4 iunie a avut loc conferința cu tema “Remodelarea managementului organizaţiilor sub impactul schimbărilor contextuale: digitale, economice, sociale, educaţionale, ecologice, medicale, militare”, organizată de SAMRO Filiala Cluj, Departamentul de Management al FSEGA, din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai şi NTT Data Romania.
Prof. univ. dr. Rodica M.Cândea
*Am primit poza de la Conf. Diana Pitic, Secretar Filiala Cluj
Materialul propunerii privind lansarea noului NL a fost discutat cu dl. Prof. O. Nicolescu și cu dl Prof. N. Bibu la Cluj-Napoca (4 iunie 2024). Propunerea a fost supusă atentiei conducătorilor și secretarilor de filiale cu rugămintea de a face comentarii și de a aduce completări. Solicitarea a fost făcută și de dl Prof. D. Dumitrașcu, secretar general SAMRO. Am primit comentarii privind Propunere de la Prof. O. Nicolescu, Prof. N. Bibu, Prof. M. Țîțu, Prof. C. Brătianu.
Textul integral al propunerii se găsește la Propunere.
Mulțumim tuturor celor care și-au exprimat punctul de vedere privind această propunere și contăm în continuare pe sprijinul tuturor membrilor SAMRO pentru realizarea unui newsleter care să răspundă. cerințelor actuale. Așteptăm în continuare opinii și idei.
Prof. univ. dr. Rodica M.Cândea
Lista inițială publicată în NL #181, rezultată în urma materialelor trimise de filialele Timișoara și București, sub formă redactată, se găsește la Lista sugestii 14 iunie.
Mulțumim celor care ne-au trimis ideile lor privind noul NL
Lista de comentarii și sugestii rămâne deschisă tuturor membrilor interesați în activitățile Asociației SAMRO.
Redactat de Prof. univ. dr. Rodica M.Cândea
Încă din numărul anterior am menționat poziția mea deschisă cu privire la modul în care acest NL a fost realizat promovat și gândit.
Personal eu nu am nimic de menționat în ceeea ce privește nepotrivirea actualului NL cu ce ar putea fi un viitor NL.
Sigur pot exista îmbunătățiri axate pe ce s-a propus deja însă fără a schimba mesajul în sine pe care îl transmite acest NL.
Dacă există persoane care nu au citit acest NL până în prezent consider ca ei au pierdut și nu cei care au muncit să îl realizeze la modul concret.
Personal am creat o rubrică care a convins pe mulți dintre noi cu privire la proprietatea intelectuală.
Voi fi deschis cu privire la alte sugestii și eventuale modificări.
Multe felicitări tuturor celor ce au contribuit până în prezent !
Prof. univ. dr. ing. Mihail TITU
Secretar Filiala Sibiu
Dl Prof. Nicolae Bibu sugerează folosirea ca model pentru newsletterul nou, newsletterul CEEMAN al asociației profesionale de elită The International Association for Management Development in Dynamic Societies.
Prof. univ. dr. Nicolae Bibu
Președinte Filiala Timișoara
Mulțumim tuturor celor care au accesat NL#181 și accesează acum NL#182.
Celor care, în contextul vieții cotidiente alerte, au găsit timpul necesar să ne trimită sugestii și comentarii, le mulțumim în mod special. Acest gest arată că doresc construirea unui NL mai bogat, mai interesant și mai util pentru ei înșiși și pentru toți membrii SAMRO; că îi interesează bunul mers al activității asociației căreia le aparțin și de care doresc să fie mândri.
Mulțumim și celor care doar au citit informațiile cuprinse în aceste două numere ale NL, manifestând astfel cel puțin curiozitate pentru activitățile asociației SAMRO, la care au aderat de bună voie. Sperăm să le trezim pe parcurs și interesul, pentru a putea beneficia de implicarea câtor mai mulți membri SAMRO.
În NL #183 vom prezenta noi materiale care să sprijine aducerea NL SAMRO la nivelul newsletterelor aparținând asociațiilor profesionale importante, care doresc să aibă un rol important în comunitatea de învățământ și din practica managerială din România, și nu numai.
Prof. univ. dr. Rodica M.Cândea
Coordonator comunicare: CS-I Prof. univ. dr. Rodica M.Cândea, Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca
Membru co-fondator SAMRO
adresa de contact: Rodica.Candea@mis.utcluj.ro sau rcandea@gmail.com
Contribuțiile colaboratorilor la newsletter sunt incluse așa cum sunt primite de la autori, fără editarea textului.