Kerékpáros nadrágok

Post date: May 7, 2013 2:08:43 PM

Aki sokat jár kerékpárral, annak egy idő után a kényelem érdekében érdemes megfontolnia egy rendes kerékpáros nadrág beszerzését. Ez nyáron alapvetően két megoldás lehet: az egyik a testhezálló, klasszikus "elasztikus" bringásgatya (pl. Endura FS260 Pro), a másik azoknak, akik a lazább, kevésbé "kínos" megjelenésű, az utcai viselethez jobban hasonlító holmit szeretnének viselni, egy béléssel ellátott kerékpáros sort (pl. Endura Singletrack) ajánlható. A kettőt lehet kombinálni is, hiszen egy vékony elasztikus bringásnadrág fölé bármit fel lehet venni, ez munkába, üzletekbe járáshoz jó megoldás, mivel így kevésbé kirívó az ember megjelenése. Véleményem szerint a testhezálló típus legnagyobb előnye, hogy jobban elvezeti az izzadságot és jobban szárad, ezért én kezdetektől fogva ilyenben járok hosszabb kerékpáros utakra.

Az elasztikus nadrágok túlnyomó része Lycra anyagból készül, és kapható kantáros és anélküli kivitelben is. A kantáros változat nem csúszik le, illetve derékban is kényelmesebb. Cserében viszont szükség esetén körülményesebben lehet letolni, és a kantár miatt jobban melegít, nagyobb felületen érintkezik a bőrrel, ami nagy melegben nem előnyös. Az összes, ülepbetéttel ellátott nadrágot alsónemű nélkül illik viselni, mert pont az a betét lényege, hogy éppen a felfekvő részeken nincsenek bennük varrások.

Előzmények

Legalább 16 éve annak, hogy megkaptam az első, teljesen alap, kantár nélküli Elastic nadrágom, amely egy mind a mai napig működő magyar cég terméke. Később egy szintén hazai készítésű Zebrast használtam. Akkortájt ezek 5 000 Ft-ba kerültek. Miután ezt is elnyűttem, vettem egy Blacky-t, ami Svájcban készült, majd még egy ugyanolyat, hogy legyen váltás - azokban az években még évi 5-6000 km-t tekertem. 2010-ben a cég által befizetett Tour de Pelso alkalmával kaptunk új Elastic nadrágokat a munkaadó színeiben. Megállapítottam, hogy az Elastic által használt betétek fejlődtek valamelyest az első nadrágom óta, de a betét elejénél levő frottírdarab manapság szerintem már elavult dolog. Mivel a céggel azóta szakítottunk, már nem szívesen veszem fel a sárga-fekete nadrágot, csak ha éppen nincs más kéznél.

A nadrágoknak a kikopás, illetve a betétvarrások elengedése lett a végzete.

Jelenleg

Tavaly vettem egy Endura FS-260 Pro nadrágot, ami több szempontból is csalódást okozott. Ami nem tűnt fel azonnal, hogy a kantár nélküli kivitel és az ennél a típusnál használt, kevésbé rugalmas Toray Fieldsensor anyag miatt a nadrág nem tart rendesen, magyarán hajlamos lejjebb csúszni pont annyit, hogy folyamatosan igazgatni kelljen. Ez a legnagyobb panaszom. Pedig amúgy nagyon jól nézne ki, mert matt a szövet, végre nem a szokásos "lósegg" megjelenése van az ember hátsójának. A bélés egy jó saras-esős terepezéskor átázott, és az agyagos lé miatt a mosás után a bélés szép kék-narancs színe alaposan megfakult. Egy esést követően a nadrágszárat a combon az elcsúszás elleni belső szilikoncsík kifordult és egy szakaszon levált. Végül pedig maga a bélés is elkezdett gyűrődni a szélénél, ami nem szép dolog.

A múlt héten vettem egy Etape elasztikus bringás rövidnadrágot, ami kivételes módon nem kínai, hanem cseh gyártmány, legalábbis a csehek varrták össze. Ez az Active Profi kantáros típus. A nadrág a megszokott elasztikus anyagokból készül. A kantár és a derék környéke laza, jól szellőző szövetből készült. A Smart Stretch betétet kapta, ami többféle vastagságú, ezzel állítólag jól idomul a testhez. Az ára itthon 15 000 Ft körül van, ami ebben a kategóriában jónak számít - a legolcsóbb bringás nadrágok 8 000 Ft körül kaphatók (pl. Elastic kantáros).

A lényeg végül is az, hogy a hétvégi 200+ kilométeres tekerésen a nadrággal kapcsolatban semmilyen kényelmetlenséget nem tapasztaltam, nem kellett vele foglalkoznom. Remélem, hosszú távon is beválik.

Bocs a szóismétlésekért. :)