Balaton oda-vissza

Post date: May 8, 2013 3:46:48 PM

Szombaton a Balatonon voltam kerékpárral, reggel indultam és este érkeztem. A Google Maps szerint 237 km volt az útvonal, amelyet körülbelül 26-27 km/h átlaggal teljesítettem.

Előző este, elalvás előtt hosszasan készültem a Google Street View segítségével, hogy felderítsem a kerékpárral behajtani tilos szakaszokat. Mint például ezt itt, amely kattintva teljes méretben is látható.

Mivel 6-kor magamtól felébredtem, nem volt szükségem az ébresztőre, ami 7:10-re volt beálltva. Reggelire egy banánt és müzlit ettem, amire nem jutott tej, de jobb híján a gyümölcstea is megfelelt a célnak. Végtelen bizalommal a sose viselt vadonatúj Etape nadrágot vettem fel az útra. Kesztyűt nem volt kedvem venni, hogy ne legyen "majomkezem", meg egyébként is jólesik a friss levegő. A gumikat ismét felfújtam a szokásos 8 barra, hajlamosak pár nap alatt engedni belőle. Használtam egy kis naptejet is, mert jó idő ígérkezett. A hőmérő szerint 17'C volt odakinn. Kiderült, hogy már nincs meg a hagyományos fürdőgatyám, ezért egy Tribord sortot tettem el, ami több helyet foglalt.

8-kor már a városban jártam. Lehet, hogy a korai indulás tette, de mire átértem Budapesten, teljesen kiment a fejemből, hogy a terv szerint Budafok felé akartam indulni, addigra már Budaörs felé állt a bringa kereke. Igaz, előző este még fontolgattam, hogy Bicske felé megyek le, de aztán elvetettem. Most már nincs mit tenni, az 1-es úton mentem tovább.

Budaörs, Biatorbágy környékén az emelkedőkön kívül szembe- és oldalszéllel is kellett küzdenem, és még nem is volt túl meleg. Egy olasz autóból megszólítottak, hogy merre van "Gior" (Győr), biztos a nemzeti színeiket képviselő bringa miatt fordultak hozzám. Herceghalom után a mellékúton kellett továbbmennem, mert itt már tilos az 1-esen bringázni. Őszintén szólva nem bántam, mert a főút minősége nem 8 barra van kitalálva, a mellékút szinte jobb volt. Egy helyen a szántóföldről lefolyt friss sár állta utamat, amit megpróbáltam a bokrok között átgyalogolva kikerülni. Hiba volt: mindkét cipőm bokáig süllyedt a friss sárba... de legalább a kerékpár megúszta. A takarítással nem foglalkoztam, inkább megvártam, amíg rászárad és lepereg magától. A tanulság: legközelebb ilyen esetben vissza kell menni a főútra.

Bicske után következett egy táblával jelölt tiltott, de egészen rövid szakasz, ahol kénytelen voltam áthaladni, hogy eljussak a Vértes alatt Székesfehérvárra vezető mellékútig. Csákvár után megálltam, és csak ekkor derült ki, hogy a GPS követés megszakadt, mert a telefon valami oknál fogva úgy döntött, hogy újraindul. Emiatt nincs is meg a teljes nap, de nem bánom, mert amúgy is folyton ki szokott hagyni a jel. Hogy ez a telefon vagy az alkalmazás hibája-e, nem tudom megállapítani.

Székesfehérvárra 11 óra körül értem be, az egyik noname "GP" benzinkútnál jobb híján egy félliteres kólát ittam, mert nem volt izotóniás ital. A pár perces pihenő után elhagytam az útminőség szempontjából dicséretre aligha érdemes várost, és nekifogtam a Balatonig hátralévő szakasz ledarálásának. Lepsényben eszembe jutott egy régi túrám, amit itt voltam kénytelen feladni talán a térdem miatt. Már rég túljutottam azon a ponton, mikor ennem kellett volna, leültem egy fa árnyékába, és megettem az egyik Ma Baker szeletet. A közeli villanyoszlopon egy gólyapár tevékenykedett, nem messze tőlem sárgarigó és fülemüle éneke hallatszott.

A következő megállóm már a balatonaligai part tetején, a Millenniumi Szent Korona emlékműnél volt. A tavat megkerülő bicikliút is erre megy, remek ötlet az út mellé nemrég megépített ivókút. Innen legurultam a partra, és a "Strand 300 m" táblát követve megtaláltam a közelebb eső szabadstrandot, ahol most még nincsenek kirakva a lépcsők. Néhány percet azzal töltöttem, hogy készítettem egy sor fényképet a bringáról, magamról meg a Balatonról, állványnak megfelelt a bringás szerszám is. Aztán a sziklákon át bemásztam a tóba, és ki se jöttem legalább negyedóráig. A víz az úszáshoz tökéletes hőmérsékletű, mély és csodálatosan tiszta volt. Érthető módon nem távolodtam el messzire, hiszen minden holmim a padon volt lerakva.

A hazaindulás időpontját visszaszámolással terveztem meg. Arra még volt időm, hogy a vasútállomás Resti vendéglőjében egyek egy rendes ebédet: sajttal töltött rántott bordát választottam rizzsel és savanyú káposztával, amihez az illendőség kedvéért egy ásványvizet is rendeltem. Az étel érkezéséig a felszolgálóval és egy idős házaspárral beszélgettem. Talán ennek is köszönhető, hogy a nagy címletű bankjegyem felváltásával nem is bajlódott a pincér, hanem elfogadta a két darab ezresemet, így végül is kevesebbet fizettem, mint ami a számlán szerepelt. Igaz, ezek már a Balatonon megszokott magas árak voltak. Az étel kifogástalanul volt elkészítve.

Hazafelé végig a régi 7-es úton mentem, először Fehérvárig a délelőttről már ismert szakaszon, majd a Velencei-tó déli partján. Itt már rengeteg hétvégi nyaraló kerékpárossal találkoztam. A kerékpárút Fehérváron és a tónál is gyenge minőségű. Agárdig a parti út, innen pedig újra a 7-es mellett vezet a kerékpárút, Agárdon ez a gyakorlatban egy járdát jelent, amin a gyalogosokkal is osztozni kell. Hogy tudjak haladni, itt a tiltó tábla ellenére visszamentem az úttestre, aminek a szélén egyébként van egy ismeretlen rendeltetésű, sárga folytonos vonallal leválasztott sáv. Velencefürdőt elhagyva egy benzinkútnál vettem egy jégkrémet, mert éreztem, hogy a főtt étel nem szívódik fel elég gyorsan. Azt hiszem, ezen a szakaszon volt a legkevesebb a lelkesedésem a hazaút iránt.

A "Martonvásár 10 km", majd "Érd 11 km" táblák lelkesítőleg hatottak rám, de azért még Érdről kifelé kapaszkodva vettem egy Red Bullt az egyik kisboltban. Ez beváltotta a hozzá fűzött reményeket, és szépen "hazavitt", habár Budapesten belül hosszú volt még az út, és lépten-nyomon meg kellett állni a jelzőlámpáknál. Nem sokkal 19:00 után értem haza, ahol csak zuhanyoztam, közben ittam egy liter izotóniás-vitaminos löttyöt, aztán csatlakoztam a családhoz.

A következő napokban a nagyobb pihenésigényen kívül szinte semmi nyomát nem éreztem a hosszú útnak, ami nem kis részben a kerékpár érdeme is.

Jöhet a Tour de Pelso!

Képeket is készítettem, a galéria itt található.

Részletes adatok

Felszerelés

Kerékpáros nadrág, mez, zokni, cipő, fejvédő

Tartalék belső tépőzárral a nyereg alatt rögzítve

Pumpa, multifunkciós szerszám, defektjavító készlet

Első-hátsó lámpa (villogó) és mini csengő (a rendőrnek)

Iratok, bankkártya, készpénz, lakáskulcs, telefon

Táp: 2 db Ma Baker zabszelet, egy vízzel teli kulacs

Nadrág a fürdéshez

Táplálék

07:30 Budapest: 1 db banán, kb 300 g csokis Alnatura müzli

11:00 Székesfehérvár: 0,5 l Coca-Cola

12:00 Lepsény: 1 db 100g-os csokis MaBaker szelet, illetve eddig fogyott kb 0,7 l víz is a kulacsból

12:40 Aliga: 0,7 l víz

14:00 Balatonvilágos-Aliga: ebéd, 0,5 l ásványvíz

15:30 Székesfehérvár: 0,5 l Vitalade

16:50 Kápolnásnyék: 0,5 l zöld Nestea, 1 db Magnum jégkrém

18:00 Érd: 0,25 l RedBull

Rögzített szakaszok

Ezeket mérte a telefon GPS-e.

Budapest - Bicske: 38.65 km @ 1:25:44 = 27.05 km/h

(Itt kiesett egy kb. 25 km-es szakasz)

Csákvár után - Balatonaliga: 52.94 km @ 2:03:32 = 25.71 km/h

Balatonaliga - Budapest: 107.87 km @ 4:05:52 = 26.32 km/h

A fentiekből a sebességátlagok lehetnek pontosak. A maximum nem haladta meg az 50 km/h-t.

Szintben összesen 2000 m-t mért a GPS, ami az eddigiek alapján inkább csak kb 1200 m lehet a valóságban.

Utak besorolása útminőség, forgalom és kényelem szerint

Budapest Osztapenko - Bicske: pocsék (kerülőszakaszok, rücskös útfelszín)

Bicske - Csákvár - Székesfehérvár: elfogadható (kis forgalom, kevés úthiba)

Székesfehérvár: pocsék (a kötelező bringaút összevissza megy az út két oldalán, gyakran járdának éppen hogy elmegy, de az úttest is igen rossz minőségű)

Székesfehérvár - 7-es/71-es út: közepes (átlagos útburkolat, csak a 71-esen nagyon rossz az M7 bekötőig; sok helyen kötelező bringaút, de ezek rendszerint elég szélesek és/vagy rövid szakaszok)

7-es út Gárdony - Budapest: közepes (általánosságban jó a burkolat, kivéve Érdet, ahol viszont felújítás folyik jelenleg)

Legközelebb mit csináljak másképp?

Hamarabb kell elkezdeni az evést.

Esetleg vihetnék egy második kulacsban izotóniás italt is.