Big White

Post date: Dec 29, 2012 4:19:39 PM

November elején lecseréltem az acél egysebességes városi gépemet egy tárcsafékes, alu 29er egysebességes MTB-re, ami reményeim szerint jobban megfelel a jelenlegi követelményeknek a városban. A fő gond az volt, hogy mostanában olyan úton járok munkába, ami erősen igénybe veszi a kerekeket, többször is felütöttem a felniket. A tavalyi téli latyakban szó szerint berohadtak a fékjeim, a hátsót satuban kellett szétfeszegetni. Szó se róla, ezeket mind meg lehetett volna oldani a korábbi bringa átalakításával, mégis jobb megoldásnak tűnt a csere. Az új bringa egy Cannondale Trail SL3 29er, mely több paraméterét tekintve is egyezik a Gianttel, ezáltal több alkatrészt is cserélgethetek közöttük.

A Maliban árválkodott ez a Cannondale, amit több hét gondolkodás után személyesen is megnéztem az új shopban, ami most már a Bécsi út külső részén van. A Mali az a bolt, ahova normál esetben soha nem tévedek be. Hosszú éveken át voltak kitűnő, nagy márkák - például Marzocchi, Cannondale, Mongoose - forgalmazói, de a kellemetlen, nagyzoló stílusuk sose volt megnyerő számomra. Mindenesetre itt az üzletben nem volt probléma. Jó, hogy eszembe jutott rákérdezni, hogy a bringa ára végleges-e, kiderült, hogy tudnak adni 15% kedvezményt! Így is drága volt...

A gyári állapothoz képest sok mindent változtattam. Mivel a bringát eredetileg terepre találták ki, 33/20-as áttétellel érkezett, ami sík terepen finoman szólva használhatatlan, még a 20 km/h-t is nagyon pörögve lehet csak tartani vele. Otthon akadt egy 15 éves, még Kanadában készült RaceFace hajtókar meg hozzá való 42-es tányér, ezeket szereltem fel a gyáriak helyett. Sajnos pár nap múlva szerelés közben észrevettem egy jókora repedést a karon, ezért kénytelen voltam visszarakni az eredetit. Most 33/13-as áttételem van, de majd tavasszal nagyobbakat teszek fel. Sajna a kerékpárokon jellemző ezerféle méretbeli szabvány miatt erre a karra nem jók a meglévő, használt lánctányérjaim.

A repedés a képen középen látható. Ki tudja, belül meddig hasadt el, mennyit bírna még... Mindenesetre nálam csaknem 10 évet futott.

A kormányt és a nyerget is lecseréltem, valamint a régi sárvédők közül felcsavaroztam a leghasználhatóbb darabot hátulra. Mint a képen is látható, nem elég hosszú, de azért a felverődő mocsok nagyját felfogja. Elöl az a kis darab megvédi a kormánycsapágyat a beázástól.

Az előző bringa

A Surly Steamroller váz és a villa 2010 nyarán érkezett meg egy német webshopból. Amerikai cég tajvani gyártású terméke, nehéz, de garantáltan mindent kibíró 4130-as CrMo acélötvözet. Hátul 120 mm-es "pályaagy" fér bele, ebből adódóan kizárólag fixi vagy egysebességes használatra alkalmas, olyannyira, hogy nincs is kiépítve a hátsó fékhuzal bekötése (a fix hajtásnál a hátsó kereket a lánchajtáson át, lábbal szokás lassítani). A vázméret 59 cm, nekem elvileg kicsi, de tökéletesen kényelmesen éreztem magam rajta. A kerekeket Acor agyakból és nehéz Ambrosio túrafelnikből építettem a jól bevált Schwalbe Marathon külsőkkel. A 42/16-os áttétellel a legtöbb hegyre fel tudtam menni. 2 év alatt a bringával nagyjából 5000 km-t tettem meg, ebben a mindennapos munkába járás mellett benne volt az idei Tour de Pelso - Balaton Maraton 210 km-es távja is, amit alig több mint 7,5 óra alatt teljesítettem váltó nélkül.

A megmaradt alkatrészeket tavasszal elkezdem árusítani.