AIX verzióváltás nimadm-mel

Post date: Feb 8, 2013 5:04:10 PM

A nimadm egy csodálatos eszköz gyors és fájdalommentes AIX frissítésre. Ezt használjuk a 6.1-es rendszerek 7.1-re való upgrade-jére. Muszáj pár szót ejtenem az elméletről is, hogy jobban érthető legyen a működése.

Mire jó a NIM (Network Install Manager)?

- Netinstall: Az AIX operációs rendszert lehet hálózatról is telepíteni, ilyenkor a gép hálózati kártyája BOOTP-vel veszi fel a kapcsolatot a NIM szerverrel, majd a hálózaton áthúzza a kernelt, és elindítja a telepítőt.

- OS update: A NIM szerver tetszőleges AIX verziókat, fix packeket tárolhat, melyekkel a NIM-ben regisztrált AIX-eket a szerverről indítva is lehet update-elni.

Mi az Alternate Disk Migration?

Ha az AIX-nek rendelkezésére áll egy szabad diszk, ami megfelelő méretű, a rootvg-t (rendszer volume group) menet közben át tudja másolni erre az LVM struktúra és a filerendszerek klónozásával. Ezzel egy szinte teljesen friss, bootolható másolatunk lesz a futó rendszerről. A másolatot tartalmazó diszket általában félretesszük a gyors visszaállás céljára. Fontos tudni, hogy a klónozás utáni változások már nem kerülnek át a másolatra, ezért azok replikálását szükség szerint külön kell megoldani.

Az AIX a régi diszkről altinst_rootvg, az újról old_rootvg néven látja a másik példányt, ezek kölcsönösen hozzáférhetővé is tehetők menet közben, ha például a régiről át kell másolni valamit.

Na és akkor a nimadm... Network Install Manager Alternate Disk Migration!

A migrálandó AIX NIM kliensen kell egy szabad diszk, amin a szerver létrehozhatja a rootvg másolatát.

A két gép között működnie kell az rsh-nak (!). Ezen át megy majd minden adat, titkosítatlanul. Nem megbízható hálózatnál ezt érdemes figyelembe venni. :) Helyette lehetne a nimsh-t is használni (NIM Service Handler), de sajnos azzal rendre elhasal a folyamat.

A folyamat 12 lépésből áll, melyeket van lehetőség külön is lefuttatni:

  1. A szerver rsh-n keresztül elindítja az alt_disk_install folyamatot, azaz a diszk klónozását a kliensen, melynek csak az 1. és a 2. fázisa fut le.
  2. Létrejönnek a kliens adatai tárolására szolgáló cache LV-k és filerendszerek /$hostname\_alt/alt_inst alatt.
  3. rsh-val átmásolódik a kliens filerendszereinek tartalma a fenti cache-be.
  4. Lefut a migráció előtti script, ha van.
  5. Konfigurációs file-ok mentése.
  6. Telepítés. Hogy itt csak az adott AIX verzión belüli fix packeket telepítjük-e, vagy újabb verzióra upgrade-elünk, a folyamat szempontjából tulajdonképpen lényegtelen - az utóbbi esetben a verziómigrációs lépések is lezajlanak.
  7. Lefut a migráció utáni script, ha van.
  8. Legenerálódik a friss boot image a kliensen.
  9. A kliens filerendszerei igény szerint online átméreteződnek.
  10. Lemountolódnak a kliensen a migrációhoz használt filerendszerek.
  11. Az alt_disk_install 3. fázisa lezárja a klónozott diszket. A boot sorrend a klónozott diszkre kerül a firmware-ben.
  12. A kliens adatainak takarítása a szerveren.

A végeredmény: az AIX nyugodtan fut tovább a régi rendszerrel egészen az újraindításig. Reboot után a másik diszk már a 7.1-es AIX-szel indul el, ezek után már csak a szokásos rendszerellenőrzés van hátra.

Amiket mi tapasztaltunk, azok alapján a folyamat korántsem zajlik zökkenőmentesen. Hogy ne a blogot terheljem ilyenekkel, csináltam egy külön oldalt, ahol ezeket leírtam.