Курс за вибором "Вчимося жити у громаді"


Дата 31 січня. Онлайн зустріч о 15 год!!!!

Тема 3.1. Територіальна громада Створення територіальної громади. Ознаки територіальної громади. Склад та територія територіальної громади. Органи влади територіальної громади.

сьогодні  мова піде про  історію створення  територіальної громади; охарактеризуємо  склад і територію  територіальної громади; як здійснюється  управління  територіальною громадою; поговоримо про зміни у  місті, що відбулися після створення територіальної громади.

 завдання : пропоную провести  опитування місцевих жителів на тему «Минуле та сьогодення нашої територіальної громади»;  спробуйте створити  визитівку територіальної громади. 

Успіхів!!!!



Дата. 24 січня. Онлайн зустріч о 15 год!!!

Сьогодні ми продовжимо досліджувати  історичний шлях громади.

Від знань до дії 

Людина, що живе не тільки сьогоденням, а й цікавиться минулим рідного краю, міста, села, краще уявляє той локальний історичний ландшафт, на тлі якого відбувалися великі і малі події. Ці історичні знання не лише посилюють зв’язок з землею, вони також дають розуміння тенденцій та перспектив подальшого розвитку суспільства і місця в ньому самої людини. Виявляється, що ще у далеку давнину люди, які проживали на певній території або населеному пункті, об’єднувались в найбільш близькі до них соціальні структури, серед яких були і громади. З плином часу на основі територіальних громад разом з державою виникали місцеві адміністративні органи. У XIV ст., з досягненням господарської, судової, адміністративної автономії, перші українські самоврядні міста стали враховувати інтереси різних груп та захищати колективні права (привілеї) і свободи. Ці фактори призвели в подальшому до суттєвого економічного розвитку українських земель і сприяли підвищенню життєвого рівня. Звісно, історичний процес не буває лінійним: досить сталий розвиток українського суспільства переривався хвилями централізації, які нівелювали попередні досягнення в демократичному самоврядуванні. Але український і сучасний європейський досвід дають надію і впевненість в поверненні місцевого самоврядування на шлях прозорої, успішної та соціально-орієнтованої діяльності. Тому перший і головний висновок, який можна зробити, – широке самоврядування на основі прописаних і усталених демократичних процедур, що живиться народною енергією, спроможне розв’язати багато складних економічних і соціальних проблем, які виникають перед суспільством і державою. Таке розуміння історичного процесу може сьогодні надати натхнення і сили як окремій людині, так і територіальним громадам йти перевіреним попередніми поколіннями шляхом, додаючи при цьому свій досвід соціального експериментаторства.


Дата. Січень, 10, 17. Онлайн зустрічі о 15 год!!!

Розділ ІІІ. «Досліджуємо самоврядування у територіальній громаді». Підвищення обізнаності зі структурою та управлінням територіальної громади через дослідження механізмів урядування та участі в ньому місцевих жителів". 

Довгий шлях місцевого самоврядування в Україні. 

" Майбутнім ми маримо, а сучасним гордуємо: ми прагнемо до того, чого немає, і нехтуємо тим, що є, так ніби минуле зможе вернутись назад, або напевно мусить здійснитися сподіване." - так свого часу казав  Г. Сковорода

Сучасне місцеве самоврядування України має багато складних проблем, дієвим інструментом вирішення яких бачиться децентралізація держави та надання фінансової самостійності регіонам і місцевим громадам. Місцеве самоврядування в Україні пройшло багатовіковий і суперечливий шлях. Був накопичений цікавий досвід, що характеризувався впливом західних та східних правових систем на стародавні традиції українців. 

Історичні традиції і сьогодення: підсумки .Зародження вітчизняних форм місцевого самоврядування пов’язано ще зі стародавніми традиціями східнослов’янських племен на українських землях і утворенням їх держави – Київської Русі. Становлення місцевого самоврядування на основі звичаєвого права проходило протягом декількох століть (X – перша половина XIV ст.). З середини ХІV і до кінця XVIII ст. з поширенням магдебурзького права відбувався активний процес європеїзації місцевого самоврядування. Він характеризувався поєднанням місцевих форм самоврядування з елементами західноєвропейської організації місцевого життя, що призвело до розквіту міст і регіонів, до затвердження демократичних тенденцій в управлінні територіями, сприяло появі ознак громадянського суспільства. Козацьке самоврядування в Запорізькій Січі і Гетьманщині діяло в ті ж часи на основі усталених демократичних процедур розв’язувало багато важливих господарських, військових і судових справ. Воно не тільки збагатило український досвід місцевого самоврядування, а заклало міцні підвалини української державності. Відміна магдебурзького права на більшій частині українських земель, які увійшли до складу Російської імперії, супроводжувалась русифікацією українського місцевого самоврядування, нав’язуванням уніфікованих імперських норм управління. Навіть в таких умовах місцеве самоврядування в Україні демонструвало певні досягнення у своєму розвитку


213701.pptx

Дата  занять 6, 13, 20 грудня. Онлайн зустрічі о 15 год!!!

Розділ 2. «Беремо участь у житті громади». 

Підвищення обізнаності з можливостями участі у вирішенні питань, які стосуються прав та інтересів дітей і молоді, через застосування різних інструментів участі в житті громади.

Тема 2.1. Територіальна громада, дружня до дітей та молоді Недискримінаційний до дітей та молоді життєвий простір в територіальній громаді. Створення в територіальній громаді середовища, сприятливого для реалізації прав людини та дитини. Покращення життя дітей та молоді – складова ефективного врядування в територіальній громаді

 

Тема 2.2. Інституційна участь дітей та молоді у житті територіальної громади Співпраця органів місцевої влади з дітьми та молоддю як пріоритет демократичної територіальної громади. Моделі партнерства дітей, молоді та органів місцевої влади на рівні територіальної громади: консультативна модель, модель комітетів, модель спільного управління. Представницькі структури та консультативні органи дітей та молоді в територіальній громаді (молодіжна/дитяча рада (парламент), молодіжний/дитячий форум та

 

Тема 2.3. Сприяння й підтримка участі дітей та молоді в житті територіальної громади Розвиваюче й мотивуюче до участі навчання дітей та молоді. Інформування дітей та молоді за допомогою інформаційнокомунікаційних технологій, сприяння участі дітей та молоді в ЗМІ. Інституційна та фінансова підтримка дитячих і молодіжних проєктів та ініціатив: громадський бюджет, місцеві грантові програми. Заохочення дітей та молоді до волонтерства. Діяльність дитячих та молодіжних центрів і громадських організацій.

 

Тема 2.4. Адвокація прав дітей та молоді на місцевому рівні Сутність адвокації і можливості її застосування для захисту прав дітей та молоді на місцевому рівні. Різні форми адвокації (петиції, кампанія листів, зустріч із офіційною особою, телефонна кампанія, використання ЗМІ, акція, флешмоб та ін.). Структура адвокаційної кампанії та етапи її проведення.

 

По завершенню ознайомлення  з теоретичним матеріалом розділу  пропоную вам створити

медійний проєкт  на тему «Діти та молодь мають право на участь у житті територіальної громади»;

або  проєкт програми дитячомолодіжного форуму «Місцеві дитячі та молодіжні ініціативи: беремо участь - беремо відповідальність».


Дата  11 жовтня 2023 р.

Тема.  ШКОЛА - МОДЕЛЬ ГРОМАДИ

Поміркуйте, що для вас означає вислів «бути успішним». У відповідних

колах запишіть тези-міркування на теми: «Мій успіх», «Успіх нашої школи»,

«Успіх нашої територіальної громади»

Поміркуйте над тим, що поєднує різні типи успіху — «я / наша школа», «я

/ наша територіальна громада», «наша школа / наша територіальна громада».

Записи-тези зробіть у відповідних перетинах кіл

Поміркуйте про характеристики успіху «я / наша школа / наша

територіальна громада». Записи-тези зробіть у центральному перетині кіл


Бажаю  вам успіхів!!!!!


Дата 4 жовтня 2023 р.

Тема. Наше суспільство: яким  воно  має  бути?


Суспільство — це історично утворена форма співіснування людей, сукупність соціальних зв’язків та інституцій.
Для громадянина держава є макросередовищем, упорядкованим, з одного боку, неписаними правилами, а з іншого — формальними правилами й законами, для виконання яких створено адміністративну структуру.

Суспільство є історично утвореною формою співіснування людей, а також сукупністю соціальних зв’язків та інституцій, що виникають у ній. У кожній державі суспільні зв’язки оформлені як горизонтально, так і вертикально, досягнуто як адміністративну, так і культурну субординацію; у кращому випадку — також наявні прямий і зворотний зв’язок, публічність і супутній їй соціальний контроль.

Суспільство характеризує наступництво поколінь, працездатність людей, духовність, старанність, послідовність, повага до професіоналізму, дбайливе ставлення до таланту, елементарна й функціональна грамотність .

Характеристики суспільства: відсоток зайнятих продуктивною діяльністю, відсоток охочих навчатися протягом усього життя, відсоток учасників творчого процесу, відсоток тих, хто поважає неписані закони тощо, а також відсоток брехунів, злочинців, осіб, що ведуть паразитичний спосіб життя, плазують, перебувають у полоні сурогатів, і до того ж відсоток усіляких -істів і -фобів .

Суспільство та його підсистеми характеризують готовність до співпраці, охорона природи, дбайливе ставлення до мови, догляд за дітьми і літніми людьми .

Суспільство характеризує віра в майбутнє, рівень відчуження і дистанціювання , еміграція, народжуваність та стабільність інституту сім’ї. Показниками якості суспільства також є тривалість життя й кількість прожитих у цілковитому здоров’ї років. 

Суспільство можна охарактеризувати по-різному, розглядаючи соціальні шари, інституційну, майнову, вікову, освітню, ціннісну структури та інші характеристики. З одного боку, ми можемо побачити обумовлений різними ознаками зріз суспільства, з іншого — отримуємо нагоду роздивитися, як люди почуваються в суспільстві та як наблизитися до різних факторів впливу, зв’язків, формування політик.

 Виконання  практичних  вправ.

Бажаю  вам успіхів!!!!!!

Дата.  27 вересня 2023р.

Тема. Ми  у своїй громаді: широке розуміння  поняття " ГРОМАДА"

     Сьогодні ми з вами ознайомимося   з поняттям «громада»: розкриємо значення громади в житті людини та її вплив на державу і суспільство; навчимося  визначати, чи є громадами спільноти, до яких ми належимо, з'ясуємо  взаємозв'язок людини, громади, держав і суспільства, дослідимо  форми громадських дій, спрямованих на захист прав громади. формування активної громадянської позиції 

Допоможе нам презентація:



Громада – це соціальна спільнота, члени якої мають спільні географічні та соціокультурні ознаки (місце проживання, інтереси, віросповідання, цінності, національність тощо) та взаємодіють між собою для задоволення певних потреб чи розв’язання проблем. 


Територіальна громада є добровільним об’єднанням , до якого належать усі мешканці, незалежно від віку чи інших ознак. Членами територіальної громади людина стає за народженням у відповідному населеному пункті або у разі прибуття до нього на проживання. 

Виконання практичних  вправ.






Дата занять. 13, 20 вересня.

Урок №2. ЩО ТАКЕ ІДЕНТИЧНІСТЬ ЛЮДИНИ

Відео з Мережі : 

Презентація: 

 

План
1. Що таке ідентичність і як вона формується
2. Що таке рівні ідентичності
3. Чи можна змінювати ідентичність
4. У чому значення ідентичності для людини

 

     Пропоную   впродовж  2 хв намалювати на аркуші А5 сонце з 10–15 променями. А тепер вздовж намальованих променів сонця напишіть  відповіді на запитання: «Хто я?», розпочинаючи кожне речення «Я – …». Потім  спробуйте коротко презентувати себе. Під час презентації попросити  учнів, у яких щось збіглося,  назвати себе. Далі інші учні нехай назвуть кілька характеристик, які притаманні тільки їм.

Запитання: Про що говорять ці характеристики? (що ми різні й однакові) Чому ми можемо характеризувати себе так чи інакше? Що означає та чи інша характеристика? Коли ми почали себе так характеризувати?

Зазначте, що всі ці запитання пов’язані з основним поняттям нашого уроку – «Ідентичність».

 

1) Чи знаєте ви, що таке ідентичний? Ідентичність?. Згадайте нашу першу вправу: Які дві групи характеристик кожного і кожної ви помітили?

 Усі ваші характеристики, що ви собі дали, характеризують вас з двох боків: як унікальну істоту, особистість, а з іншого – як людину, що належить до групи. Це і є ваша ідентичність.

Таким чином: Ідентичність є невід’ємною характеристикою людини, яка виявляється у визнанні своєї унікальності, з одного боку, й відчутті приналежності до певної спільноти.

Отже, ідентичність – це результат процесу ідентифікації, в основі якого лежать механізми порівняння себе з іншими, розрізнення та ототожнення .

ЩО ТАКЕ ІДЕНТИЧНІСТЬ

Походження слова “ідентичність” (від латинського identicus – однаковий, тотожний) поєднує у собі два значення: перше – тотожність особі самій собі («Хто я?»), друге – виняткова однаковість із кимось або чимось («До кого, до чого я належу, я подібний/подібна?»). Ідентичність є невіддільною характеристикою людини, яка виявляється у визнанні своєї унікальності, з одного боку, й відчутті приналежності до певної спільноти, з іншого.

Формування ідентичності відбувається через багаторазові процеси ідентифікації (від лат. іdenticus – тотожний, ficatio – здійснення, втілення) – зіставлення, порівняння (розрізнення й ототожнення) себе з іншими людьми на основі якоїсь певної ознаки або властивості, в результаті чого відбувається встановлення схожості або відмінності.

Ідентичність людини формується як сукупність ідентифікацій, в результаті яких вона усвідомлює свої особистісні якості, індивідуальні особливості, риси, характеру, способи поведінки. Вона створює свій цілісний унікальний образ себе як результат історії власного життя. Ідентичність дозволяє людині формувати себе у всьому багатстві відносин з навколишнім світом і визначати систему цінностей, ідеали, життєві плани, потреби тощо.

Наша ідентичність – це наше самоусвідомлення, тобто те, якою людиною ми є на наш власний погляд. Те, як ми бачимо себе, змінюється залежно від обставин. Становлення особистості й формування її ідентичності відбувається у процесі життя людини й зумовлено багатьма чинниками. Її пробудження відбувається у дитячому віці під впливом сімейного середовища, друзів, знайомих, ровесників. Пізніше в цей процес включаються дошкільні заклади, школа, позашкільні установи, вищі навчальні заклади тощо. На неї певної мірою впливають обставини життя людини, наприклад, місце проживання, обрана професія та ін. Ідентичність – це частково питання особистого вибору, а почасти відображення того, як інші бачать і класифікують нас. Так, немає нічого незвичного в тому, що учень поводиться абсолютно по-різному в себе вдома та у школі.

Пошук ідентичності може відбуватись по-різному. Деякі молоді люди шукають свою мету і починають просуватись у напрямі її здійснення. Інші – беззаперечно приймають цінності своєї сім’ї і обирають поле діяльності, передбачене батьками. Дехто з молоді на шляху довгих пошуків ідентичності зустрічається зі значними труднощами. Нерідко ідентичність здобувається лише після довгих і стражденних спроб і помилок.

Однак людина з розвиненою ідентичністю, яка точно знає, хто вона є, чим відрізняється від інших і тим пишається, зазвичай залишається сама собою в плинних і складних ситуаціях життя, здатна впевнено робити вибір і усвідомлювати відповідальність за нього. Вона більш послідовна у своїх діях, бачить перспективи свого життя і почувається більш благополучною.

Визначають два рівні або аспекти ідентичності особистісний та соціальний, що відображають усвідомлення власної автономності, унікальності та відчуття приналежності до соціальної групи: політичної партії, народу, релігійної конфесії, раси, спільноти. Соціальна ідентифікація часто пов’язана з вивченням людиною різних соціальних ролей та набуттям особистого досвіду в їх виконанні. Соціальна ідентичність – це не тільки самовіднесення себе до тієї чи іншої спільноти людей, наприклад, нації, а й уява про неї, її мову, культуру, історію і державність, якщо така є, і значимість для людини такої приналежності. Вона передбачає присвоєння і дотримання особистістю цінностей і норм, стандартів поведінки цієї спільноти. Так національна ідентичність людини проявляється як почуття приналежності до однієї держави або однієї нації, незалежно від свого юридичного статусу громадянства. У особистості з’являються суб’єктивне відчуття належності до національної спільноти, прийняття її групових норм і цінностей, прагнення до спілкування з її представниками тощо.

Соціальна ідентичність людини надає діяльності особистості суспільне визнання, повагу і, врешті-решт, визначає як суспільний, так і індивідуальний сенс її буття.

У сучасній ситуації ідентичність стає життєвою потребою і одночасно обов’язком кожної людини, частиною її життєвого світу. Будучи зв’язком з минулим, з особистісною та суспільною історією людини, ідентичність визначає і її майбутнє, представляючи горизонт її розвитку. Тобто ідентифікація, усвідомлення того, хто я є і з ким я, дозволяє людини відчути себе особистістю, усвідомити власну гідність.

Прочитайте та подумайте: з


Будь собою, інші ролі вже зайнято. Оскар Вайльд
Обираючи та діючи у своєму житті, ми створюємо ту людину, якою ми є, і ті маски, які ми вдягаємо. Кеннет Паттон
Самість – це не щось готове, але щось, що формується в безперервній освіті шляхом вибору дії. Джон Дьюї

Вправа - метод «вільного письма». Коротко (протягом 2-х хв.) викладіть  свої думки, закінчуючи речення «Для мене відчувати себе громадянином України означає….  Завдання – писати не зупиняючись протягом 2-х хвилин, що виділені на це завдання,  викласти думки, не звертаючи увагу на стиль чи граматику.

Домашнє завдання:
  Складіть 2 списки ваших ідентичностей (соціальних і особистісних), додайте у кожен перелік не менш, ніж 15 ваших рис. Визначте найважливіші з них для себе. 

Успіхів вам!!!!


Дата. 6 вересня.

Тема. Вступ. 

Ознайомлення зі змістом курсу.

Вступне діагностування.