magamon kívül

csend csorog testemen

ahogy körülölelnek a falak

a semmisejó ver gyökeret

tennivalók az asztal alatt

a szék üresen ásít

hiába keresem magam

csordultig telt pohár oldalán

maradok ujjlenyomat

kiürítettem a polcokat

ne bajlódjanak majd vele

szemétre a kacatokkal

másnak kell a helye

a számlákat rendeztem

csak néhány okozhat gondot

egy füzetbe róttam

minden fontosabb dolgot

készülődöm

legyen rend ha már vége

majd kínkeservesen kinyitom

az ablakot


hadd szökjön ki még

az elmúlás réme


2010.04.16.-2011.10.10.

Bara Anna(Zsefy Zsanett)


"Európa szerte a halál beálltakor a legelső tennivalók közé tartozott egykor az ablak kinyitása, az óra megállítása és a tükör letakarása.

Az ablaknyitás célja az volt, hogy az eltávozó lélek előtt szabadon álljon az út.

Az óra megállítását valószínűleg a kézenfekvő analógia (élet megszűnése – óra megállása) hozta létre. Általában az órát csak a temetés után indították újra.

A tükör, mint átjáró

A tükör letakarását (egyes helyeken fehér, újabban fekete hímzett kendővel, terítővel) a mai napig leginkább az az iszonyat tarthatja életben, hogy a tükörben is lássák a halottat.

A szokásban szerepe volt annak a törekvésnek is, hogy a halott ne lássa meg saját magát – ez ugyanis megnehezítené távozását, nem tudna nyugodni és feltámadhat, felülhet a koporsóban. A néphit tehát a tükröt egyfajta átjárónak is tekintette, két világ találkozási pontjának. Letakarásával megakadályozható a lélek visszatérése, az elhunyt békében tud nyugodni, eltávozni.

A fenti két motívum mellett sok egyéb indokolás is ismert, ahogy Olvasónk is többféle magyarázatot kapott.

Elterjedt volt például az a hit, hogy ha valaki belenéz a tükörbe, amikor halott van a háznál, sárgaságot kap. A gyász alkalmával ugyanis nem szabad a külsőre, a szépítkezésre gondolni, és a tükör letakarásával a gyászolók nem esnek kísértésbe.

Minden tükörre külön kendő

Az ún. tükörlekötő ruhaként sok vidéken női fejkendőt vagy vállra való fekete selyemkendőt használtak. Baranyában külön szőtték a tükör méretének megfelelően, és feketével mintázták a fehér vásznat. Kerülhetett felirat is rá: „Nyugodjál békében”, „Isten Veled” stb.

A matyók a férfi halottaknak fekete klott kendőt varrtak, közepén kereszt alakban rádolgozott jaquardszalaggal. Ha idős asszony a halott, inkább fehér vászonból készítették a tükörlekötő ruhát: alsó, felső széle kék-piros szőttessel csíkozott, közepében ugyanilyen szőttesből készült a kereszt. De akadtak gyolcs tükörlekötő ruhák is, melyekre a kereszt alakot selyem vagy pamutfonallal hímezték."